Budapešťský parlament: Nejimpozantnější budova města

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14864x

Budapešťský parlament patří k největším a nejpůsobivějším parlamentním budovám na světě.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do BudapeštiZobraz zájezdy

Tip pro vás:

Návštěvu parlamentu s průvodcem si rezervujte ideálně s velkým časovým předstihem, je o ní totiž velký zájem. Při samotné prohlídce počítejte s tím, že budete muset projít bezpečnostní kontrolou a i posléze budete pod neustálým dohledem místních strážníků.

Budova, která tvoří panorama Budapešti a je bezpochyby nejimpozantnější budovou na pešťském břehu Dunaje, to je budapešťský parlament (Országház). Patří k největším a nejpůsobivějším parlamentním budovám na světě, své úřední místnosti tu mají prezident i ministerský předseda a v reprezentační Kupolové síni parlamentu jsou vystaveny korunovační insignie včetně slavné svatoštěpánské koruny.

Asi nejvíc to budově parlamentu sluší v noci, ostatně jako celé Budapešti, která je po setmění krásně nasvětlená. Jedno ze dvou hlavních průčelí parlamentu, to obrácené k Dunaji, se pak v jejích vodách působivě odráží. Další průčelí směřuje na náměstí Kossuth tér, pojmenovaném po maďarském národním hrdinovi boje za svobodu a nezávislost. Samotný parlament je totiž rovněž symbolem maďarské nezávislosti

Imre Steindl, který parlament navrhoval, se inspiroval budovou londýnského parlamentu a údajně chtěl „skromným způsobem odít národního a zároveň individuálního ducha do gotického roucha“. Tato skromnost vypadá v číslech následovně: budova se podél nábřeží táhne v délce 268 metrů, široká je až 188 metrů, uvnitř se nachází téměř 700 místností a zvenčí ho zdobí 88 soch maďarských kmenových náčelníků, uherských králů, sedmihradských vévodů a vojevůdců a také desítky jejich erbů.

A když už mluvíme řečí čísel, tady je další, velmi důležité a symbolické číslo: nejvyšší kupole parlamentu je vysoká 96 metrů. Stejně tak je v Budapešti vysoká i svatoštěpánská bazilika.  Bylo to totiž právě roku 96, kdy Maďaři přišli do své nové vlasti.

Kdyby si návštěvník chtěl projít všechny místnosti budapešťského parlamentu a v každé strávit pouhých 5 minut, zabrala by mu prohlídka parlamentu více než 2 dny. Ne všechny prostory jsou ovšem veřejnosti přístupné.

Prohlídka

Zúčastnit se prohlídky však rozhodně stojí za to, už kvůli rozlehlému, pompéznímu schodišti zdobenému sochami Györgye Kisse, nástropním freskám od Károlye Lotze a nádherné Kupolové síni, nacházející se přímo uprostřed budovy. Ta se využívá při státních návštěvách a podobných mimořádných slavnostních příležitostech a jsou v ní vystaveny korunovační insignie – slavná svatoštěpánská koruna, jablko a žezlo.

Korunovační insignie

Svatoštěpánská koruna, nejdůležitější součást uherských korunovačních klenotů a symbol maďarské státnosti po více než jedno tisíciletí, má příznačně zohnutý kříž jako odkaz k události, kdy byla koruna zmáčknuta při tajném vynášení z královského paláce v dětské kolébce.

Jindy byla zase ukryta ve voze se slámou či zakopána v Sedmihradsku, unesena do Německa maďarskými fašisty, a pak převezena do Spojených států, kde byla uložena až do roku 1978, kdy byla vrácena domů. Od roku 2000, kdy byly korunovační klenoty v parlamentu vystaveny, u nich drží čestnou stráž vojáci s tasenými šavlemi.

Rezervace zájezdu je jednoduchá a přehledná. Víte přesně, co si objednáváte. Myslíme na každý detail.

Proč navštívit právě parlament?

Pro Maďary je parlament národním symbolem, pro ostatní především neogotickým klenotem, který si právem zasluhuje pozornost. Nejhezčí pohled na budovu je z povzdálí. Vychutnejte si ho z Budínského břehu Dunaje – z promenády nebo z Budínského či Gellértova vrchu. A pak se přibližujte blíž a blíž a objevujte detaily. Parlament vás nezklame.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 9 zájezdů

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Budapešti

Zobrazit aktuální zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 7. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/budapestsky-parlament/

Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!