Nejlepší nákupy ve Vídni: tady je 5 tipů, kdy, kam a pro co vyrazit

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23757x

Vídeň je pro mnohé jako módní aféra, z níž se lehce stane láska na celý život.

Vyberte si z našich zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Kdybyste snad pořád ještě měli chuť nakupovat a vzdálit se na chvíli z centra Vídně, vydejte se do populárního obchodního centra G3 s oblíbeným módním řetězcem Primark.

Pro inspiraci jste prolistovali stoh módních časopisů, aktuální trendy i nejnovější výstřelky módy už máte bezpečně v malíčku a teoreticky zvládáte všechny profesionální grify při vytváření nevšedních a originálních outfitů. Teď zbývá jen vymyslet, kam vyrazit na pořádné nákupy. My jsme se tentokrát rozhodli pozvat vás do města (splněných módních) snů na Dunaji. A na co se můžete ve Vídni těšit?

Klidně se vsadíme, že i vy máte ve svém okolí někoho, kdo se sem pravidelně a rád vrací. Na své si ve Vídni přijdou milovníci bleších trhů, tradičních i avantgardních uměleckých galerií, designových obchodů, módních řetězců, velkých nákupních center, butiků luxusních módních značek… Zkrátka a dobře, Vídeň je pro mnohé jako módní aféra, z níž se lehce stane láska na celý život.

1. Tradiční řemeslné a rukodělné výrobky

Výšivka gobelinovým stehemVýšivka gobelinovým stehem

Obchody v rakouské metropoli už na první pohled zaujmou nápaditou výzdobou, neuvěřitelně přívětivou atmosférou i širokou nabídkou tradičních řemeslných a rukodělných výrobků, které čerpají z bohaté umělecko-řemeslné tradice Rakouska.

Oblibě se těší výrobky vyšívané gobelínovým stehem označovaným jako petit point, tj. drobným křížkovým stehem, jenž se zpravidla s pomocí lupy zanáší na jemný hedvábný gáz, stejně jako výrobky pocházející z prestižní porcelánové manufaktury Augarten, šperky z drahých kovů, zlata a stříbra, keramika, ručně dekorované smaltované šperky, kožené výrobky atd.

2. Exkluzivní nákupní třídy plné přepychu a elegance

Lidé nakupují očima a během nakupování se řídí zejména emocemi. To je stará známá věc. „Nakupovat očima“ se vydejte třeba do některé ze známých nákupních ulic. V originálně vyzdobených výlohách, které přitahují zraky kolemjdoucích, můžete obdivovat práci mistrů aranžmá. Samým srdcem města se vine téměř dvoukilometrová nákupní třída Mariahilfer Strasse. Bočním ulicím pak kralují malé stylové butiky i outletové obchody.

Zákazníky z celého světa přitahuje také jedna z nejstarších a zároveň nejelegantnějších nákupních ulic v Evropě – Kärntner Strasse. V roce 1973 se proměnila v pěší zónu, jež začíná u slavné Vídeňské státní opery. Máte-li rádi vše hezky pod jednou střechou, vejděte do obchodního domu Steffl.

Ten byl pojmenován podle symbolu Vídně, nedaleké Katedrály svatého Štěpána, jíž Vídeňané přezdívají „Steffl“. Kromě luxusních modelů z dílen světových návrhářů vás na štendrech jistě upoutají také tradiční rakouské kroje.

3. Kvalitní nadčasové kousky

Stánek Julius MeinlStánek Julius Meinl

Máte raději ve skříni jednu kvalitní věc než deset levných a ne příliš kvalitních? V tom případě na věhlasných vídeňských třídách ještě chvíli zůstaňte. Projdete-li okolo Katedrály svatého Štěpána, dostanete se na nákupní třídu Graben.

Vedle renomovaných značek tu najdete i nejstarší obchod Julius Meinl s vlastní kavárnou. Jedinečný punc luxusu získaly i místní podzemní veřejné toalety. Jejich secesní interiér zaujme kabinkami obloženými dřevem, mramorovými stěnami, dlaždicemi s působivým dekorem i mosaznými armaturami.

4. Nápadité výtvory místních designérů i módních tvůrců

Patříte-li mezi náročné zákazníky, kteří oceňují především originální design, kvalitu, jedinečnost a odlišnost, stačí, abyste na mapě vyhledali ulici Neubaugasse. Na rozdíl od velkých neosobních řetězců vás tady čeká nakupování v malých obchůdcích a buticích. Návrháři stojící mimo hlavní proud své obchody koncentrují podél uliček Kirchengasse a Lindengasse v 7. vídeňském obvodu.

Hned na začátku ulice Neubaugasse objevíte obchod edenBERG, jenž nabízí stylovou módu vyrobenou z certifikovaných organických a fair trade látek. Pro novou kabelku, v níž se snoubí dobrý design s dokonalou funkčností, zajděte k vídeňské designérce Ině Kent, a ke kabelce si nezapomeňte pořídit i nový pár bot.

Ti, kteří preferují neokoukanou originalitu a neradi splývají s davem, často míří do obchodu Art Point. Jeho majitelka, návrhářka Lena Kvadrat, je známá perfektním nápaditým vrstvením, kombinací barev a vzorů, kvalitním detailním provedením a hlavně absolutní originalitou.

5. Farmářské, řemeslné a bleší trhy

NaschmarktNaschmarkt

Nakupování na trzích představuje skvělý způsob, jak poznat Vídeň i její obyvatele skutečně zblízka a zároveň okusit, na čem si rádi pochutnávají místní. Na chvíli se zastavte a pozorujte, co místní nakupují a jak si své nákupy užívají. Vibrující vídeňské trhy však nabízejí mnohem víc než jen chutné jídlo. Nejznámějšími pouličními trhy jsou Naschmarkt, Brunnenmarkt, Karmelitermarkt a Rochusmarkt.

Naschmarkt platí za živý trh plný čerstvé zeleniny, bylinek, ovoce, masa, sýrů a květin. Každou sobotu se navíc na samém jeho konci pořádá bleší trh, o němž milovníci starožitností, veteše a cetek všeho druhu tvrdí, že patří k těm nejlepším v Evropě.

Karmelitermarkt je zajímavou směsicí exotiky a zdravého stravování okořeněný špetkou starosvětského šarmu. O Brunnenmarkt se zase říká, že je to nejdelší trh pod širým nebem plný vůní, barev a chutí. Nejpopulárnějším vánočním trhem je Christkindlmarkt na náměstí Rathausplatz.

6. V neděli choďte po kavárnách, obchody mají zavřeno

Obchody ve Vídni mají zpravidla otevřeno „jen“ šest dní v týdnu. Od pondělí do pátku je otevřeno v době od 9:00 do 18:30 hod. V sobotu bývá otevřeno do 17:00/18:00 hod. Některé malé obchody mají v době od 12:00 do 14:00 hod zavřeno. Vybraná nákupní centra mají od pondělí do pátku otevřeno od 8:00 do 19:00 hod, ve čtvrtek a v pátek je otevírací doba prodloužena do 21:00/22:00 hod. V neděli je zavřeno ve všech obchodech bez rozdílu.

Čtení na podobné témaPrimark u Vídně: ulovte si nejlevnější dárky pod stromeček i stylovou móduPřečíst

Denně (od 7:00 do 23:00 hod) mají otevřeno pouze obchody v bezprostředním okolí vídeňských nádraží, které prodávají potraviny, kuřácké potřeby, psací potřeby, knihy, květiny aj., stejně jako i letištní a muzejní obchody.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vídně

Zobrazit aktuální zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 17. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nakupovani-ve-vidni/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!