10 důvodů, proč navštívit Bavorsko: krásná příroda, pohádkové zámky a pohoda v tradičních krojích

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2017 • Přečteno 28559x

Bavorsko je magnetem pro milovníky přírody, zámků, piva i aktivního odpočinku. Nechte se zlákat a Bavorsko vás už nepustí.

Vyberte si z našich zájezdů do BavorskaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Když přimhouříme oči, svobodný německý stát Bavorsko je přibližně stejně velký jako Česká republika? Jak co do rozlohy, tak co do počtu obyvatel.

Bavorsko. Stačí vyslovit a všichni hned mají chuť vyrazit na cestu. Svou popularitu si získalo díky jedinečně čisté přírodě, krásným horám, průzračným jezerům, tradičním lidovým zvykům i perfektní infrastruktuře a lahodnému pivu. Turisty láká ve všech ročních obdobích, ať už se tu zdrží jeden den či celý týden. Každý si sem cestu najde. Tady je 10 důvodů, mezi kterými si i vy najdete minimálně jeden (dva, tři…), proč se sem vydat. Bavorsko vás přivítá s otevřenou náručí.

1. Příroda – chlouba Bavorska

Krásná příroda v bavorské oblasti BerchtesgadenKrásná příroda v bavorské oblasti Berchtesgaden

Tolik přírodních krás, jako má Bavorsko, byste jinde v Německu na jednom místě těžko hledali. Na své si tu přijdou milovníci hor a alpské krajiny – „střecha Evropy“ totiž zasahuje až sem.

Údolí jsou hustě zalesněná, všude se třpytí hladiny průzračně čistých jezer, uvidíte tu podmanivé vodopády a dechberoucí panoramata. Střediskem Bavorských Alp je Garmisch-Partenkirchen, rušné centrum lyžování i letní turistiky na úpatí nejvyšší německé hory Zugspitze, tyčící se do výšky téměř 3 000 m.

2. Jezera či průzračně čisté severské fjordy?

Jezero Obersee se pyšní průzračně čistou vodouJezero Obersee se pyšní průzračně čistou vodou

Součástí místní krajiny jsou jezera, jejichž hladiny vybízejí ke koupání, projížďkám na lodi i procházkám v okolí. Přírodní idylu představuje například jezero Königssee v Berchtesgadenských Alpách, jedno z největších a nejčistších v celém Německu. Přímo od jeho hladiny se zdvihají vysoké hory, a jezero tak v krajině působí téměř jako fjord.

Chiemsee je označováno jako „Bavorské moře“ a skutečně u něj můžete zažít příliv a odliv. Malebností vás dostanou jezera Hintersee, Alpsee, Schwansee a další. Největším německým jezerem je Bodensee, které kromě do Bavorska zasahuje také do Rakouska a Švýcarska.

3. Pohádkové zámky Ludvíka II. (a nejen ty)

Zámek Neuschwanstein působí pohádkově Zámek Neuschwanstein působí pohádkově

Bavorsko působí pohádkově, a to nejen díky krásné přírodě, ale i do ní zasazeným okouzlujícím zámkům, které si nechal postavit Ludvík II., obdivovatel francouzského krále Ludvíka XIV. Podle vzoru francouzského Versailles tu nechal přímo na jednom z ostrovů na jezeře Chiemsee postavit zámek Herrenchiemsee, jehož zrcadlový sál je dokonce o 10 metrů delší než sál ve Versailles.

Výhradně jako své vlastní útočiště si v Bavorsku Ludvík II. postavil luxusní zámek Linderhof. Nejznámějším a nejpohádkovějším zámkem celého Německa je bezesporu Neuschwanstein, jehož silueta je notoricky známá i díky tomu, že posloužila jako inspirace pro pohádky Walta Disneyho.

Čtení na podobné témaNeuschwanstein: romantika na druhou, pohádka, kýč i jedna velká výzva Přečíst

4. UNESCO tu záznamy nešetří

Historické jádro města Bamberg je zapsáno na seznam UNESCO Historické jádro města Bamberg je zapsáno na seznam UNESCO

Bavorsko se pyšní hned sedmi zápisy na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Chcete-li navštívit všechny, zapište si na seznam historické jádro města Bamberg, staré město a čtvrť Stadtamhof v Regensburku a barokní wϋrzburskou rezidenci s rozlehlými zahradami, která bývala sídlem mocných říšských biskupů.

Na seznam patří i limes, někdejší opevněná hranice Římské říše, kostel Wieskirche v regionu Pfaffenwinkel a tři z prehistorických kůlových staveb dochovaných v okolí Alp (Pestenacker, Unfriedshausen a Roseninsel).

V roce 2012 se zápisu dočkala také Markrabská opera v Bayreuthu, jejíž barokní interiér se třemi úrovněmi balkonů patří k nejkrásnějším divadelním sálům na světě.

5. Moderní život v tradičních krojích? Proč ne?

Obyvatelé Bavorska si rádi vyrazí ven v tradičním kroji Obyvatelé Bavorska si rádi vyrazí ven v tradičním kroji

Obyvatelé Bavorska si potrpí na dodržování tradic, a to i přesto (nebo možná právě proto), že patří k zastáncům nejmodernějších technologií a pokroku. Tradiční kroje se nosí nejenom při zvláštních příležitostech, ale i jen tak, třeba na nedělní procházku do města.

Snad každý muž tu vlastní kožené kalhoty Lederhosen a každá žena tradiční lidový oděv Dirndl, který tvoří šaty s těsně upnutým živůtkem na šněrování a širokou sukní, blůzka a zástěra, která se uvazuje v pase.

Místní si rádi vyrazí na různé akce a festivaly, karnevalové průvody, oblíbili si slavnosti stavění májky, procesí na koních v období letnic, posvícení, slavnosti slunovratu, slavnosti shánění dobytka z horských pastvin do údolí, slavnosti vína, tradiční Oktoberfest i vánoční trhy. Důvod k oslavám a setkání s přáteli se vždy najde.

6. Oktoberfest aneb Když pivo teče proudem

V Bavorsku se pivo pije z litrových tupláků V Bavorsku se pivo pije z litrových tupláků

Bavorsko je kraj piva. Kolem jeho hlavního města Mnichova krajině dominují chmelové plantáže a milovníci piva v Bavorsku čelí ohromujícímu výběru značek. Při představě, že se tu zlatavý mok s oblibou pije z litrových tupláků, se leckomu zatočí hlava…

Právě v Mnichově se každoročně koná tradiční Oktoberfest – největší pivní slavnost na světě. Počátky veselice spadají do října roku 1810, kdy po svatbě uspořádal bavorský korunní princ Ludvík spolu s manželkou pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost, která měla úspěch a začala se jako „říjnová slavnost“ konat pravidelně. Svůj název si udržela i poté, co ji organizátoři kvůli lepšímu počasí přesunuli na září.

7. Bavorské klobásy a další lahůdky

Typická bavorská klobása Weisswurst chutná výborněTypická bavorská klobása Weisswurst chutná výborně

O tom, že cestování prochází žaludkem, netřeba dlouze diskutovat. Při cestování do Bavorska mějte na paměti, že zdejší kuchyně nepatří k těm nejdietnějším. Naopak – je velmi vydatná a masitá. Gurmány ovšem nikterak nezklame.

Pochutnáte si tu na vepřové pečeni Schweinbraten, na vepřovém koleni Schweinshaxe, na žebírkách Rippchen, ale i na rybách a typických klobásách, které se podávají s hořčicí a s kysaným zelím. Mírně kořeněný Bratwurst i tradiční bílá klobása Weisswurst zaženou malý i velký hlad.

A pak jsou tu sladké kynuté knedlíky přelité vaječným krémem Dampfnudeln, preclíky (Brezen), vánoční norimberské perníčky a další pochoutky. Jak to mají Němci rádi, vše se připravuje z kvalitních čerstvých (a často bio) surovin. Kdo by nechtěl dobré jídlo zapíjet pivem, může zvolit místní víno z oblasti Franků.

8. Historická pojítka s Čechy

Kamenný most v Řezně byl vzorem pro pražský Karlův most  Kamenný most v Řezně byl vzorem pro pražský Karlův most

Geografická blízkost Bavorska a České republiky stojí za našimi společnými dějinami. Karel IV. velmi rád pobýval v Norimberku, kde na jeho počest nechali v 16. století dokonce vybudovat dodnes funkční orloj. V Regensburku neboli Řezně byl ve 12. století postaven první německý kamenný most přes řeku, který se pravděpodobně stal vzorem pro stavbu Juditina, později Karlova, mostu v Praze.

Ostatně modrá a bílá, barvy bavorské zemské vlajky, byly po staletí spjaty s místním rodem Wittelsbachů. Byly převzaty od hrabat z Bogenu, příbuzných českých Přemyslovců.

Historie i moderní architektura vás dostanou také v metropolích jako Mnichov, Pasov, Bamberg, Amberg nebo Ingolstadt… Seznam je dlouhý.

9. Když na vánoční trhy, tak do Bavorska!

Vánoční trhy v Mnichově jsou velmi oblíbené Vánoční trhy v Mnichově jsou velmi oblíbené

Jak si užít cestování v zimním období, když vás to neláká přímo na hory? Spojte příjemné s užitečným a vydejte se do bavorských měst na tradiční vánoční trhy. Stylové stánky nabízejí nejrůznější zboží, od vánočních ozdob a drobných dárečků až po gastronomické speciality.

Samozřejmostí je příjemná slavnostní atmosféra, zvuky vánočních koled, vůně pečených kaštanů a mandlí a chuť punče či svařeného vína na jazyku. Bavorské vánoční trhy patří k těm nejhezčím, jejich atmosféra a pohoda vás nezklame.

10. Vysoká životní úroveň

Moderní olympijský areál v Mnichově je architektonickým unikátem Moderní olympijský areál v Mnichově je architektonickým unikátem

Ať už se do Bavorska vydáte za poznáním, aktivním odpočinkem, do lázní nebo třeba na pracovní cestu, vždy se můžete spolehnout na perfektně fungující infrastrukturu a služby. A není se čemu divit. Bavorsko je pro Německo důležité nejen proto, že přitahuje turisty z celého světa, ale i z hospodářského hlediska. Soustřeďuje se sem velká část německého průmyslu – mimo jiné se tu vyrábějí auta značky BMW (Bayerische Motor Werke).

Když se v Bavorsku rozhlédnete kolem sebe, budete mít možná pocit, že se tu všichni prohánějí těmi nejmodernějšími modely aut. Životní úroveň místních obyvatel je opravdu velmi vysoká. Všude je pořádek a vy se tu budete cítit velmi příjemně.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Německo (Bavorsko)

Bavorsko pro fajnšmekry

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bavorska

Zájezdy do Bavorska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-bavorsko/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024