Nuwara Eliya: ne nadarmo se toto místo označuje jako Malá Anglie

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 6. 2017 • Přečteno 9654x

Město Nuwara Eliya leží v nadmořské výšce 1868 metrů a je pravděpodobně nejvýše položeným městem Srí Lanky.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Nuwara Eliya, v doslovném překladu Město světla, je okresním městem Srí Lanky ležícím v horské oblasti Centrální provincie, nedaleko úpatí nejvyšší hory Pidurutalagala (2524 metrů nad mořem). Nachází se uprostřed čajových plantáží a dodnes si zachovalo svou jedinečnou atmosféru koloniálního horského střediska.

Zajímavost města Nuwara Eliya

Město Nuwara Eliya leží v nadmořské výšce 1868 metrů a je pravděpodobně nejvýše položeným městem Srí Lanky. Vzhledem k jeho poloze je zde chladnější počasí, a to především v noci, což byl jeden z důvodů, který v minulosti lákalo k odpočinku britské pěstitele čaje. Dnes je Nuwara Eliya jakousi připomínkou dávných časů díky živým plotům, růžovým zahradám a domečkům s červenou střechou.

Malá Anglie uprostřed Srí Lanky

Pošta v anglickém styluPošta v anglickém stylu

Dalo by se říci, že samotné městečko Nuwara Eliya není až tak zajímavé – pominete-li skutečnost, že si zde budete připadat jako kdekoliv na světě, jenom ne na Srí Lance. První, co vás pravděpodobně zarazí, budou lidé v zimních bundách. Ano, čtete správně.

Ne nadarmo je tohle místo označováno jako Malá Anglie. Britské je tady nejenom počasí, ale i architektura a styl, ve kterém jsou místní budovy postaveny. Nachází se zde jediné dostihové závodiště na Srí Lance, golfové hřiště, Victoria park, umělé jezero Gregory a nepřeberné množství klubů a dalších budov z koloniálního období.

Díky místním zahrádkám dnes město Nuwara Eliya patří mezi hlavní zahrádkářská centra, která v minulosti sloužila potřebám kolonistů. V době, kdy kávovníkové plantáže na ostrově náhle zničila choroba, nastala éra čajových lístků, jejichž popularita přetrvává dodnes. Doslova na všech kopcích v okolí spatříte čajové plantáže hrající snad všemi odstíny zelené barvy.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

Okolí Nuwara Eliya

Cesta vlakem je zážitekCesta vlakem je zážitek

Asi největšími atrakcemi v okolí města je celá řada vodopádů a továren na čaj, z nichž nejznámější a nejnavštěvovanější je továrna na zpracování čaje Mackwoods Laboollike Tea Centre. Nedaleko od města Nuwara Eliya leží také hojně navštěvovaná botanická zahrada Hakgala, národní park Horton Plains či nejvyšší vesnice na ostrově, Shanthipura.

Pokud se ptáte, proč vyrazit právě sem, tak minimálně kvůli zcela netradičnímu zážitku z místního klimatu, díky kterému spatříte Srí Lanku z úplně odlišného pohledu, ale také kvůli cestě samotné – vede totiž nádhernou krajinou a je sama o sobě nezapomenutelným zážitkem, zvláště pokud cestujete vlakem.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nuwara-eliya/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024