10 důvodů, proč s dětmi navštívit Maďarsko: z Budapešti na Balaton a klidně i na africké safari

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 3. 2019 • Přečteno 15001x

Sladká i pálivá paprika, vůně z tržnice utíká, langoš, trdlo, guláš, za to pár forintů rád dáš. Dobré jídlo je ale jen jedním z důvodů, proč do Maďarska.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

V termálních lázních Széchenyi, největších v celé Evropě, si na své přijdou jak tatínci, kteří rádi v bazénu ukrajují své metry, tak maminky, které chtějí načerpat ztracené síly v teplé vodě s teplotou 28–38 °C. Děti budou šťastné ve venkovní lázni whirlpool.

Užijte si tu fantastickou dobu, kdy s vámi děti ještě stále touží trávit čas naplněný odpočinkem, hrou a zábavou, a vyrazte s nimi na rodinný výlet třeba do nedalekého Maďarska. Společně můžete ochutnat maďarské speciality, okoupat se v Balatonu, zadovádět si v lázních nebo pozorovat Budapešť z výšky. Zn.: Pohádkově krásná místa, bezstarostná radost z objevování, vaše rodina a čas, který vám hraje na ruku.     

1. Mami, tati, hop!

Vyhlídkový autobus míjí i Velkou synagogu v BudapeštiVyhlídkový autobus míjí i Velkou synagogu v Budapešti

Říká se, kolik hlav, tolik rozumu. A pro cestování to platí dvojnásob. Mezi lidmi je tolik názorů na to, co musíte v Budapešti vidět, kolik je v ní míst k navštívení. Pokud jste tu s dětmi poprvé, vezměte je na projížďku vyhlídkovým autobusem s otevřenou střechou.

Ve velkém městě se snáz zorientují a zpovzdálí si prohlédnou všechna místa, která si pak společně projdete i pěšky. Co může být lepšího než slunce nad hlavou, vítr ve vlasech a rozzářené dětské oči?!

Zvídavým pohledům malých cestovatelů jistě neunikne Královský palác ani budova parlamentu s lesknoucí se pozlacenou kupolí. Kochejte se s nimi! A máte-li chuť, zkuste cestou (s)počítat všechny klenuté mosty, které se vzdouvají nad modře svítícím Dunajem. 

S kým a za kolik?

Vyhlídkové jízdy organizuje CK Big Bus Tours. V ceně základního lístku (cca 508 korun pro dospělého a 323 korun pro dítě – rok 2019) je zahrnuta 24hodinová jízdenka na Hop-on, Hop-off autobus a 1 pěší procházka městem.

2. Dědo, pojď, budeme si hrát s vláčky

Vláčky a mašinky, zábava pro kluky i jejich tatínkyVláčky a mašinky, zábava pro kluky i jejich tatínky

Vlaky a vláčky mají rádi především kluci. Ale s malými modely vlaků, které jezdí na elektřinu, si rádi hrají i jejich tátové a dědečkové. Takže jestli existuje jediné muzeum v Budapešti, které musíte společně navštívit, pak je to rozhodně Miniversum, na jehož výstavbu bylo použito 5 tun dřeva, 20 tun sádry a přibližně 20 tisíc kolejových dílků.

Po modelových kolejištích se zmenšeninami (v měřítku 1:87) významných míst v Maďarsku i v jiných státech pátrejte na křížení rušné Andrássyho třídy a ulice Bajcsy-Zsilinszky. Zajděte si sem prohlédnout železniční dráhu o délce 1,3 km a sledujte, jak tu dvojice výpravčích s hračičkovskou pečlivostí vypravuje další a další mašinky a vláčky. Nebo na jejich místo usadíte své děti? V Miniversu jim to rádi umožní.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Kde, kdy a za kolik?

Andrássy út 12.; Otevřeno je 7 dní v týdnu, vždy od 10. do 18. hodiny. Pokud přijdete s celou rodinou, určitě si kupte výhodnější rodinnou vstupenku (2 dospělí + 2 děti = cca 719 korun – rok 2019).

3. Nejvíc vody je v maďarském moři!

V Budapešti si dobré jídlo dej, a až ti vytráví, na Balaton pospíchejV Budapešti si dobré jídlo dej, a až ti vytráví, na Balaton pospíchej

Každá máma si jednou za čas zaslouží mít chvíli volna jen pro sebe. Pošlete ji třeba na masáž, pak na manikúru a pedikúru…  A vy, tátové, si zatím s dětmi na pláži Balatonu „plácejte“ bábovičky, stavějte tunely a hrady z písku nebo v parném létě dovádějte v osvěžující vodě.

A jelikož v Balatonu, největším jezeře ve střední Evropě, budete mít i třicet metrů od břehu vodu pořád jen po ramena, nemusíte si zoufat, pokud vás nebo vaše děti příroda neobdařila plaveckým uměním.

Zbytek času věnujte opalování a dlouhému lenošení. Mezi vším tím spaním a ležením si však nezapomeňte dát něco dobrého k jídlu.

Tip pro vás:

Chuť na sladké lze u Balatonu ukonejšit labutěmi. Ne, nemáme na mysli ty velké ptáky, ale místní specialitu v podobě zákusku z odpalovaného těsta s krémem, který je poctou tomuto symbolu věrné lásky.

4. Mami, nesmíme zapomenout na plavky!

V lázních se odpočívá, léčí a taky se tu užije spousta legraceV lázních se odpočívá, léčí a taky se tu užije spousta legrace

Dokážete si na léto představit lepší zábavu než koupání, slunění a procházky? Kromě cachtání v Balatonu nebo v nejteplejším jezeře v Evropě, v Hévízu, si s dětmi užijete i návštěvu minerálních a teplých (termálních) pramenů s léčivými účinky.

Byť se o Budapešti jako o „městu lázní“ oficiálně hovoří teprve od roku 1934, neoficiálně jí tento titul náleží už celá dvě tisíciletí. Zatímco rodiče jistě ocení příjemný relax po celodenním pobíhání po památkách, děti věčně plné energie se mohou nejprve vydovádět v umělém proudu.   

5. Dědo, dáme si guláš, nebo langoše?

Langoše – pro mě, pro ségru a klidně i pro nové kámošeLangoše – pro mě, pro ségru a klidně i pro nové kámoše

Ve vodě dětem vyhládne a na další chození po památkách je potřeba síly, o níž se těm, kdo se celý den jen vozí vyhlídkovým autobusem, většinou ani nesnilo. A jak s oblibou říkávají naše babičky, v jídle je síla. Jestli máte tentokrát políčeno na poctivý maďarský guláš, určitě si jej dejte v hlavní tržnici (Vásárcsarnok).  

Stačí vstoupit dovnitř a rázem se ocitnete v ráji toho nejlepšího maďarského jídla. V nabídce mají věnce sušených paprikových lusků, klobásy, salámy, různé druhy mleté papriky, naloženou zeleninu a pro dospělé i pálenku. Zapomeňte projednou na zdravou stravu a bezhlavě podlehněte vůni tradičních smažených langošů se sýrem a česnekem.   

Tip pro vás:

Za těmi nejchutnějšími langoši z celé Budapešti se s dětmi vydejte do bufetu Retró Lángos (u stanice metra Arany János). Kromě langoše v klasickém kabátě tu dostanete i jeho moderní verzi. Přes týden otevírají v devět hodin, v neděli pak o půl hodiny později.  

6. Babi, umíš složit Rubikovu kostku?

Pomozte dětem vytvořit prázdninový cestovatelský deník Pomozte dětem vytvořit prázdninový cestovatelský deník

Prázdniny by měly dětem poskytnout nejen odpočinek a zábavu, ale také v nich rozvíjet fantazii, představivost, logické myšlení atd. A právě pobyt v Maďarsku je k tomu jako stvořený.

Strávit veselé chvilky společně s (pra)rodiči, zabavit se nebo si ukrátit dlouhý čas (třeba při jízdě autobusem Radynacestu do Tapolcy) mohou děti nekonečným skládáním nejznámějšího maďarského vynálezu – Rubikovy kostky. Tak schválně, kdo její stěnu sestaví jako první?

A až se děti unaví, ty menší si mohou jen tak bezcílně čmárat propiskou (dalším maďarským vynálezem) po papíře a ty starší si třeba psát cestovatelský deník.  

7. Trdlo, tím by žádné dítě nikdy nepohrdlo!

Než stačíte komínový koláč vyfotit, zmizí dětem v břišeNež stačíte komínový koláč vyfotit, zmizí dětem v břiše

Přibližte se spolu s námi o kousek blíž vysněnému výletu a v předstihu sněte o všech těch maďarských pochoutkách, které tu s námi ochutnáte. A co by byla návštěva Budapešti bez omamné vůně skořice?

Tu si všichni malí i velcí v Maďarsku spojují s trdelníkem, který dokonce považují za svůj národní symbol. Zákusku pečeném na otáčivém roštu tu však neříkají trdlo či trdelník, ale kürtőskalács (komínový koláč).    

8. Pro děti na přání Budapešť jako na dlani 

Pohledem z výšky si můžete ověřit poznatky o BudapeštiPohledem z výšky si můžete ověřit poznatky o Budapešti

Vskutku královská podívaná, za kterou ale nemusíte dát půlku království, se vám naskytne z pověstné Citadely na Gellértově hoře. Po revolučním roce 1848 ji jako strážné stanoviště, z něhož měli dobrý výhled na přilehlý Hradní vrch, postavili Rakušané. Dnes se tu za panoramatickým rozhledem po celém městě vydávají místní i turisté.

Na kopec je možné dojet autobusem č. 27 (ze zastávky Móricz Zsigmond körtér až na zastávku Búsuló Juhász – Citadella).

Nejkrásnější fotografie nafotíte z nejvyššího bodu Budapešti – z Honzova vršku (János-hegy). Za jasného počasí dohlédnete z místní rozhledny (János Erzsébet) až do vzdálenosti 80 kilometrů.  

Tip pro vás:

K rozhledně János Erzsébet se lze dostat po dětské železnici – 11 km dlouhé úzkorozchodné trati řízené školáky (strojvedoucími jsou ale samozřejmě dospělí). Ale pozor, dětská železnice nejezdí v pondělí. Nedaleko nástupní stanice se navíc nachází horní stanice zubačky, kterou se můžete k železnici také dopravit.

9. Někdo jezdí na safari do Afriky, jiný...

Na safari do Afriky? Pche! My jedeme do MaďarskaNa safari do Afriky? Pche! My jedeme do Maďarska

Pokud jste dětem slíbili, že je jednou vezmete na safari, kde uvidí všechna ta velká africká zvířata (kterých se normálně bojí), nezoufejte. Do Maďarska, konkrétně do obce Balatonederics, v níž se ukrývá unikátní africké muzeum, je to přece jenom o kousek blíž než do Afriky.  

A dost možná si tu jako někde uprostřed divokého kontinentu budete stejně nakonec připadat i vy. Africké muzeum sestává ze čtyř různých částí a rozhodně neuděláte chybu, když si je projdete jednu po druhé.

Na začátku vás obklopí ohromná sbírka autentických předmětů z Afriky. Následuje malé zoo s typicky africkou zvířenou. Třetí část je povedenou replikou tradiční africké vesnice a čtvrtá, poslední, připomíná safari někde v africké savaně. 

Kde, kdy a za kolik?

Kültelek 11, Balatonederics; Otevřeno mají 7 dní v týdnu, vždy od 9 do 17.30 hodin. V dubnu, v září a v říjnu však zavírají už ve čtyři. Zatímco vstupné pro dospělého stojí zhruba 154 korun (r. 2019), za děti zaplatíte asi 105 korun.    

10. Nuda v Budapešti? Nehrozí

Hřiště Cerka-firka místy připomíná školní penálHřiště Cerka-firka místy připomíná školní penál

Opravdu příjemné rodinné odpoledne můžete strávit v parku Kopaszi Gát v jižní části Budy. Je to místo jako stvořené pro dlouhý piknik, ke hraní (je tu několik hřišť) i k vyjížďkám na kole. V parku můžete s dětmi krmit kachny, společně si zaplavat v Dunaji nebo si pronajmout kajak.

Skvělé hřiště Cerka-firka, jež připomíná obří penál naplněný tužkami a pastelkami, objevíte na vrcholu Gellértovy hory. Děti, které jak známo, nechtějí být svazovány samými zákazy a příkazy, se tu mohou dosytosti vydovádět na tobogánech, trampolínách, lezeckých stěnách, pískovištích atd.

Kde a kdy?

Verejték u.; Otevřeno je 24 hodin denně.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-s-detmi-navstivit-madarsko-z-budapesti-na-balaton-a-klidne-i-na-africke-safari/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024