Advent v Německu: kouzelné vánoční trhy a tradice jako v České republice

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25630x

V Německu začínají vánoce adventem.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Víte, že… 

Tradiční pečení štól vzniklo v Drážďanech? Vánočních štól existuje spousta druhů (mandlové, tvarohové, plněné marcipánem…) a pro Němce jsou totéž jako pro Francouze bȗche de Noël nebo pro Italy panettone.

Obohaťte si konec roku výletem k našim západním sousedům. Relaxujte, odpočívejte a zamilujte si chvíle nic nedělání. Berte to třeba jako tip na příští předvánoční výlet. Až si budete chtít na chvíli odpočinout od předvánočního shonu, úklidu a pečení cukroví, vydejte se s námi nasát příjemnou atmosféru předvánočního Německa.

A tady je všech 7 zajímavostí o vánočních svátcích v Německu pěkně pohromadě. Skoro budete mít pocit, že čtete o českých Vánocích, jen v mnohem honosnějším balení.

1. Německé Vánoce začínají vlastně už před Vánocemi

Vyrobte si svůj adventní kalendářVyrobte si svůj adventní kalendář

V Německu začínají Vánoce adventem. Anebo ještě jinak: začnou vždy až v okamžiku, kdy jako dárek dostanete čokoládový adventní kalendář. Pak už si jen můžete směle užívat všech 24 mini sladkých pokušení. Ale pozor, každý den můžete otevřít jen jedno jediné okénko.

Někteří malí i velcí si své čokoládové adventní kalendáře vyrábějí sami. Zkuste to letos i vy! Čekání na Štědrý den bude rázem mnohem příjemnější. Vždyť malé množství hořké čokolády prospívá vašemu srdci, zlepšuje náladu, zrak, předchází rakovině, prodlužuje život a náležitě vás připraví na hodování o Vánocích.

2. Svatý Mikuláš poráží Santu Clause na celé čáře

Už máte přichystané naleštěné dětské botičky? Že ne? Tak to vám Svatý Mikuláš nebude mít kam o svém svátku – v předvečer 6. prosince schovat všechny ty dobroty a dárky. Pokud namísto leštění botiček dáte přednost třeba dívání se na televizi, ten starý dobrák, Svatý Mikuláš, si dárky bude muset nechat a vy budete jen přemýšlet, co udělat se všemi těmi bramborami, mrkví a uhlím, co vám v botě nechá.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

3. A ty nejkrásnější dárky přináší… Ježíšek nebo Vánoční muž?

Když se sejdou děti z různých koutů Německa, často se dohadují, kdo že jim vlastně nosí všechny ty originální dárky pod vánoční stromeček. Zatímco dětem v Bavorku s Bádensko-Württembersku nosí dárky Ježíšek (Christkind), v severních oblastech děti netrpělivě vyhlížejí Vánočního muže (Weihnachtsmann).

Německý Ježíšek přijíždí k dětem opravdu stylově, na rozvoz dárků si rok co rok totiž osedlává neposedný vítr. Vánočního muže si zase děti představují jako staršího pána se zrzavými vlasy a vousy, kterého před zimou chrání dlouhý šedý plášť s kapucí, v ruce drží vánoční stromeček a na rameni se mu houpe obrovský pytel plný dárků. Dříve se tradovalo, že v pytli odnáší neposlušné děti a metlou trestá nevěrné ženy.

4. Když už je řeč o dárcích…

Sladkých štól je několik druhůSladkých štól je několik druhů

Stejně jako v České republice se i v Německu rozdávají a dostávají dárky 24. prosince. To oceňují hlavně ti nejmenší, protože tento den rodina připravuje jen drobné pohoštění, všem tak zbývá mnohem víc času na rozbalování a radování se z vánočních dárků. 25. prosince pak zůstane spousta času na to, aby se připravila opravdová hostina, kterou si společně užije celá rodina.

Již tradičně nemohou chybět pokrmy z ryb, husa nebo kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem s jablky a slaninou nebo třeba pěkně propečená klobáska se zelím. A pro ty, kteří milují sladké, je k zakousnutí připravena oblíbená vánoční máslová štóla plná rozinek, mandlí a kandovaného ovoce.

5. Čokoládovému pokušení odolávat nemusíte, zdobení stromečku ano!

Zatímco první vánoční dárky v podobě okének z adventního kalendáře si může každý začít nadělovat už 1. prosince, se zdobením vánočního stromečku (nejčastěji jedličky) svíčkami a barevnými ozdobami je nutné počkat až do 24. prosince. Má to přinejmenším tu výhodu, že pak nemusíte celý prosinec zametat suché jehličí roztroušené po celém bytě.

Německé domácnosti bývají již tradičně dobře pojištěny, neboť malé děti v domě a hořící klasické svíčky na stromku, to často nejde vůbec dohromady. Nejoblíbenější jsou řezané stromky a mnohé rodiny chtějí mít vánoční strom, který si samy vlastnoručně pokácely. Zdobí se i keře a stromy na zahradě.

6. Dejte si pozor na přemíru alkoholu, „zářící víno“ je zrádné…

Ochutnejte GlühweinOchutnejte Glühwein

Po celý advent se lidé scházejí po práci na vánočních trzích a popíjejí Glühwein (doslovně přeloženo jako „zářící víno“). Neodolatelná vůně tradičního adventního nápoje, svařeného vína, jemuž dává duši rafinovaná zimní směs koření, po léta neodmyslitelně patří k atmosféře německých Vánoc.

Pokud ale chcete mít jistotu, že na konci dne ještě trefíte do hotelu, raději pijte pomalu a po opravdu malých doušcích. To platí zvlášť v případě, že se rozhodnete pít ostřejší novodobou variantu – Glühwein mit Schuss, tj. svařené víno s rumem.

7. A komu jinému než Německu by měla patřit zajímavá vánoční prvenství?!

Když už je řeč o stromečku, nelze nezmínit, že vůbec poprvé se naprosto neozdobený vánoční stromeček objevil právě v Německu. V 18. století si měšťané oblíbili zvyk přinášet si domů krásně vonící jedličku a zkrášlovat ji papírovými ozdobami, ovocem a sladkostmi. Hojněji se tento zvyk rozšířil v 19. století.

Odtud se pak oblíbená tradice velmi rychle roznesla i do celého světa. Snad nejbližší dnešním vánočním stromkům byly stromky ze Štrasburku. Dalším prvenstvím, kterým se může Německo pochlubit celému světu, jsou ručně vyráběné skleněné vánoční ozdoby.

I když do Čech se toto křehké umění dostalo až v 19. století, v Německu bylo známé už o čtyři století dříve. Jedné z nejdelších tradic ve výrobě ozdob se těší malebné duryňské městečko Lauscha, které po celá dlouhá léta zůstávalo jedinou světovou velmocí ve výrobě vánočních ozdob. Dodnes tady můžete najít dvě sklářské továrny.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 9. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/advent-v-nemecku/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024