Gdaňsk: historická perla polského severu

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 113900x

Polské město Gdaňsk s předválečnou duší a krásnou architekturou.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Město Gdaňsk leží na severu Polska a jeho břehy omývá stejnojmenný záliv. Projít se můžete po plážích Baltského moře. Gdaňsk má bohatou historii, město lze považovat za kolébku polské svobody a kromě krásného centra má město i velký námořní přístav.

Gdaňsk je jedno z nejstarších měst v Polsku a zároveň i nejznámější z trojice měst, které se běžně říká Trojměstí (polsky Trojmiasto). Dalšími dvěma městy jsou pak Sopoty a Gdyně.

Bohatství a svoboda

Polské město bylo v historii známé pro své bohatství a postoje k otázkám svobody. Už v 16. století gdaňským vývoz obilí zajistil život v přepychu. Gdaňští nechtěli, aby jim vládl král ani církev. V mocenských bojích o moc i území si mohli vybírat, na kterou stranu se přidají, zda k Němcům nebo Polákům. Historie severního Polska je totiž spjatá s Němci. Nutno podotknout, že se rozhodovali podle toho, jak šly obchody.

Westerplatte

Další velký boj se odehrál také na polském severu. U Gdaňsku leží malý poloostrov Westerplatte, kde 1. září 1939 začala druhá světová válka. Před válkou byla velká část obyvatelstva německá, Němci byli po válce odsunuti, proto došlo doslova k znovuzrození Gdaňsku.

Přistěhovali se noví polští obyvatelé a zničené město bylo kompletně obnoveno ve středověkém duchu. To, co vidíte v historickém centru dnes, nádherné měšťanské domy se štíty zdobenými erby a kostely, tam před válkou nebylo.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Solidarita

Další velké kroky ke svobodě započaly také tady, a to v místních loděnicích. V roce 1980 gdaňské odbory v čele s pozdějším prezidentem Lechem Wałesou založily hnutí Solidarity (Solidarność) a začaly vyjednávat s komunistickým režimem.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Radynacestucz (@radynacestucz)

Slavná zvonkohra

Důkazem, že Gdaňsk se řadí k evropským městům, je zvonkohra, ze které v poledne uslyšíte Schillerovu Ódu na radost. Najdete ji na vysoké štíhlé věži gdaňské radnice. Zvonkohra hraje každou hodinu a slyšet můžete několik různých melodií.

Neptunova fontána

Na hlavním gdaňském náměstí Dlouhý trh (polsky Długi targ) si můžete kromě radnice a zvonkohry prohlédnout i další dominantu z roku 1633. Hned vedle radnice je totiž k vidění symbol Gdaňsku – Neptunova fontána. Říká se, že z ní kdysi tekla slavná gdaňská vodka „Goldwasser“ s nasládlou chutí a šupinkami zlata.

Kdo ví, třeba se s vodou mísí vodka i dnes, jen mít tu odvahu se z fontány napít. Z náměstí vede i Długa ulica, náměstí i ulice se často označují jako Královská cesta (Trakt Królewski).

Dvůr krále Artuše

Kousek od Neptunovy fontány narazíte na jeden z krásných domů, jehož název odkazuje k britské legendě – Dvůr krále Artuše. V minulosti sloužil dům jako středisko, kde za poplatek mohl chodit každý, pít pivo a rokovat jako rovný s rovným. Dnes si ve sklepení můžete taky rokovat a osvěžit se pivem, ale musíte počítat s tím, že vám takové pivo udělá díru do peněženky.

Čertův zub

Pověry a legendy jsou v Gdaňsku všudypřítomné. Další se pojí s čertem. Ten chtěl obalamutit obyvatele města, ti mu ale nabančili a vyrazili mu zub. Zub dodnes visí na jednom z domu na náměstí Dlouhý trh. Když se ho dotknete, budete mít následující rok z pekla štěstí. Jen malý zádrhel to má, zub visí na řetězu vysoko nad hlavami lačných po štěstí. Prý ale stačí upřeně zub pět vteřin pozorovat a funguje to také.

Výhled jako na dlani

Chcete-li si Gdaňsk prohlédnout z výšky, vydejte se na věž Mariánského kostela. Bude to ale stát trochu námahy, do věže vede totiž 400 schodů. Gotický kostel Panny Marie je nejvyšší církevní stavba na světě postavená z cihel. Nezapomeňte si prohlédnout i 14 metrů vysoký orloj z 15. století.

Gdaňsk je historické město, ve kterém najdete velké množství katedrál, kostelů a uliček, ze kterých na vás dýchají staré časy, ale zároveň město nabízí i vymoženosti moderní doby. Najdete tady jednu z největších zoologických zahrad v Polsku, mnoho muzeí, zajímavou přístavní architekturu, nebo třeba maják a námořní muzeum.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gdansk/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024