Galle: městečko, které je považováno za nejkrásnější na Srí Lance

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 6. 2017 • Přečteno 12633x

Dnes je město Galle právem považováno za nejkrásnější město Srí Lanky.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Městečko Galle je krásné historické město ležící na jihozápadním pobřeží Srí Lanky. Buddhistické a hinduistické chrámy byste zde však hledali marně, místo nich zde narazíte na pravidelné ulice, masivní hradby, protestantské kostely a honosné koloniální domy, takže si zde budete připadat spíše jako v Holandsku než v jižní Asii.

Historie města Galle

Město Galle založili roku 1505 portugalští kolonizátoři, kteří po epochální plavbě Vasco da Gamy začali postupně kolonizovat celé indické pobřeží, včetně Srí Lanky. Portugalcům se však nadvládu nad ostrovem nepodařilo udržet na dlouho a již roku 1602 převzali vládu nad srílanským pobřežím Holanďané.

Postupně byly katolické kostely nahrazeny protestantskými, jezuity a katolické kněží nahradili protestantští pastoři a portugalské osadníky vystřídali Holanďané. I původně portugalskou pevnost Galle si Holanďané přestavěli zcela k obrazu svému, a i když je roku 1796 Britové z ostrova vyhnali, holandský ráz městu zůstal dodnes. Britové bohužel, nebo možná bohudík své obchodní aktivity přesunuli do Colomba, což uchránilo město Galle od dalších inovací.

Město Galle dnes

Pobřeží GallePobřeží Galle

Dnes je město Galle právem považováno za nejkrásnější město Srí Lanky, což dokazují mohutné hradby a historické ulice, díky kterým si zde vychutnáte pravou atmosféru holandské koloniální architektury. Z historického hlediska lze město rozdělit na starou a novou část.

Přestože většina obyvatel města žije v nových čtvrtích, turisticky daleko zajímavější je staré město, které bylo zapsáno i na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na rozdíl od jiných historických měst jsou obě části Galle i dnes hojně využívané, a to je to, v čem spočívá kouzlo celého města. Ulice jsou lemovány originálními stavbami, jejichž architekturu ovlivnily tři různé kultury (portugalská, britská a holandská).

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

Zajímavosti města Galle

Nejznámější atrakcí města je zhruba 300 let stará pevnost zařazená na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pod seznam UNESCO spadá i další památka, čtvrť Fort, ve které naleznete staré kostely, holandské koloniální vily, muzea a další zajímavosti. Za návštěvu rozhodně stojí majestátní maják a městské hradby, ze kterých se vám naskytne krásný výhled na město, ale především na Indický oceán.

Přestože nejsou nijak mohutné, dokázaly staré město i jeho obyvatele uchránit před obří tsunami, která roku 2004 bez milosti zničila velkou část světoznámých letovisek a pláží Srí Lanky. Město Galle bylo sice jedním z nejpostiženějších míst, ale utrpěla jeho nová část. Staré město bylo sice také poničeno, ale díky hradbám, přes které se voda také přelila, zůstala značná část města uchráněna před nejhorším.

Okolí města Galle a pláž Unawatuna

Maják v GalleMaják v Galle

Kousek od Galle leží malá rybářská vesnička Habaraduwa, která sama o sobě není ničím zajímavá, naleznete zde však želví farmu, ve které se měsíčně vylíhne několik tisíc želv. 

Přibližně 10 km od města Galle se na jižním pobřeží nachází nejslavnější přímořské letovisko Unawatuna ležící v půlkruhové zátoce s nádhernými plážemi a tím nejjemnějším pískem. Poklidné a romantické letovisko Unawatuna, které bylo v minulosti malou rybářskou vesničkou, láká turisty na tyrkysově čisté moře, korálový útes, bohatý podmořský život a romantické přírodní scenérie.

Unawatuna je doslova magické místo, které je obestřeno různými pověstmi a legendami, jedna z nich dokonce tvrdí, že je v nedaleké jeskyni uvězněný mořský had. Z Unawatuny můžete pokračovat dále do některého z blízkých národních parků Srí Lanky.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galle/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024