Adventní Norimberk: perníkem provoněná romantika

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19681x

Norimberské vánoční trhy právem patří k nejpopulárnějším v Evropě.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Chcete si norimberské ulice prohlédnout stylově? U radnice nasedněte do poštovního kočáru, který vás za pár euro po nejbližším okolí povozí.

Počátek prosince je v Norimberku kouzelným časem vánočních příprav. Město je vyhlášené svými nádhernými vánočními trhy, a protože se nachází nedaleko českých hranic, je v adventní době častým cílem českých turistů.

Norimberský trh je 400 let starý a patří k nejpopulárnějším v Evropě. Poprvé se tu prodávalo už v roce 1628. V centru je rozestavěno více než 200 stánků a vánoční atmosféru dokreslují osvětlené stromy, plno vánočních dekorací a v neposlední řadě i hrázděné domy a atmosféra starobylého města. Říká se, že na místních trzích se dají koupit ty nejhezčí vánoční ozdoby – smí se tu prodávat výhradně tradiční zboží, vyrobené z klasických materiálů, jako je sklo, dřevo, textil apod.

Jarmark každoročně zahajuje norimberský vánoční anděl (Christkindl), který se stal symbolem zdejšího předvánočního času. Postavička andílka navíc patří takřka k „povinné výbavě“ místních stánků. Andílka totiž právě v Norimberku vyřezal místní loutkař, když chtěl Martin Luther v dobách církevních reforem vytvořit náhradu za tradičního katolického Ježíška. Nabídl místo něj svatou dětskou bytost, která se ujala a v podobě tzv. Christkindla – zlatého anděla, dítěte a panny v jednom – tu je vánočním symbolem dodnes.

Vánoční dobroty

Kromě svařeného vína se ze všech koutů line vůně zdejší speciality – ohřátého vaječného punče se šlehačkou. Stánkaři tu prodávají velké kulaté knedlíky zalité vanilkovou omáčkou, čerstvé ovoce na špejli obalené v čokoládě a pražené mandle. Sladkou vůni střídá vůně norimberských klobás na všechny způsoby. Tradičně si tu můžete dát tzv. Drei im Weckla, tedy tři kořeněné párečky položené do housky.

A co by to bylo za norimberský adventní trh bez perníčků? Norimberk je považován za město perníků, protože právě tady se tato pochoutka pravděpodobně zrodila. Tradiční tajnou recepturu si odsud neodvezete, můžete tu ale ochutnat ty nejlepší Alžbětiny perníky (Elisabetlebkuchen).

Kde trhy najdete?

Trhů mají v Norimberku několik. Ten hlavní se koná přímo na Hlavním náměstí (Hauptmarkt), rozkládajícím se pod jednou z dominant města – kostelem Panny Marie (Frauenkirche). Ten v Norimberku ve 14. století založil Karel IV., jemuž tu dodnes vzdává hold sedm kurfiřtů, a to každý den, když se dá do pohybu orloj (Männleinlaufen) na štítu kostela.

Na sousedním Radničním náměstí (Rathausplatz) najdete atraktivní stánky různých států a měst. Každoročně se tu totiž koná Mezinárodní trh partnerských měst.

Je zajímavé sledovat Černohorce v krojích, jak nalévají silnou pálenku, Nikaragujce servírující kávu, čokoládu a likéry, reprezentanty Srí Lanky nabízející dřevěné vánoční ozdoby a Italy prodávající sýry, vína a salámy. V jednom ze stánků se tu prodávají i tradiční české výrobky. Pro děti bude nejzajímavější trh na nedalekém náměstí Hans Sachs Platz, kde se nachází mimo jiné i stánek s poštou Ježíškovi či nostalgický kolotoč.

Necháte-li za zády tato tři sousední trhová náměstí a vydáte se směrem ke Královské bráně, půjdete k někdejší hlavní bráně do města. Tudy sem přijížděli i obchodníci, a tak není divu, že cestou potkáte, kromě dalších stánečků lemujících Královskou cestu (Königstrasse), i takové budovy, jako je třeba monumentální Mýtnice.

Těsně před městskými hradbami narazíte na tzv. Dvůr řemeslníků (Handwerkerhof) – tržiště s vybranými krámky, umístěnými především do malých hrázděných domků. V jednom z nich můžete obdivovat i vyřezávané jesličky.

Nad celým městem bdí Císařský hrad (Kaiserburg). Na jednom z jeho nádvoří stojí vánoční strom, a pokud si sem vyšlápnete po setmění, naskytne se vám okouzlující výhled na trhové adventní městečko přímo pod vámi. Pojeďte se vánočně naladit do Norimberka, místní advent skutečně stojí za to.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-norimberk/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024