Hrad Wawel: skutečný symbol Polska

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 45893x

Wawel, nejnavštěvovanější místo v Polsku, které je zároveň národním symbolem.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do KrakovaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud máte v plánu si Wawel prohlédnout celý, vyplatí se přijít k pokladnám co nejdříve. Nejenže je denní množství vstupenek omezeno, ale vyhnete se tak i dlouhým frontám, které se zde zejména o víkendech tvoří. A myslete také na to, že zakoupená vstupenka má také omezenou platnost.

Hrad Wawel, nejnavštěvovanější hrad v Polsku, najdete v krásném historickém Krakově. Tento královský hrad je dokonce zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Na stejnojmenném pahorku se nad řekou tyčí hrad i katedrála. Pod hradem také najdete skálu, která je spojená s pověstí o založení Krakova. Wawel je prostě místem s bohatou historií.

Říká se, že hrad Wawel přetéká historií tak jako žádné jiné místo v Polsku. Není divu, protože tento hrad byl po více než 500 let sídlem polských králů. A symbolem politické moci a kulturního centra zůstal hrad i potom, kdy se hlavní město přesunulo z Krakova do Varšavy.

Proměny hradu

Hrad Wawel byl původně nevýznamná stavba, kterou nechal postavit Boleslav Chrabrý na počátku 11. století kousek od kaple zasvěcené Panně Marii. Dnes je kaple známá jako rotunda sv. Felixe a Adaucta. Proměna středověkého hradu započala na počátku 15. století, kdy se začal Wawel přestavovat.

Na svědomí ho tehdy měli stavitelé z Itálie, kteří mu vtiskli renesanční podobu a dodali navíc působivé arkádové nádvoří. Bohužel krátce po dostavbě hrad vyhořel. Smůla se hradu na paty lepila dál. Během švédských nájezdů byl krakovský hrad vykraden a později hrad sloužil také jako kasárna a dokonce i následné řádění nacistů Wawel přežil bez rozsáhlejších škod.

Dnes už ho můžete obdivovat ve zrenovovaném původním vzhledu, nezaostává ani vnitřní výzdoba.

Vzácné předměty

V současnosti na hradě najdete muzeum s několika různými expozicemi. Za návštěvu určitě stojí soukromé apartmány nebo reprezentační královské komnaty či zbrojnice a pokladnice. Na hradě je dokonce k vidění Szczerbiec – korunovační meč polských králů, který je ukryt v pokladnici.

Máte-li rádi historické zbraně, zamiřte také do zbrojnice. Je velmi dobře vybavena zbraněmi z 15. až 17. století. K vidění jsou vzácné kousky, které byly dobyté ve slavné bitvě u Grundwaldu v roce 1410.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Královské komnaty

Komnaty Królewskie jsou největší a nejzajímavější expozici. Součástí těchto prostor je i Senátorský sál, o kterém se říká, že je nejúžasnější místnosti na hradě. Konaly se zde nejen ceremonie ale také divadelní představení. Vidět musíte i sérii pěti gobelínů z 16. století znázorňující příběh Adama a Evy.

Wawelské hlavy

V Trůnním sále zaměřte svůj pohled směrem nahoru. V sále je kazetový strop se 30 vyřezávanými barevnými hlavami, které na vás civí. Wawelské hlavy, jak se jim říká, jsou jediné, které se dochovaly. Bylo jich celkem 194 hlav. Potom směřujte váš pohled trochu níže, na stěně najdete obrovskou tapisérii z roku 1550 z Brugg.

Tapisérie z hradu Wawel

V interiérech wawelského hradu narazíte na spoustu starých tapisérií, které zdobí stěny. Pochází ze sbírky krále Zikmunda Augusta. Ten jich nashromáždil 350, na hradě se dochovalo jen 138 kusů, ale i tak je to pravděpodobně největší sbírka tohoto druhu v Evropě a také jeden z nejcennějších pokladů Wawelu.

Dračí doupě

Vznik města Krakova je spojován s bělostnou skálou, kterou najdete pod hradem. Z dávných časů tam totiž byla obrovská jeskyně, ve které se usadil drak. V polštině se místo nazývá Smocza Jama. Smok neboli drak se živil nejen místními pannami, ale také zásobami obyvatel.

A až Princ Krak dokázal draka porazit. Odtud tedy název Krakov… Vchod do jeskyně hledejte na západní straně pahorku, ze kterého je krásný výhled na řeku Vislu. Když sejdeme po 135 schodech do jeskyně a projdete ji, vynoříte se na břehu Visly hned vedle bronzového draka chrlícího oheň.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko (Krakov)

Srdce polské kultury

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Krakova

Zájezdy do Krakova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 19. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-wawel/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024