Nejlepší nákupy ve Vídni: tady je 5 tipů, kdy, kam a pro co vyrazit

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 46443x

Vídeň je pro mnohé jako módní aféra, z níž se lehce stane láska na celý život.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Kdybyste snad pořád ještě měli chuť nakupovat a vzdálit se na chvíli z centra Vídně, vydejte se do populárního obchodního centra G3 s oblíbeným módním řetězcem Primark.

Pro inspiraci jste prolistovali stoh módních časopisů, aktuální trendy i nejnovější výstřelky módy už máte bezpečně v malíčku a teoreticky zvládáte všechny profesionální grify při vytváření nevšedních a originálních outfitů. Teď zbývá jen vymyslet, kam vyrazit na pořádné nákupy. My jsme se tentokrát rozhodli pozvat vás do města (splněných módních) snů na Dunaji. A na co se můžete ve Vídni těšit?

Klidně se vsadíme, že i vy máte ve svém okolí někoho, kdo se sem pravidelně a rád vrací. Na své si ve Vídni přijdou milovníci bleších trhů, tradičních i avantgardních uměleckých galerií, designových obchodů, módních řetězců, velkých nákupních center, butiků luxusních módních značek… Zkrátka a dobře, Vídeň je pro mnohé jako módní aféra, z níž se lehce stane láska na celý život.

1. Tradiční řemeslné a rukodělné výrobky

Výšivka gobelinovým stehemVýšivka gobelinovým stehem

Obchody v rakouské metropoli už na první pohled zaujmou nápaditou výzdobou, neuvěřitelně přívětivou atmosférou i širokou nabídkou tradičních řemeslných a rukodělných výrobků, které čerpají z bohaté umělecko-řemeslné tradice Rakouska.

Oblibě se těší výrobky vyšívané gobelínovým stehem označovaným jako petit point, tj. drobným křížkovým stehem, jenž se zpravidla s pomocí lupy zanáší na jemný hedvábný gáz, stejně jako výrobky pocházející z prestižní porcelánové manufaktury Augarten, šperky z drahých kovů, zlata a stříbra, keramika, ručně dekorované smaltované šperky, kožené výrobky atd.

2. Exkluzivní nákupní třídy plné přepychu a elegance

Lidé nakupují očima a během nakupování se řídí zejména emocemi. To je stará známá věc. „Nakupovat očima“ se vydejte třeba do některé ze známých nákupních ulic. V originálně vyzdobených výlohách, které přitahují zraky kolemjdoucích, můžete obdivovat práci mistrů aranžmá. Samým srdcem města se vine téměř dvoukilometrová nákupní třída Mariahilfer Strasse. Bočním ulicím pak kralují malé stylové butiky i outletové obchody.

Zákazníky z celého světa přitahuje také jedna z nejstarších a zároveň nejelegantnějších nákupních ulic v Evropě – Kärntner Strasse. V roce 1973 se proměnila v pěší zónu, jež začíná u slavné Vídeňské státní opery. Máte-li rádi vše hezky pod jednou střechou, vejděte do obchodního domu Steffl.

Ten byl pojmenován podle symbolu Vídně, nedaleké Katedrály svatého Štěpána, jíž Vídeňané přezdívají „Steffl“. Kromě luxusních modelů z dílen světových návrhářů vás na štendrech jistě upoutají také tradiční rakouské kroje.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

3. Kvalitní nadčasové kousky

Stánek Julius MeinlStánek Julius Meinl

Máte raději ve skříni jednu kvalitní věc než deset levných a ne příliš kvalitních? V tom případě na věhlasných vídeňských třídách ještě chvíli zůstaňte. Projdete-li okolo Katedrály svatého Štěpána, dostanete se na nákupní třídu Graben.

Vedle renomovaných značek tu najdete i nejstarší obchod Julius Meinl s vlastní kavárnou. Jedinečný punc luxusu získaly i místní podzemní veřejné toalety. Jejich secesní interiér zaujme kabinkami obloženými dřevem, mramorovými stěnami, dlaždicemi s působivým dekorem i mosaznými armaturami.

4. Nápadité výtvory místních designérů i módních tvůrců

Patříte-li mezi náročné zákazníky, kteří oceňují především originální design, kvalitu, jedinečnost a odlišnost, stačí, abyste na mapě vyhledali ulici Neubaugasse. Na rozdíl od velkých neosobních řetězců vás tady čeká nakupování v malých obchůdcích a buticích. Návrháři stojící mimo hlavní proud své obchody koncentrují podél uliček Kirchengasse a Lindengasse v 7. vídeňském obvodu.

Hned na začátku ulice Neubaugasse objevíte obchod edenBERG, jenž nabízí stylovou módu vyrobenou z certifikovaných organických a fair trade látek. Pro novou kabelku, v níž se snoubí dobrý design s dokonalou funkčností, zajděte k vídeňské designérce Ině Kent, a ke kabelce si nezapomeňte pořídit i nový pár bot.

Ti, kteří preferují neokoukanou originalitu a neradi splývají s davem, často míří do obchodu Art Point. Jeho majitelka, návrhářka Lena Kvadrat, je známá perfektním nápaditým vrstvením, kombinací barev a vzorů, kvalitním detailním provedením a hlavně absolutní originalitou.

5. Farmářské, řemeslné a bleší trhy

NaschmarktNaschmarkt

Nakupování na trzích představuje skvělý způsob, jak poznat Vídeň i její obyvatele skutečně zblízka a zároveň okusit, na čem si rádi pochutnávají místní. Na chvíli se zastavte a pozorujte, co místní nakupují a jak si své nákupy užívají. Vibrující vídeňské trhy však nabízejí mnohem víc než jen chutné jídlo. Nejznámějšími pouličními trhy jsou Naschmarkt, Brunnenmarkt, Karmelitermarkt a Rochusmarkt.

Naschmarkt platí za živý trh plný čerstvé zeleniny, bylinek, ovoce, masa, sýrů a květin. Každou sobotu se navíc na samém jeho konci pořádá bleší trh, o němž milovníci starožitností, veteše a cetek všeho druhu tvrdí, že patří k těm nejlepším v Evropě.

Karmelitermarkt je zajímavou směsicí exotiky a zdravého stravování okořeněný špetkou starosvětského šarmu. O Brunnenmarkt se zase říká, že je to nejdelší trh pod širým nebem plný vůní, barev a chutí. Nejpopulárnějším vánočním trhem je Christkindlmarkt na náměstí Rathausplatz.

6. V neděli choďte po kavárnách, obchody mají zavřeno

Obchody ve Vídni mají zpravidla otevřeno „jen“ šest dní v týdnu. Od pondělí do pátku je otevřeno v době od 9:00 do 18:30 hod. V sobotu bývá otevřeno do 17:00/18:00 hod. Některé malé obchody mají v době od 12:00 do 14:00 hod zavřeno. Vybraná nákupní centra mají od pondělí do pátku otevřeno od 8:00 do 19:00 hod, ve čtvrtek a v pátek je otevírací doba prodloužena do 21:00/22:00 hod. V neděli je zavřeno ve všech obchodech bez rozdílu.

Čtení na podobné témaPrimark u Vídně: ulovte si nejlevnější dárky pod stromeček i stylovou móduPřečíst

Denně (od 7:00 do 23:00 hod) mají otevřeno pouze obchody v bezprostředním okolí vídeňských nádraží, které prodávají potraviny, kuřácké potřeby, psací potřeby, knihy, květiny aj., stejně jako i letištní a muzejní obchody.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nakupovani-ve-vidni/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024