Gdaňsk: Historická perla polského severu

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21765x

Polské město Gdaňsk s předválečnou duší a krásnou architekturou.

Vyberte si z našich 25 zájezdů do PolskaZobraz zájezdy

Město Gdaňsk leží na severu Polska a jeho břehy omývá stejnojmenný záliv. Projít se můžete po plážích Baltského moře. Gdaňsk má bohatou historii, město lze považovat za kolébku polské svobody a kromě krásného centra má město i velký námořní přístav.

Gdaňsk je jedno z nejstarších měst v Polsku a zároveň i nejznámější z trojice měst, které se běžně říká Trojměstí (polsky Trojmiasto). Dalšími dvěma městy jsou pak Sopoty a Gdyně.

Bohatství a svoboda

Polské město bylo v historii známé pro své bohatství a postoje k otázkám svobody. Už v 16. století gdaňským vývoz obilí zajistil život v přepychu. Gdaňští nechtěli, aby jim vládl král ani církev. V mocenských bojích o moc i území si mohli vybírat, na kterou stranu se přidají, zda k Němcům nebo Polákům. Historie severního Polska je totiž spjatá s Němci. Nutno podotknout, že se rozhodovali podle toho, jak šly obchody.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Westerplatte

Další velký boj se odehrál také na polském severu. U Gdaňsku leží malý poloostrov Westerplatte, kde 1. září 1939 začala druhá světová válka. Před válkou byla velká část obyvatelstva německá, Němci byli po válce odsunuti, proto došlo doslova k znovuzrození Gdaňsku.

Přistěhovali se noví polští obyvatelé a zničené město bylo kompletně obnoveno ve středověkém duchu. To, co vidíte v historickém centru dnes, nádherné měšťanské domy se štíty zdobenými erby a kostely, tam před válkou nebylo.

Solidarita

Další velké kroky ke svobodě započaly také tady, a to v místních loděnicích. V roce 1980 gdaňské odbory v čele s pozdějším prezidentem Lechem Wałesou založily hnutí Solidarity (Solidarność) a začaly vyjednávat s komunistickým režimem.

Slavná zvonkohra

Důkazem, že Gdaňsk se řadí k evropským městům, je zvonkohra, ze které v poledne uslyšíte Schillerovu Ódu na radost. Najdete ji na vysoké štíhlé věži gdaňské radnice. Zvonkohra hraje každou hodinu a slyšet můžete několik různých melodií.

Neptunova fontána

Na hlavním gdaňském náměstí Dlouhý trh (polsky Długi targ) si můžete kromě radnice a zvonkohry prohlédnout i další dominantu z roku 1633. Hned vedle radnice je totiž k vidění symbol Gdaňsku – Neptunova fontána. Říká se, že z ní kdysi tekla slavná gdaňská vodka „Goldwasser“ s nasládlou chutí a šupinkami zlata.

Kdo ví, třeba se s vodou mísí vodka i dnes, jen mít tu odvahu se z fontány napít. Z náměstí vede i Długa ulica, náměstí i ulice se často označují jako Královská cesta (Trakt Królewski).

Dvůr krále Artuše

Kousek od Neptunovy fontány narazíte na jeden z krásných domů, jehož název odkazuje k britské legendě – Dvůr krále Artuše. V minulosti sloužil dům jako středisko, kde za poplatek mohl chodit každý, pít pivo a rokovat jako rovný s rovným. Dnes si ve sklepení můžete taky rokovat a osvěžit se pivem, ale musíte počítat s tím, že vám takové pivo udělá díru do peněženky.

Čertův zub

Pověry a legendy jsou v Gdaňsku všudypřítomné. Další se pojí s čertem. Ten chtěl obalamutit obyvatele města, ti mu ale nabančili a vyrazili mu zub. Zub dodnes visí na jednom z domu na náměstí Dlouhý trh. Když se ho dotknete, budete mít následující rok z pekla štěstí. Jen malý zádrhel to má, zub visí na řetězu vysoko nad hlavami lačných po štěstí. Prý ale stačí upřeně zub pět vteřin pozorovat a funguje to také.

Výhled jako na dlani

Chcete-li si Gdaňsk prohlédnout z výšky, vydejte se na věž Mariánského kostela. Bude to ale stát trochu námahy, do věže vede totiž 400 schodů. Gotický kostel Panny Marie je nejvyšší církevní stavba na světě postavená z cihel. Nezapomeňte si prohlédnout i 14 metrů vysoký orloj z 15. století.

Gdaňsk je historické město, ve kterém najdete velké množství katedrál, kostelů a uliček, ze kterých na vás dýchají staré časy, ale zároveň město nabízí i vymoženosti moderní doby. Najdete tady jednu z největších zoologických zahrad v Polsku, mnoho muzeí, zajímavou přístavní architekturu, nebo třeba maják a námořní muzeum.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Polska

Zobrazit aktuální zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gdansk/Sledovat

Nová dávka Inspirace!

Tak trochu jiný katalog tipů,
rad a reportáží z cest zdarma.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!