Brú na Bóinne: Rojnice prehistorických památek

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 5615x

V oblasti Brú na Bóinne se nachází asi čtyřicet prehistorických památek.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do IrskaZobraz zájezdy

Tip pro vás

Cesta ke všem těmto místům vede přes návštěvnické centrum. Odtud jsou pak návštěvníci rozvážení na jednotlivé lokality místními autobusy. Je dobré si místo rezervovat předem.

V oblasti Brú na Bóinne se nachází asi čtyřicet prehistorických památek. Nejdůležitější z nich jsou chodbové hrobky v oblasti Dowth, Knowth a Newgrange. Jde o kulaté vysoké mohyly nad kamennými hrobovými komorami. Stavby jsou starší než egyptské pyramidy.

V období kolem roku 3 000 př. n. l. zde řeka Boyne vyvořila společně s velice teplým podnebím jednu z nejúrodnějších oblastí Evropy. To vedlo ke vzniku jedné z nejvyspělejších evropských neolitických kultur. Dnes je zde k vidění veliké množství masivních kamenných hrobek.

"Létající" mohyla

V oblasti Brú na Bóinne se nachází asi čtyřicet prehistorických památek.V oblasti Brú na Bóinne se nachází asi čtyřicet prehistorických památek.

Mohyla v Newgrange měří v průměru asi 100 metrů a je v centrální části asi 10 metrů vysoká. Svým tvarem připomíná obrácený létající talíř a byla velice pečlivě zrekonstruována v roce 1975. Materiál na její stavbu byl pravděbodobně dopraven ze 100 kilometrů vzdálených Wiclow Mountains.

Chodbová hrobka Knowth

Chodbové hrobky v oblasti Dowth, Knowth a NewgrangeChodbové hrobky v oblasti Dowth, Knowth a Newgrange

Z historického pohledu nejvýznamnější místo oblasti Brú na Bóine. Lokalita byla osídlena již od neolitu. Vystřídalo se zde několik kultur. Kultura neolitická, kultura lidu zvoncových pohárů, keltské osídlení, raně křesťanské osídlení, Vikingové a nakonec i Normané. Oblast tak byla osídlena až do 13. století. Dnes je zde k vidění řada podzemních chodeb, mohyl a hrobek.

Mohyla v Dowth má v průměru 60 metrů a je 15 metrů vysoká. Uvnitř stavby jsou chodbové hrobky a komory z dob raného křesťanství. V nedávné době byla stavba značně poškozena vandaly.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 9 zájezdů

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Irska

Zobrazit aktuální zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bru-na-boinne/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!