10 důvodů, proč navštívit Berlín: německá mentalita a originalita v námi dostupném balení

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 4. 2018 • Přečteno 17872x

Poznejte jednu z tváří Německa a navštivte Berlín. Město, které vás může jen mile překvapit. Pohostinností, vstřícností a originalitou. Zkuste to!

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

Berlín je městem, které zažilo vzestup i pád. V posledních letech se však stává něčím, čím dříve nebylo. Zajímavou destinací pro české cestovatele. Přidejte se k nim i vy a poznejte německou mentalitu, architekturu i typickou gastronomii třeba rovnou na vrcholku televizní věže. Tady je deset důvodů, proč si návštěvu Berlína rozhodně nenechat ujít. 

1. Málo známá, dostupná a o to krásnější...

Symbol BerlínaSymbol Berlína

Pro určitou část České republiky je Berlín nejbližším hlavním městem sousedního státu. Velmi snadno se sem dostanete přímým vlakem nejen z Prahy, ale i z Brna a dalších měst. Jezdí i pravidelná autobusová linka Praha–Berlín a autem dojedete za několik hodin. V každém případě od německých hranic sem vede bez přerušení dálnice.

Samozřejmě je možné využít i leteckou dopravu. Ubytovacích kapacit je tady nepočítaně a vybírat můžete z luxusních hotelů i levných ubytoven.

Berlín je tedy pro Čechy snadno dostupným městem, málo z nás ale tuhle výhodu využívá. Přitom si sem můžete zajet třeba jen na jeden den a poznat obrovskou spoustu zajímavostí.

2. Německá mentalita. Jaká je?

Berlín je velmi živou německou metropolíBerlín je velmi živou německou metropolí

Němci jsou proslulí svou precizností a silným smyslem pro pořádek. Není třeba se tedy obávat žádných velkých kulturních rozdílů. Někdo vyhledává spíše exotiku, ale mnoho lidí se obává, že v zemích se zcela odlišnou kulturou mohou způsobit nějaký nepříjemný incident. To se v Berlíně stát nemůže.

Můžete se chovat stejně jako v českých městech a nikdo si vás nevšimne. Po špatných zkušenostech z období II. světové války jsou Němci mimořádně přívětiví a přátelští ke všem cizincům. Místní dělají všechno pro to, aby nebyli žádným způsobem spojováni se svými nacistickými předky.

Co je však trochu odlišné od naší mentality, je mimořádný smysl pro dodržování pravidel. Může vás tedy pozitivně překvapit, že jakmile se přiblížíte k přechodu pro chodce, auta hned začnou brzdit a zastavovat. Dalším příjemným rozdílem je, že pokud není nějaká přírodní katastrofa, německé vlaky dodržují jízdní řád.

3. Bezpečnost? Větší než jinde. 

Restaurace v BerlíněRestaurace v Berlíně

V současném světě je velmi těžké doporučit nějaké velkoměsto, které je stoprocentně bezpečné. Zřejmě žádné neexistuje. Ale Berlín v každém případě patří k těm méně nebezpečným.

Je to způsobeno právě německým smyslem pro dodržování pravidel a zákonů. Pokud tedy budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla (nechodit v noci do odlehlých uliček, v přeplněných obchodních centrech hlídat peněženku…), nemusíte se prakticky ničeho bát.

Zprávy o ublížení na zdraví nebo okradení turistů jsou slyšet velmi zřídka. Ani v oficiálních obchodech nebo restauracích nemusíte mít obavy, že vám záměrně vrátí menší částku. Číšníci sice očekávají spropitné, ale pokud jim ho nenecháte, vrátí vám přesně.

4. Historie Říše i palácová přehlídka

Říšský sněmŘíšský sněm

Je málo měst v Evropě, ve kterých se psala historie tak významně jako v Berlíně. Nejedná se pouze o nechvalně proslulé období nacismu, ale už ve středověku byly osudy německy a česky mluvících národů velmi silně provázány.

Prusko hrálo v posledních staletích jednu z hlavních rolí v evropské politice. Bohužel tato role je většinou negativní, neboť se jednalo o expanzivní politiku.

Berlín byl roku 1945 téměř zničen při bombardování, ale stále se v něm nachází mnoho historických budov. Asi každý zná budovu Říšského sněmu, zámek Charlottenburg nebo budovy muzeí na Muzejním ostrově. Není už ale tak dobře známo, že existuje seznam berlínských a postupimských paláců a parků zapsaných na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

5. Moderní architektura a díra po Berlínské zdi

AlexanderplatzAlexanderplatz

Jako každé evropské velkoměsto je i v Berlíně mnoho moderních budov. Na Alexandrově náměstí, a hlavně na Postupimském náměstí, jich naleznete spoustu. Berlín má ale jedno velké specifikum. Byl totiž ve 20. století na 40 let rozdělen a obě části se rozvíjely úplně jiným způsobem.

Nacházejí se tady stavby z druhé poloviny 20. století, jaké jsou obvyklé v západní části Evropy, ale zastoupen je i socialistický realismus. Kromě toho v 90. letech minulého století byla zbořena Berlínská zeď a na prázdných prostranstvích začal stavební boom. Pro milovníky moderní architektury je německá metropole úplný ráj.

6. Kulturní život připomíná velká jména 

Muzejní ostrovMuzejní ostrov

Německo dalo světu takové kulturní velikány, jako byli hudební skladatelé Bach, Beethoven či Strauss. Přidáme-li k nim ještě spisovatele, jako byli např. Goethe, Remarque nebo u nás oblíbený May, pak si uvědomíme, že se jedná o mimořádně kulturní národ.

V Berlíně je možné navštívit prakticky všechny typy kulturních akcí. Koncerty, opery, balet i činohra jsou na vysoké úrovni. Ve městě najdete i mnoho zajímavých muzeí. Pokud tedy budete mít víc času a rádi byste někam za kulturou, máte prakticky neomezené možnosti.

7. Volný čas v tropech, na baru i v zoo

Tropical Islands BerlínTropical Islands Berlín

Cestování ale není jen o historii a kultuře. Turisté si také chtějí užít volného času a jen tak se toulat uličkami a poznávat život místních obyvatel. Kromě toho máte možnost navštívit i zoologickou zahradu, která patří k největším v Evropě.

Můžete zajít také do některé z nesčetných kaváren a restaurací, které tady měly vždy tradici. Další možností je projít se po velkých obchodních centrech nebo si jít zaplavat do aquaparku.

Nedaleko Berlína se nacházejí i Berlínské tropické ostrovy (Tropical Islands), které jsou zřejmě jediné ve střední Evropě. Bez problémů najdete místa, kde si zatančíte nebo si jinak užijete nočního života. Jedná se o obrovské město, proto si vybere opravdu každý.

8. Pivo plzeňské, koleno berlínské…

Velký výběr německého pivaVelký výběr německého piva

Když se už zmiňujeme o restauracích, je třeba vyzdvihnout německé pivo. Tradiční kuchyně je podobná té české, takže jednou ze specialit je vepřové koleno, resp. vepřové maso. A k tomu samozřejmě patří čepované pivo.

V Berlíně se dá ochutnat mnoho druhů piva, ať už typu „Pils“, což je odvozeno od piva plzeňského typu, nebo různých piv „ pale ale“… Pro milovníky pěnivého moku se nabízí i exkurze do pivovaru.

9. Nákupy s puncem kvality

Friedrichstrasse nákupní centrumFriedrichstrasse nákupní centrum

Berlín je obrovské město, proto tady můžete koupit téměř všechno, na co si vzpomenete. Najdete tu jak obchody s luxusním zbožím, tak i různé mezinárodní obchodní řetězce, které nabízejí pro nás přijatelné ceny. Co je pro Berlín, resp. pro celé Německo typické, je ale vysoká kvalita výrobků.

Když si tady něco koupíte, a nemusí to být extrémně drahé, můžete počítat s tím, že je to kvalitní. Cenově můžeme hlavní město Německa srovnat s ostatními evropskými hlavními městy. Dá se nakoupit velmi výhodně, ale musí se trochu hledat.

Čtení na podobné témaLevné nákupy v Berlíně: na své si přijdou milovníci obchoďáků, kamenných obchodů i bleších trhůPřečíst

10. Otáčivá restaurace v oblacích 

Televizní věž v BerlíněTelevizní věž v Berlíně

Přímo v centru Berlína se nachází televizní věž, která nabízí překrásnou vyhlídku na celé město a při dobré viditelnosti i do okolí. Kromě vyhlídky je nahoře i bar a restaurace, která se každou hodinu otáčí.

Oběd v této restauraci je zážitek, na který se nezapomíná, i když se jedná o finančně náročnou návštěvu. Ale aspoň jednou za život stojí za to ta eura obětovat.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-berlin/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024