Budapešťský parlament: nejimpozantnější budova města

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 41535x

Budapešťský parlament patří k největším a nejpůsobivějším parlamentním budovám na světě.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Návštěvu parlamentu s průvodcem si rezervujte ideálně s velkým časovým předstihem, je o ní totiž velký zájem. Při samotné prohlídce počítejte s tím, že budete muset projít bezpečnostní kontrolou a i posléze budete pod neustálým dohledem místních strážníků.

Budova, která tvoří panorama Budapešti a je bezpochyby nejimpozantnější budovou na pešťském břehu Dunaje, to je budapešťský parlament (Országház). Patří k největším a nejpůsobivějším parlamentním budovám na světě, své úřední místnosti tu mají prezident i ministerský předseda a v reprezentační Kupolové síni parlamentu jsou vystaveny korunovační insignie včetně slavné svatoštěpánské koruny.

Asi nejvíc to budově parlamentu sluší v noci, ostatně jako celé Budapešti, která je po setmění krásně nasvětlená. Jedno ze dvou hlavních průčelí parlamentu, to obrácené k Dunaji, se pak v jejích vodách působivě odráží. Další průčelí směřuje na náměstí Kossuth tér, pojmenovaném po maďarském národním hrdinovi boje za svobodu a nezávislost. Samotný parlament je totiž rovněž symbolem maďarské nezávislosti

Imre Steindl, který parlament navrhoval, se inspiroval budovou londýnského parlamentu a údajně chtěl „skromným způsobem odít národního a zároveň individuálního ducha do gotického roucha“. Tato skromnost vypadá v číslech následovně: budova se podél nábřeží táhne v délce 268 metrů, široká je až 188 metrů, uvnitř se nachází téměř 700 místností a zvenčí ho zdobí 88 soch maďarských kmenových náčelníků, uherských králů, sedmihradských vévodů a vojevůdců a také desítky jejich erbů.

A když už mluvíme řečí čísel, tady je další, velmi důležité a symbolické číslo: nejvyšší kupole parlamentu je vysoká 96 metrů. Stejně tak je v Budapešti vysoká i svatoštěpánská bazilika.  Bylo to totiž právě roku 96, kdy Maďaři přišli do své nové vlasti.

Kdyby si návštěvník chtěl projít všechny místnosti budapešťského parlamentu a v každé strávit pouhých 5 minut, zabrala by mu prohlídka parlamentu více než 2 dny. Ne všechny prostory jsou ovšem veřejnosti přístupné.

Prohlídka

Zúčastnit se prohlídky však rozhodně stojí za to, už kvůli rozlehlému, pompéznímu schodišti zdobenému sochami Györgye Kisse, nástropním freskám od Károlye Lotze a nádherné Kupolové síni, nacházející se přímo uprostřed budovy. Ta se využívá při státních návštěvách a podobných mimořádných slavnostních příležitostech a jsou v ní vystaveny korunovační insignie – slavná svatoštěpánská koruna, jablko a žezlo.

Korunovační insignie

Svatoštěpánská koruna, nejdůležitější součást uherských korunovačních klenotů a symbol maďarské státnosti po více než jedno tisíciletí, má příznačně zohnutý kříž jako odkaz k události, kdy byla koruna zmáčknuta při tajném vynášení z královského paláce v dětské kolébce.

Jindy byla zase ukryta ve voze se slámou či zakopána v Sedmihradsku, unesena do Německa maďarskými fašisty, a pak převezena do Spojených států, kde byla uložena až do roku 1978, kdy byla vrácena domů. Od roku 2000, kdy byly korunovační klenoty v parlamentu vystaveny, u nich drží čestnou stráž vojáci s tasenými šavlemi.

Proč navštívit právě parlament?

Pro Maďary je parlament národním symbolem, pro ostatní především neogotickým klenotem, který si právem zasluhuje pozornost. Nejhezčí pohled na budovu je z povzdálí. Vychutnejte si ho z Budínského břehu Dunaje – z promenády nebo z Budínského či Gellértova vrchu. A pak se přibližujte blíž a blíž a objevujte detaily. Parlament vás nezklame.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/budapestsky-parlament/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024