West Highland Way: napříč skotskými dějinami po dálkové trase

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 14375x

West Highland Way je dálkovou trasou napříč Skotskou vysočinou.

Vyberte si z našich zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

Chcete si dát do těla? Vydejte se do Skotska, na západ této drsné země, obujte pohorky, nasaďte batohy a vyrazte po West Highland Way (WHW). Je to vůbec první dálková trasa ve Skotsku.

Trasa měří 153 kilometrů a bezpečně, byť trochu namáhavě, po ní přejde středně zdatný turista z městečka Milngavie na severním okraji Glasgow do světoznámého Fort William za necelý týden. Dějiny této trasy jsou současně dějinami samotného Skotska.

Trasa kopíruje starobylé honácké cesty, po kterých horalové hnali dobytek, převážně samozřejmě ovce, na trhy ve skotské Nížině. V některých úsecích trasa pro změnu kopíruje vojenské silnice postavené v 18. století z důvodu kontroly jakobitského povstání a v neposlední řadě i vysloužilé úseky železniční tratě.

Co vás čeká na trase?

V úseku nedaleko údolí Glen Coe, trasa prochází i místy nechvalně proslulými vyvražděním klanu MacDonaldů. Od roku 1980 trasa ožívá hlavně v letním období, kdy po ní proudí desítky turistů – poutníků, aby si dali do těla, ale především, aby se pokochali a zažili drsnou skotskou přírodu.

Zpočátku sice trekaři potkají obchůdek nebo restauraci téměř každý den, ale jak trasa spěje k severu, vymožeností civilizace je méně a méně a možnost si něco koupit k jídlu je téměř jednou za čtyřicet kilometrů. Za to divoké přírody a opuštěných míst přibývá. Přidá-li se k tomu špatné počasí, pocit, že je člověk na konci světa, se dostaví velice rychle. Jen pozor, snadno se tak dostaví i pocit, že je člověk na konci i svých sil…

Kde nakoupit a přenocovat?

Aby tomu tak nebylo, po trase jsou rozesety kempy, penziony B&B nebo ubytovny YHA. V nich si můžete objednat dopravu velkých batohů z místa, kde jste právě přenocovali do místa, kam míříte.

Občas narazíte na obchod, kde vám kromě potravin prodají i tolik nezbytný repelent, který vás možná i ochrání před tzv. midges (pakomárec skotský), dva milimetry otravným hmyzem, který je doslova prokletím Skotska a Irska.

Říká se, že projitím WHW poznáte opravdovou syrovost skotské krajiny s jejími krásami, ale i drsností a nehostinností. Možná, že tato zkušenost je nepředatelná a každý ji musí vyzkoušet sám, aby toto rčení potvrdil. Vyrazte a z Fort Williams, konce této trasy, nám dejte vědět!

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/west-highland-way/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024