Curych: nejčistší město Evropy

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16023x

Město Curych se svými katolickými dominantami kostelu Grossmünster a Fraumünster drží prim v návštěvnosti.

Vyberte si z našich zájezdů do CurychuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Curych se opakovaně objevuje na předních příčkách žebříčků, které po celém světě hledají města s ideálními podmínkami pro život?

Největší zajímavostí regionu Curych je jeho hlavní město s velechrámem Grossmünster. Můžete sem zavítat za uměním do prvotřídní galerie umění Kunsthaus. Návštěvníci sem míří především za díly Alberta Giacomettiho. Další obrovský chrám Fraumünster vás okouzlí svými okenními vitrážemi od Marca Chagalla.

Do západního Curychu se jezdí za kulturou kolem rušné Langstrasse. S dětmi můžete vyrazit do přední curyšské cukrárny Confiserie Sprüngli. Curyšské jezero tvoří úchvatný doplněk celého města. I místní sem unikají z ruchu velkoměsta. Na lodi můžete dorazit až do „města růží“ Rapperswil. Na konci náročného dne se můžete kochat na hřebenu nad městem s názvem Uetliberg výhledem na město a zalesněné turistické stezky.

Centrum evropského obchodu

Curych má pověst nejčistšího města Evropy. Stále je však fenoménem číslo 1 v oblasti obchodu. Obchod se zde rozjel ve větším měřítku po druhé světové válce, kdy se zaběhl pojem používaný dodnes – curyšští gnómové (tj. pohádkoví trpaslíci).

Pro britské ministry pobíhající chodbami soukromých bank a neustále počítající své zlato. Curych je stále domovem nejvýznamnějšího trhu se zlatem a vzácnými kovy. Má čtvrtou největší burzu cenných papírů na světě. Přesto, že má takové postavení, při jeho návštěvě to nepůsobí dojmem okázalého města.

Poetické město na řece Limmat

Jako běžný návštěvník se můžete těšit na krásné město rozkládající se na dvou březích řeky Limmat posazené více než tisícovkou středověkých kašen a obrácené k Curyšskému jezeru. Je tak křišťálové, že jeho voda je dokonce prohlášená za pitnou. Staré město má dlážděné strmé ulice. Při objevování města strávíte nejspíše nejvíce času ve čtvrti Niederdorf v části centra města.

Prohledněte si domy, v nichž žil švýcarský národní básník Gottfried Keller nebo dům, kde bydlel Lenin, než jel do Ruska vést revoluci. Ve stejné době vzniklo v zadní části hospůdky Cabaret Voltaire hnutí dada známého jako směr dadaismus, o kterém jsme se učili ve školách, a z něhož čerpali inspiraci velikáni, jako byl Dalí, Miró či Voskovec a Werich.

V této čtvrti se nachází také největší chrám Curychu Grossmünster v blízkosti okázalé budovy opery a domu umění Kunsthausu. Velechrám reprezentuje celé město a je díky dvojici homolovitých věží jeho dominantou. Přestože byla v historii stavba ochuzena o své ozdobné prvky, stále vzbuzuje úctu a obdiv především svou prostostí a příběhy, které se v ní odehrály.

Kostel založil na místě římského hřbitova už v 9. století Karel Veliký. Po gotických a barokních úpravách už zbylo jen málo stop a interiér nese ducha románského slohu bez přílišných zdobných prvků. Stojí za to si prohlédnout kryptu kostela, jelikož je největší svého druhu ve Švýcarsku. Kdo nechce dolů, může si vystoupat nahoru na jižní věž, kde se mu otevře krásný výhled na celé město.

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

Relax a skutečný luxus

Na západním břehu jezera je oáza pro místní na ulici Bahnhofstrasse. Ti sem totiž chodí za nákupy do luxusních butiků, nákupních center nebo se jen tak projít a občerstvit v restauracích. Jedna z nejprestižnějších nákupních tříd je fascinujícím protikladem městské čtvrti Niederdorf.

Pochopitelně se nachází v blízkosti i skutečný curyšský luxus v podobě bankovních a pojišťovacích společností světových jmen. Ulice končí u tzv. Zlatého pobřeží u jezera, kde se tyčí řada honosných sídel a velkolepých veřejných staveb. Mezi řekou a ulicí se nachází západní část Starého města plná malebných uliček k prozkoumání s dominantou kostela Fraumünster. Největší ozdobou kostela jsou okna s moderními vitrážemi od Chagalla a Giacomettiho. Skvělý doplněk prostého románských oken vysokých i 18 metrů.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko (Curych)

Za bohatstvím pod Alpami

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Curychu

Zájezdy do Curychu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/curych/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024