Alexanderplatz: náměstí pojmenované po ruském carovi Alexandru I.

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 1. 2018 • Přečteno 7818x

V období rozděleného Německa byl Alexanderplatz ústředním náměstím východní části města.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Ačkoli Berlín nepatří mezi města, která navštěvuje velké množství českých turistů, některá místa německého hlavního města jsou velmi známá. Pojmy jako budova Říšského sněmu, Braniborská brána nebo Alexanderplatz zná téměř každý. Náměstí pojmenované po ruském carovi Alexandru I. totiž v nedávné době bylo součástí východního Německa, proto nebylo tak složité se na něj podívat.

Místo bylo pojmenováno na počest cara v roce 1805, kdy Berlín právě car navštívil. V období rozděleného Německa byl Alexanderplatz ústředním náměstím východní části města a dosud patří mezi největší a nejvýznamnější náměstí nejen Berlína, ale celé země. Místní ho často nazývají pouze Alex a stále se jedná o velice živé místo.

Historie náměstí

V okolí náměstí vzniklo mnoho obchodůV okolí náměstí vzniklo mnoho obchodů

V minulosti se zde nacházel trh s dobytkem a ještě na konci 18. století bylo místo umístěno za hradbami města. Později se zde konaly různé výstavy až do roku 1805, kdy došlo nejen k přejmenování, ale i ke zvýšení významu náměstí. V průběhu 19. století v době budování železnic se stalo jedním z centrálních míst Berlína, neboť leželo velmi blízko nově vybudovaného nádraží.

Pochopitelně se zde proto začal rozvíjet společenský život. V okolí vzniklo množství obchodů, z nichž největší byl obchodní dům Hermann Tietz, postaven roku 1904. Významným uzlem městské hromadné dopravy se Alexanderplatz stal v roce 1903. Později se spolu s Postupimským náměstím stalo centrem nočního života metropole. A to vše platí až do dnešní doby.

V dobách rozdělení země bylo toto místo přestavěno, aby mohlo sloužit jako centrální náměstí východoněmecké metropole, resp. celého východního Německa. Roku 1960 zde tedy vznikla pěší zóna a byla zde umístěna i jedna z dominant města, televizní věž, která stále patří mezi nejvyšší stavby starého kontinentu.

V 90. letech minulého století probíhaly o budoucnosti tohoto náměstí velké diskuse, tak jako o mnohých dalších památkách Berlína. Převládal názor, že je třeba přestavět místo ze socialistického realismu na moderní náměstí, ale objevily se i myšlenky zachovat původní ráz, kterým se centrum Berlína odlišovalo od jiných evropských měst.

Nakonec došlo k určitému kompromisu. Přestavba se zrealizovala, ale některé prvky zde zůstaly. Dosud se zde nachází např. Fontána přátelství mezi lidmi. Celkově se ale náměstí za posledních 30 let změnilo k nepoznání. Nalezneme zde různá obchodní centra, multikina či jiné možnosti kulturního vyžití. Po spojení tras mezi Východním a Západním Berlínem zde byla obnovena přestupní stanice metra, která je celý den přeplněná cestujícími.

Památky na náměstí

Pokud máte zájem o nákupy či kulturní vyžití, je Alexanderplatz přímo po vás. Ale i když vás lákají spíše pamětihodnosti, přijdete si zde na své. Není zde příliš mnoho středověkých památek, ale ty moderní také stojí za prohlídku. Asi největším lákadlem je televizní věž, postavená roku 1969, která je svojí výškou 365 metrů stále nejvyšší stavbou ve městě.

Ze stejného roku pocházejí i slavné Hodiny světa, které ukazují čas v několika hlavních městech na světě. Většina zdejších budov pochází z druhé poloviny 20. století, ale naleznete zde i pozůstatky starší historie.

Jedna z mála skutečně historických staveb je reprezentována kostelem zasvěceným Panně Marii, jehož historie sahá až do 13. století. Kostel byl sice mnohokrát přestavěn, ale jedná se o jednu z nejstarších památek celého města. O hodně mladší, konkrétně z roku 1886, je Neptunova kašna, která se nachází v těsném sousedství kostela.

Na tomto místě sice stojí až od roku 1969, ale jedná se o starší sousoší. Pokud k němu přijdete blíž, uvidíte 4 ženské postavy, z nichž každá představuje jednu velkou německou řeku – Labe, Odru, Wislu a Rýn. (Mluvíme o roce 1886, kdy byly hranice země posunuté).

Mezi další památky můžeme zařadit i Červenou radnici z druhé poloviny 19. století. Ta je prakticky nepřehlédnutelná, neboť je postavena z červeného zdiva ve stylu italské renesance. Budova radnice byla jako většina budov v centru města na konci druhé světové války výrazně poničena, ale došlo k její rekonstrukci, proto laik nepozná, že se z velké části nejedná o originál.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Doprava

Na okraj náměstí se dostanete tramvajíNa okraj náměstí se dostanete tramvají

Na Alexanderplatz se dostanete velice snadno metrem. Můžete použít jak U-Bahn, což je podzemní doprava, tak S-Bahn, která vede nad městem. Orientace v berlínské dopravě je snadná, i když neumíte německy. Je možné dojet sem i tramvají. Ačkoli se jedná o pěší zónu, na okraj náměstí tramvaje jezdí. Jenom není příliš snadné ani levné dojet do centra města vlastním autem.

Berlínští zastupitelé zavedli docela přísná pravidla pro vjezd vozidel do města a parkování v centru je extrémně drahé. Jednou z možností, jak vidět všechny památky města během krátké doby, je projet se otevřeným vyhlídkovým autobusem. Hlavní nástupní a výstupní místo je právě zde.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/alexanderplatz/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024