Vzdaly se džínového nebe, zelených luk a odešly do města. Teď kravky obývají plovoucí farmu v Rotterdamu

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 10. 2019 • Přečteno 2501x

Kdo se dneska nezajímá o ekologii a udržitelnost, jako by nebyl. Slibného potenciálu trvale udržitelného zemědělství si všimli i v nizozemském Rotterdamu, a zprovoznili proto farmu přímo v zastavěné městské oblasti.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do RotterdamuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Krávy jsou inteligentní a vnímavá zvířata. Přátelství projevují vzájemným olizováním. Čím déle se olizují, tím hlubší k sobě chovají vztah. Dovedou se učit od ostatních, rozumějí vztahu příčina–následek a mají dobrou paměť. 

Paradox, nebo nová městská tradice? O tom, jak moc lze protnout mnohohlasé bučení krav, jež lidem vnáší do mysli obraz úrodné země plné šťavnaté trávy a zorané půdy, spolu s ohlušujícími zvuky rušných ulic a všemožných spojovadel a dopravních prostředků, jsme se na vlastní oči přesvědčili přímo v druhém největším městě Nizozemska. Venkovské krávy se tu totiž rozhodly pro bydlení v plovoucím kravíně přímo v srdci rotterdamského přístavu.     

Na počátku byla revoluční myšlenka nizozemského inženýra Petera van Wingerdena (Goldsmith Company). Na konci je světový unikát v podobě pobřežní mléčné farmy v Rotterdamu. Tak by se dal ve zkratce popsat odvážný projekt, jehož cílem bylo udržitelným způsobem pomoci Rotterdamu k potravinové soběstačnosti.

Hlavní výhodou umístění farmy právě do zastavěné městské čtvrti, přesněji doprostřed přístavu Merwehaven, je především významné zkrácení trasy, kterou urazí potraviny na talíře náročných nizozemských zákazníků.

Třípatrová transparentní futuristická farma, ukotvená k mořskému dnu, slouží k chovu krav Maas-rýn-ijselského plemene a denně by měla vyprodukovat zhruba 800 litrů mléka. Čtyřnohá zvířata jsou tu krmena výhradně posekanou travou z místních hřišť, potravinovým odpadem z rotterdamských pivovarů, restaurací, kaváren atp. a cíleně pěstovaným žabincem zalévaným kravskou močí. Dopravu krmení navíc zajišťují vozy na elektrický pohon. Dojení krav pak mají stejně jako i odklízení chlévské mrvy na starosti roboti.   

Farma v současnosti dodává své pasterizované mléko a jogurty na trhy po celém Rotterdamu a brzy budou k mání také na pultech místních prodejen Lidl. Zájemci o nepasterizované výrobky jsou zváni k nákupu přímo na farmu. Setká-li se projekt s úspěchem, v plánu je také plovoucí slepičí farma a skleník.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Holandsko / Nizozemsko (Rotterdam)

Rotterdam na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Rotterdamu

Zájezdy do Rotterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vzdaly-se-dzinoveho-nebe-zelenych-luk-a-odesly-do-mesta.-ted-kravky-obyvaji-plovouci-farmu-v-rotterdamu/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024