Berlínská televizní věž: ochutnejte skvělé jídlo a pití ve skoro 400 metrech nad zemí

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 2. 2018 • Přečteno 18597x

Původní výška činila 365 metrů, ale po instalaci antény na konci minulého století se zvýšila na 368 metrů.

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

V případě mimořádně dobrých klimatických podmínek můžete vidět až 60 kilometrů vzdálené berlínské tropické ostrovy.

Televizní věž v centru Berlína (Berliner Fernsehturm) je zřejmě nejvýznamnější dominantou německé metropole. Pokud se díváte na záběry nebo fotografie Berlína, téměř vždy je tato nepřehlédnutelná stavba v pozadí. A když se k městu blížíte z kterékoli světové strany, vždy tuto věž uvidíte už z dálky.

Nachází se téměř na centrálním náměstí Alexanderplatz a byla postavena v letech 1965–1969. Vzhledem k tomu, že se toto místo nacházelo ve východní (tedy socialistické) části města, byla otevřena s velkou pompézností 3. října 1969. Místní obyvatelé a Němci z okolí věž z důvodu její blízkosti Alexandrova náměstí nazývají Alex-Turm.

Věž v číslech

Ve středu koule se nachází vyhlídkaVe středu koule se nachází vyhlídka

Původní výška činila 365 metrů, ale po instalaci antény na konci minulého století se zvýšila na 368 metrů. Je tedy nejvyšší volně stojící stavbou na území EU. Zároveň se jedná o čtvrtou nejvyšší stavbu Evropy (nejvyšší je moskevská věž Ostankino, dále Kyjevská televizní věž a věž v Rize). Vyhlídka se nachází ve středu koule, jejíž průměr činí 32 metrů ve výšce 203 metrů.

Ještě o 4 metry výše můžete navštívit otáčivou restauraci. Ta se dříve otáčela jednou za hodinu, ale v minulých letech se frekvence upravovala, nyní se otáčí jednou za 20 minut. Pro cestu nahoru a dolů lze využít dvou výtahů, které jezdí rychlostí 6 m/s. Vyhlídku může najednou navštívit 120 návštěvníků, v restauraci je celkem 200 míst. Místa v restauraci je třeba rezervovat předem.

Zajímavost stavby

Měla sloužit jako propaganda socialismuMěla sloužit jako propaganda socialismu

Jelikož věž byla dokončena roku 1969, tedy v době budování socialismu v Německé demokratické republice, byla prezentována jako úspěch socialistického zřízení. Jednou z proklamací bylo, že stavba je vyšší než všechny kostely, což symbolizuje vítězství pokroku nad tmářstvím. Materiál a struktura koule na věži však způsobily, že se při určitém odrazu slunečního svitu na kouli objevuje světelný efekt ve tvaru kříže.

To se pro křesťany stalo symbolem nezničitelnosti křesťanství. Používá se v této souvislosti pojem „papežova pomsta“. Věž má ještě jednu posměšnou přezdívku, někdy se jí říká svatý Walter podle bývalého generálního tajemníka vládnoucí strany Waltera Ulbrichta.

Praktické informace k návštěvě

Nahoře se nachází restaurace a barNahoře se nachází restaurace a bar

Pokud máte zájem o skutečně nevšední zážitek, pak návštěva restaurace je to pravé. Každý se tam totiž nedostane. Jednak je třeba si místo rezervovat dopředu, což je v případě krátkodobé návštěvy města problém, a také se jedná o finančně náročnější záležitost. Nebo můžete navštívit bar o 4 metry níže vedle vyhlídky.

Pro zajímavost pivo v baru stojí kolem 6 EUR, 0,2 vína od 5,50 EUR a za drobné občerstvení typu sendviče zaplatíte minimálně 9 EUR. V restauraci počítejte s tím, že za polévku zaplatíte 7 EUR nebo víc, hlavní jídlo se pohybuje kolem 20 EUR.

Otevírací doba je celoroční, v sezóně (tedy od března do října) je otevřeno od 9 hod. do půlnoci, mimo sezónu se otvírá o hodinu později. Plné vstupné činí 10 EUR pro dospělé, zvýhodněné potom 5,50 EUR.

Berliner Fernsehturm není možné přehlédnout. I když je v moderním Berlíně mnoho výškových staveb, věž je viditelná téměř z každého místa ve městě. Je zároveň i dobrým orientačním bodem. Do její blízkosti jezdí metro, můžete využít linky U2, U5 nebo U8 a vystoupit na stanici Alexanderplatz, případně je možné jet nadzemní dopravou linkou S5, S7, S9 či S75 a vystoupit na stejnojmenné stanici. Jezdí sem i větší množství autobusů.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/berlinska-televizni-vez/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024