10 důvodů, proč navštívit Polsko: pláže, jezera, hory, lesy a města s více než tisíciletou historií

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 86394x

Polsko je zemí překvapivých krás. Objevte s námi deset důvodů, proč si vaši pozornost naši sousedé zaslouží.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Útulná kaple svaté Kingy, patronky polských horníků, v solném dole ve městě Wieliczka se může stát romantickým a poněkud netradičním místem ke složení vašeho manželského slibu. Diskrétními svatebčany vám budou trpaslíci, světci i panovníci vytesaní do kamenné soli.

Sžírá vás láska k cestování po dalekých krajích, za které utrácíte všechny své peníze? Nutnou relaxační a odpočinkovou pauzu si letos můžete dopřát jen na dohled od českých hranic. Pokud už máte sbalené kufry a stále nevíte, kam se vydat pro nezapomenutelné zážitky, zahálku i čerpání nových sil, klidně pro tentokrát zůstaňte ve střední Evropě. V následujícím článku odhalíme pár pádných důvodů, proč vsadit právě na Polsko.

1. Obdivuhodná architektura

Byť bylo téměř celé historické centrum Varšavy během 2. světové války vybombardováno a vypáleno, historické Staré město se dočkalo natolik citlivé rekonstrukce, že je dnes po právu zapsáno do historického dědictví UNESCO jako „výjimečný příklad téměř úplné rekonstrukce historického vývoje od 13. do 20. století“.

Na prestižní listinu UNESCO se dostalo také nejatraktivnější a nejnavštěvovanější město Polska, jehož návštěva slibuje vpravdě nezapomenutelný zážitek. Půvabná metropole na řece Visle, Krakov, dostane každého něčím jiným. Někdo obdivuje historické domy a paláce, jiný se rád projde na vrch Wawel nebo se usadí v některé z mnoha restaurací, kaváren a čokoládoven.

A z Krakova už je to jen kousek do obrovského solného dolu ve Wieliczce, kde hlavní roli hraje právě tento minerál důležitý pro lidský organismus, nebo do největšího německého tábora masového vyhlazování na území Polska, do Osvětimi.

2. Rozmanitá města

Blyštivým písmem se snad do všech průvodců zapisují také polská města, jejichž nespornou předností je jejich naprostá rozmanitost co do velikosti, umístění, dostupnosti, kulturních památek aj. Tip na výlet si vybere opravdu každý. 

Od Sopot, které se nejen do polského povědomí dostaly především jako přímořské letovisko oplývající čistým vzduchem, pískem přivátým od Baltského moře i šumem mořských vln, až po Varšavu, jíž by byla rozhodně škoda se vyhýbat. Nepatří sice k městům, která zaujmou na první pohled, ale na ten druhý si vás zaručeně získá. Přinejmenším Královský zámek a Staré město vás okouzlí.

Čtení na podobné témaVaršava: hlavní město, které skrývá spousty krásPřečíst

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

3. Pohádkové hrady a zámky 

Hrad MalborkHrad Malbork

Téměř každé polské město se může pochlubit nějakým hradem, nebo alespoň jeho ruinami. Nechte se unést atmosférou středověkého hradu, jaký už nikde v Polsku ani jinde po Evropě nenajdete.

Malbork, největší hrad z pálených cihel v Evropě, postavený v gotickém stylu, je oprávněně považován za „majstrštyk“ středověké obranné architektury. Není proto divu, že i tento polský hrad, založený v roce 1274 na tehdejším území Pruska germánskými rytíři, se ocitl na seznamu světového dědictví.

Čtení na podobné témaHrad Wawel: skutečný symbol PolskaPřečíst

Dalším velkým turistickým lákadlem je středověký germánský hrad Kwidzyn na severovýchodě Polska. Vystavěný byl v letech 1322–1347 ze dřeva a hlíny na půdorysu čtyřúhelníku. Na své dětství, jež plnily sny o princeznách, zavzpomínejte na zámku v Krasiczynie.

4. Prales v Polsku? Ano! 

Dovolená v pralese? A proč ne! Návštěva Bělověžského pralesa je zhmotněním touhy po úniku do přírody. Vidět tu můžete letité stromy klonící své ztěžklé větve k zemi, obrovské tlející padlé kmeny, porostlé zelenými bochánky mechu, a co je hlavní: největšího volně žijícího přežvýkavce v Evropě.

Řeč je samozřejmě o králi tohoto 8000 let starého pralesa v srdci Evropy – o zubrovi evropském. Bělověžský les je však domovem i celé řady dalších živočichů. Zatímco bobra, vlka nebo rysa určitě poznají i vaše děti, tarpan nejspíš potrápí každého. Pokud se vám bělověžské zubry nepoštěstí spatřit ve volné přírodě, místní zoologická zahrada je sázkou na jistotu. 

5. Nejstarší osídlení

Rezervace BiskupinRezervace Biskupin

Když dětem protentokrát slíbíte, že všichni společně nastoupíte do stroje času a budete cestovat nazpátek, můžeme vám zaručit, že v Polsku se vám podaří slib dodržet. Ve známém archeologickém muzeu a rezervaci Biskupin se totiž vrátíte o několik tisíc let zpět a poznáte každodenní život našich předků.

Díky archeologickému výzkumu, jenž na tomto místě začal v roce 1934, bylo ve skvělém stavu objeveno osídlení z 8. stol. př. n. l. Zrekonstruovat se podařilo část opevnění s branou, stejně tak i přístupovou cestu a několik dlouhých domů. Nedaleká pole jsou oseta původními druhy pšenice, prosem, čočkou, fazolemi a lnem.

6. Polská kuchyně má své trumfy

Že se Poláci bez dobrého jídla neobejdou, vám bude jasné hned, jakmile navštívíte nějakou místní restauraci. Jejich nabídka se proměňuje vždy v závislosti na aktuálním ročním období a regionu. Zatímco na severu Polska dominují talířům rybí pokrmy, na jihu jsou oblíbeným národním jídlem pirohy, které lze připravit přinejmenším na 100 různých způsobů.

Čtení na podobné témaTypická polská jídla: bigos, žurek a pirohyPřečíst

Podzim v polské kuchyni se nese ve znamení čerstvých lesních hub. Polští kuchaři se však celoročně neobejdou ani bez červené řepy, zelí, brambor aj. Příjemnou tečkou po dobrém obědě může být něco sladkého. Co třeba kobliha politá cukrovou polevou s kousky pomerančové kůry a naplněná růžovou marmeládou?

Jednou za rok, přesněji na Tučný čtvrtek, tedy poslední čtvrtek masopustu, sní každý malý i velký Polák průměrně 2,5 koblihy. Poláci totiž věří, že tomu, kdo v tento den nesní alespoň jednu sladkou pochoutku ve tvaru dělové koule, se nepovede dobře.

7. Hory s nedotčenou přírodou

Ranní GorceRanní Gorce

Říkáte si, že jsme museli s těmi horami trochu splést, protože Polsko je veskrze rovinatá země? Máte pravdu, ale i když hory najdete jen na několika málo místech u hranic s Českou a Slovenskou republikou, působí na mnohé výletníky jako vábnička.

Pokud vám pouhá představa přeplněných turistických míst nahání husí kůži, vypravte se do liduprázdných kopců Vysokých Tater. Jako cílový bod cesty si vyberte třeba Gorce, hory nacházející se severně od Vysokých Tater.

Jejich poznávacím znamením jsou salaše rozeseté po krásných a barevných horských loukách a člověkem téměř nedotčená příroda. Pokud vás baví šplhat po vrcholcích, nesmiřte se s ničím nižším než s vrcholem Turbacz, dosahujícím výšky 1310 m.

8. Mořské pobřeží

Zvolte polské pobřeží Baltského moře. Přibližně 400–600 km od českých hranic vás čeká úplně jiný svět, svět, o němž sní snad všichni obyvatelé českého vnitrozemí. Svět provoněný vůní moře a borových lesů.

Bílá písečná pláž je dostatečně široká a vybízí k dlouhým procházkám, aniž by bylo nutné neustále kličkovat mezi lehátky a slunečníky. Populárními přímořskými letovisky jsou Gdaňsk, Sopoty a Gdyně.

Po zdravotní procházce ve vlhkém písku každý ocení něco dobrého na zub. U moře můžete vybírat především z pestré nabídky ryb a mořských plodů. Nejen že si dobře pochutnáte, ale navíc vám v peněžence zůstane o poznání víc peněz, než kolik by vám v ní zůstalo po návštěvě rybí restaurace třeba v Turecku nebo ve Španělsku.

9. Nákupní novinky i tradice

Nákupní dům ve VaršavěNákupní dům ve Varšavě

Zvyšuje vám pouhé pomyšlení na den strávený nakupováním tep i krevní tlak? Možná by vás nenapadlo jet do Polska nakupovat módu, ale to je docela škoda. Objevíte tu totiž řadu značek, které si k nám do České republiky zatím hledají cestu jen marně.

Pokud vám už skříň po všech těch nákupech praská ve švech, zkuste pro tentokrát oživit třeba svou kuchyň a přivezte si slavnou boleslawieckou keramiku. Ta je nejen krásná, ale zároveň i praktická. Každý kus je formován ručně a dekorován tradiční razítkovou metodou.

Jednotlivá razítka jsou vyrobená z mořské houby. Některé detaily se nanášejí malým štětečkem. Transparentní glazura se následně vypaluje při teplotě 1250 ºC.

10. Živé svátky a festivaly

Pokud už jste v Polsku, určitě byste měli zjistit, co zajímavého se tady v době vaší návštěvy odehrává. O Velikonocích a Vánocích to návštěvníky Polska táhne především do Krakova, Vratislavi nebo třeba do Varšavy. Sváteční dekorace ozdobí celé město a ke slavnostní atmosféře přispějí i dobře naladění lidé, koncerty a skvělé jídlo připravované ve stáncích přímo před vašima očima…

Čtení na podobné témaAdventní Krakov: dlouholetá tradice a výborný pitný medPřečíst

V květnu zavřete dveře za shonem a šedí každodennosti a pobavte se na mezinárodním festivalu pouličního umění ve Varšavě, nebo na festivalu filmové hudby v Krakově. V srpnu můžete dovolenou u moře spojit s mezinárodním festivalem populární hudby v Sopotech. A příchod nového roku pořádně oslavte třeba na Hlavním náměstí v Krakově.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-polsko/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024