10 důvodů, proč navštívit Německo: to nejlepší někdy čeká doslova za rohem

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19827x

Kam na dobré pivo? Jednoznačně na mnichovský Oktoberfest, největší pivní slavnost na světě!

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Počátky Oktoberfestu sahají až do roku 1810? Tehdy bavorský korunní princ Ludvík spolu s manželkou Terezou Sasko-Hildburghausenskou uspořádal pro obyvatele království slavnost s koňským dostihem. Veřejná ceremonie na louce za Mnichovem se pak pro velký úspěch opakovala každý říjen. Odtud i původní název Oktoberfest.

Spolková republika Německo, jedna z nejvlivnějších zemí v Evropě, má mnoho tváří. Záleží jen na vás, z jaké perspektivy chcete sousední zemi objevit. Pokud hledáte místo, jež je zajímavou kombinací  šarmu zašlých časů a moderních velkoměst, zamiřte právě sem a podnikněte výlet za poznáním i zábavou. Německo je totiž přitažlivé hned z několika důvodů…

1. Oktoberfest: Se sklenicí oroseného piva je život lepší

Kam na dobré pivo? Jednoznačně na mnichovský Oktoberfest, největší pivní slavnost na světě! Tento populární svátek piva je nejlepší zažít na vlastní ústa. Každoročně sem zavítá na 6 milionů návštěvníků, kteří svými hrdly prolijí na 6 milionů litrů lahodného chmelového moku.

Oficiálním i symbolickým zahájením slavnosti je naražení prvního sudu ve stanu rodiny Schottenhamelů a zvolání „O´zapft is!" (Je naraženo!). Zaražení pípy dřevěnou palicí do sudu se dle tradice musí ujmout sám mnichovský primátor. Zážitkem je i slavnostní příchod hostinských či průvod bavorských krojů. A až vás omrzí roztočené pípy, vyzkoušet můžete třeba některou ze zábavných atrakcí.

2. Buřty, klobásy a boule za ušima

Typický Bratwurst se zelímTypický Bratwurst se zelím

Tak jako k Bavorsku patří vepřové koleno se zelím, podávané s litrovým mázem piva, s Berlínem je odjakživa spjat currywurst. Tuto vcelku chutnou a přitom levnou specialitu rychlého občerstvení tu seženete na každém rohu. Světlou klobásu nakrájenou na kousky a opečenou na grilu doprovází rajčatová omáčka a kari koření, hranolky s majonézou nebo pečivo.

Čtení na podobné témaNěmecká kuchyně: bavorské klobásy, eintopf a skvělé pivoPřečíst

Symbolem norimberských vánočních trhů je zase světlá, malá, tenká a na roštu opečená klobása. Nürnberger Bratwurst se vyrábí z nahrubo nasekaného libového vepřového masa, k němuž se přidává majoránka, a touto směsí se následně plní tenká ovčí střívka. Dělá se to tak již déle než 500 let. Oblíbené jsou v Německu i vinné klobásy, které tu mají dokonce své vlastní muzeum.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

3. Výlet zpátky v čase

Trpíte-li slabostí pro moderní architekturu, je jasné, že vaše kroky povedou nejspíš do Berlína. Jen stěží byste v Německu objevili obdobné místo, kde se pěkně pohromadě prezentují snad všechny směry moderní architektury. Na milovníky temného i romantického středověku tu ale rozhodně nenarazíte. Jejich cesta nejčastěji vede do německých středověkých měst.

Tím nejzachovalejším je bavorské město Rothenburg ob der Tauber. I přes relativně malou rozlohu ho předchází velká pověst. Nikde jinde v Německu totiž nejsou stopy středověku tak zřetelné jako tady. Atmosféru středověku navozují fasády starobylých domů, věže, brány, kašny, obchůdky… Najdete tu i největší vánoční obchod v Evropě, který má otevřeno celoročně a je součástí vánoční vesnice Käthe Wohlfahrtové.

4. Chléb, kam se podíváš

V Německu si nenechejte ujít výběr chlebů a pečivaV Německu si nenechejte ujít výběr chlebů a pečiva

Stará lidová moudrost praví: Chléb daruj každému, ale u každého ho nejez. To ale v Německu rozhodně neplatí. To je totiž pověstné nepřeberným množstvím druhů chleba, takže si tu jistě vybere každý. Pro jednou zapomeňte na doporučení výživových poradců a posnídejte chleba s výtečnou pomazánkou, uzeninami nebo třeba se sýrem.

O tom, jakou roli v životě Němců chléb odjakživa sehrával, svědčí i fakt, že podle alemanského práva (r. 1220) hrozila za zabití pekaře trojnásobná pokuta než za zástupce jiné profese. V 17. století zase byli trestáni ti pekaři, kteří dodávali špatnou váhu. Dnes se oblibě těší třeba vestfálský pumprnikl, tmavý žitný chléb vařený v páře s příznačnou nakyslou chutí.

5. Od Beethovena až po techno

Pokud potřebujete zrelaxovat či zregenerovat, vsaďte na Beethovena. Obzvláště velkým zážitkem jsou letní koncerty a festivaly klasické hudby, pořádané v prostorách braniborských historických památek. Jeden z uznávaných hudebních festivalů se pravidelně koná třeba na zámku Sanssouci, barokní perle Postupimi, přezdívané „německé Versailles“.

Chcete-li se ale raději oddat elektronickému zvuku klasického techna, zkuste štěstí v klubu Berghain. O berlínském Berghainu se hovoří jako o nejlepším techno klubu na světě. Proslavil se mimo jiné bujarými několikadenními párty, které se nesou ve znamení všeho, co by vám rodiče určitě zakázali. Dostat se sem však znamená – projít přes přísnou „door policy“.

6. Za romantikou na hrad či zámek

Zámek NeuschwansteinZámek Neuschwanstein

Vydejte se po stopách velkolepých hradů a zámků. Objevte zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, jejž na samém sklonku 19. století nechal vystavět Ludvík II. Bavorský. Mnozí jej dokonce označují za nejromantičtější zámek na světě. Jeho pohádková silueta podpořená věncem věží posloužila Waltu Disneymu coby předloha zámku krásné Sněhurky.

Jedním z nejlépe dochovaných středověkých hradů v Německu je Eltz. Nikdy během své dlouhé historie nebyl napaden a dodnes patří původním majitelům. Často bývá spojován s výskytem paranormálních jevů. Údajně tu prochází rytíř v historickém brnění, který hrad také chrání. Pokud tíhnete k hororům a děs a hrůza vám nejsou cizí, bude se vám líbit na hradě Frankenstein nedaleko Frankfurtu.

7. Gemütlichkeit není neslušné slovo

Ba naopak, tomuhle termínu (slovy však stěží postižitelnému) přikládají Němci mimořádně velký význam. Označuje totiž vše, co (nejen) Němci potřebují ke spokojenému a šťastnému životu: pohodu, srdečnost, bodrost, nenucenost, přívětivost, přátelskost, příjemnou pohostinnost, zábavu, útulnost aj. Slovo gemütlich totiž znamená „pohodlný“ a „útulný“.

To je také hlavní důvod, proč se Němci cítí dobře tady a teď. A je přitom úplně jedno, tráví-li čas venku v zahradní restauraci plné lidí nebo jsou sami se sebou někde na opuštěné horské chatě. Rádi si dopřávají dobré jídlo, pití a příjemnou společnost. S chutí vždy přijmou pozvání na jakoukoli oslavu. Vždyť ne nadarmo se volnému večeru po práci říká Feierabend, což v překladu znamená – „večer, kdy se bude slavit“.

8. Vánoční trhy: exportní hit Německa

Vánoční trhy v DrážďanechVánoční trhy v Drážďanech

Věděli jste, že vánoční trhy mají původ ve středověku a že se do světa rozšířily nejen z Rakouska, ale také z Německa? V saských Drážďanech probíhaly vůbec první vánoční trhy. Tehdy se psal rok 1434. Dnes je tradiční Adventmarkt (případně též Weihnachtsmarkt) nedílnou součástí každého menšího i většího města.

Čtení na podobné témaAdvent v Německu: kouzelné vánoční trhy a tradice jako v České republicePřečíst

Titulem největší vánoční trhy v Německu se pyšní Norimberk, 2. největší město Bavorska. Mezi stánky se každoročně projdou na 2 miliony návštěvníků. Určitě se zastavte na Radničním náměstí, kde zruční umělci z mnohdy velmi exotických partnerských měst prezentují své dovednosti. Zlákat se nechte i k návštěvě nejstaršího německého trhu na náměstí Altmarkt v samém srdci Drážďan.

9. Berlín – popularita hlavního města stoupá

Kdo by si ještě před pár desítkami let pomyslel, že se Berlín jednou stane trendy evropskou metropolí? Sice tu nejsou žádné starobylé architektonické památky a mnoha místům dodnes dominuje šedivý beton, přesto sem každoročně míří davy turistů. To, co se jim tu líbí snad úplně nejvíce, je svoboda a otevřenost každému, kdo chce zažít něco nepoznaného.

Čtení na podobné témaLevné nákupy v Berlíně: na své si přijdou milovníci obchoďáků, kamenných obchodů i bleších trhůPřečíst

Tady vás přijmou bez ohledu na barvu pleti, náboženské vyznání či politickou orientaci. Berlín proslavily široko daleko nejlepší výstavy, kluby, bary a obchody. Ráno můžete začít na bleším trhu, pokračovat biobrunchem v některé ze stylových kaváren, odpoledne vyrazit na nákupy do slavného KaDeWe, vpodvečer jen tak posedět v parku a večer zakončit vystoupením Berlínské filharmonie.

10. Kolínská katedrála: Brána ke kousku historie

Kolínská katedrálaKolínská katedrála

Je trochu troufalé mít na výběr takový zástup architektonických skvostů a přitom vyzdvihnout jen jednu katedrálu. Ta v Kolíně nad Rýnem si však naši pozornost nezískala náhodou. Jedním z pokladů, které Kolínský dóm neboli katedrála svatého Petra údajně stráží, jsou domnělé ostatky biblických Tří králů uložené v obřím sarkofágu.

Výstavba trvala dlouhých 632 let. Slavnostní otevření proběhlo 15. října 1880 za přítomnosti německého císaře Viléma I. Po dobu 4 let si katedrála úspěšně držela prvenství coby nejvyšší stavba světa. Její věže jsou 157 metrů vysoké a neuvěřitelně fotogenické. Svůj otisk tu po boku mnoha dalších stavitelských mistrů zanechali i bratři Parléřovi.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-nemecko/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024