Wallaceovy fontány: voda zdarma pro Paříž a její turisty od bohatého mecenáše už od 19. století

Zuzana Kadlecová Zuzana Kadlecová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6893x

Wallaceovy fontány jsou zdrojem pitné vody jak pro místní, tak pro turisty, kteří procházejí velkoměstem.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Paříž druhé poloviny 19. století žila obrovskou reurbanizací barona Haussmanna a měnila svou tvář k dnešní podobě. Právě tehdy se ve městě nacházel i anglický sběratel a mecenáš Richard Wallace. Ten zdědil po otci kromě spousty peněz i rozsáhlou uměleckou sbírku, tzv. Wallace Collection...

Coby bohatý milovník umění a velký frankofil byl zaskočen, že v Paříži nefunguje systém veřejných zdrojů pitné vody, jako například v Římě. Rozhodl se proto financovat projekt fontánek s pitnou vodou, které jsou dostupné v celé Paříži a dnes je známe jako Wallaceovy fontánky.

Dohoda s Paříží a vhodné umístění

Nainstalovat do evropského velkoměsta desítky fontánek s pitnou vodou ovšem nemohl Wallace jen tak. Dohodl se proto s Paříží na společném financování (nutno dodat, že město samotné spíš jen přispělo) a především jejich vzhledu a umístění.

Lokace vybíral městský architekt a tehdejší ředitel pařížských vodovodů a kanalizací, Eugène Belgrand. Jednalo se především o křižovatky, městské parky a zahrady.

Fontánky měly být sice viditelné z dálky, ale neměly rušit okolí. Veškerý tehdejší městský mobiliář byl pro splynutí se zelení vyroben v zelené barvě a ani pítka se této barvě nevyhnula.

Za málo peněž hodně muziky = vody

Materiál měl být cenově dostupný pro desítky kopií, proto se nakonec město a Wallace dohodli na litině, která je odolná korozi. Vyrobeny byly ve slévárně Val d'Osne a první z nich byla instalována v srpnu roku 1872 na Boulevardu de la Villette.

A co jejich vzhled? Designem veřejného systému pitné vody v Paříži byl pověřen francouzský sochař Charles-Auguste Lebourg, který je známý například pro své dekorativní práce na muzeu Louvre, budově Pařížské radnice či Kostela Nejsvětější Trojice v Paříži.

Čtyři typy fontánek  jeden ohrožený druh

Wallaceova fontánkaWallaceova fontánka

Pařížské fontánky se dělí na čtyři různé typy, ale ten nejznámější je určitě klasická velká fontána. Její vzhled byl inspirován Kašnou neviňátek, kterou najdete v blízkosti Centre George Pompidou. Voda proudí z kupole, která je podpírána čtyřmi ženskými postavami. Tyto karyatidy jsou alegoriemi Laskavosti, Jednoduchosti, Charity a Střídmosti, zároveň ale každá z nich reprezentuje jedno roční období.

Střední typ má namísto karyatid pouze sloupky. Nástěnného typu fontánek se v Paříži dochovaly jen poslední dva kusy. Na malý typ ale určitě narazíte častěji, je to spíš jen jednoduchý hydrant s tlačítkem, na němž je znázorněn znak města Paříže.

Současný stav v Paříži a zimní půst

Dnes najdete v Paříži Wallaceových fontánek dohromady 119. Budou s vámi procházet město na rušných ulicích a křižovatkách, ale i v klidných parcích a městských zahradách. Na některé z 67 velkých fontánek můžete narazit i v centru Paříže, několik je jich na ostrově Cité, jiné třeba pod bazilikou Sacré Coeur, na Champs-Elysées či u kostela Saint-Sulpice.

Osvěžení čerstvou pitnou vodou v Paříži je tak pro vás zajištěno vždy od 15. března do 15. listopadu, a to proto, aby v zimních měsících nezamrzly. O smaragdově zelenou barvu se starají každé dva roky natěrači novou vrstvou.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Inspirace pro celý svět...

Pokud máte pocit, že jste Wallaceovy fontánky už někde viděli, ale rozhodně ne v Paříži, nemýlíte se! Další kousky totiž byly instalovány téměř po celém světě. Co se týká francouzského regionu Île-de-France, nalézt je můžete třeba v hypermoderní čtvrti La Défense, na Terminálu 2C pařížského letiště Charlese de Gaulla či ve Versailles.

Jinými se můžete osvěžit ve velkém množství francouzských měst i hodně daleko od země galského kohouta: v Německu, Velké Británii, Irsku, Jihoafrické republice, Brazílii, Číně, Kanadě, Izraeli či Španělsku. A proto „Santé“ s čerstvou osvěžující vodou kdekoliv po světě!

Zuzana Kadlecová

Zuzana KadlecováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Se mnou nikdy čekat nebudete. Vyhneme se frontám i bloudění v překladu.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/wallacovy-fontany/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024