Grand Canyon: přírodní zázrak, který vám vezme dech

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22839x

Rozměry Velkého kaňonu ležícího na severozápadě státu Arizona jsou přímo kolosální.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Víte, že...

Vědci vypočítali, že kaňon se za jeden milion let prohloubí o 15 metrů? Je to doklad toho, že kamenné stránky jeho geologické historie se stále ještě píší…

Ať budete mluvit s kýmkoli, kdo na vlastní oči viděl Velký kaňon řeky Colorado, vždy spatříte zasněný výraz v jeho očích a dočkáte se nadšeného líčení zážitku z prvního pohledu do hlubin Grand Canyonu. Krása a rozměry tohoto velkolepého přírodního skvostu stojí mimo veškeré lidské chápání. Žádná fotografie ani videozáznam to nezachytí, musí se to vidět na vlastní oči.

Rozměry Velkého kaňonu ležícího na severozápadě státu Arizona jsou přímo kolosální. Tento „praotec všech kaňonů“ má celkovou rozlohu 4927 km2, délku 447 km, šířku místy až 29 km a největší hloubku neuvěřitelných 1,83 kilometrů. Ne nadarmo se tak kaňon řadí k jedněm z největších přírodních divů světa.

Během vaší prohlídky tohoto obra uvidíte všechny myslitelné barevné odstíny, prapodivné tvary, obrovské masy kamene, labyrinty skalních útesů a neuvěřitelné hry světla a stínů. A zdržíte-li se tady alespoň dva dny, abyste měli možnost pozorovat východ či západ slunce nad touto obrovskou průrvou, věřte, že to bude jeden z největších zážitků vašeho života, na který už nikdy nezapomenete.

Čtení na podobné témaVstupné do Grand Canyonu: Praktické rady na cestu do národního parku + kolik to bude stát?Přečíst

Jak to bylo s Grand Canyonem…

Asi žádný obyčejný smrtelník není s to plně pochopit celou historii Velkého kaňonu, jejíž počátky sahají někam do poločasu existence planety Země. Stáří plošiny Colorado Plateau je vědci odhadováno na 40 milionů let, stáří samotného kaňonu pak na 5–6 milionů let. Ve stěnách této přírodní památky je tedy zapsána dlouhá geologická historie, proto se útvaru často přezdívá „geologická kronika“ nebo „geologická čítanka“.

Většina vrstev této masy, kterou máme dodnes před očima, se začala usazovat v dobách, kdy území Spojených států amerických ještě pokrývaly oceány a moře. Tehdy do vodních ploch okolní řeky naplavovaly velké množství sedimentů (které dnes patří k nejstarším sedimentárním horninám na této planetě), a tak se na sebe začaly ukládat jednotlivé geologické vrstvy vápence, pískovce, jílů, břidlic, žuly nebo také ztuhlé lávy z dávné vulkanické činnosti.

Tok řeky Colorado valící se od Rocky Mountains na severu se potom jednotlivými vrstvami začal probíjet a hloubit obrovské koryto. Mohutným proudem přitom s sebou strhával vše, co mu stálo v cestě, včetně okolní vegetace a hornin. Proces hloubení kaňonu přitom stále ještě neskončil, i když člověk za celý svůj život prohlubování kaňonu pouhým okem a lidskými smysly zachytit nedokáže.

Je v Grand Canyonu život?

Grand Canyon může z fotografií působit jako nehostinná a pustá krajina bez života, opak je však pravdou. Vegetace je díky velkým výškovým rozdílům skutečně různorodá. Vyšší polohy jsou bohatě zalesněny a uvnitř kaňonu pak převažuje pouštní vegetace jako kaktusy, agáve nebo pelyněk.

Na straně severní hrany kaňonu se pak rozkládají ohromné louky a pastviny. Celkem byste na území parku našli na neuvěřitelných 1740 různých druhů rostlin, 167 druhů hub a plísní, 64 typů mechů a 195 různých lišejníků.

Se živočišnými druhy je to podobné jako s rostlinami – množství vyskytujících se druhů je ohromující. Můžete zde pozorovat mimo jiné na 80 druhů savců a 300 druhů ptáků. Zajímá-li vás fauna a flóra v národním parku, není nic lepšího než se zúčastnit některé z prohlídek na toto téma, které pravidelně pořádají tzv. rangeři, strážci národního parku.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

A co člověk?

Lidé v oblasti Grand Canyonu nikdy nežili ve velkém počtu, nicméně některé známky osídlení můžeme v kaňonu spatřit dodnes. Už v době paleolitu tudy údajně prošli první indiánští lovci mamutů a obřích lenochodů, první doložitelné stopy po osídlení pak pocházejí z doby asi před čtyřmi tisíci lety.

Po původních obyvatelích Ameriky se nám do dnešních dní dochovaly nástěnné malby přímo na stěnách kaňonu, některé předměty denní potřeby a uměleckého rázu uložené ve zdejších muzeích a také rozsáhlá síť stezek.

První „bílí“ muži pak do kaňonu zavítali v 16. století. Jednalo se o průzkumný oddíl Španělů hledající v této oblasti zlato. V pozdějších desetiletích do oblasti vyrazilo několik málo misionářů snažících se indiány zlákat na křesťanskou víru a také množství lidí, kteří se pokoušeli na území dnešního národního parku těžit různé kovy a minerály.

Na konci 19. století pak americká vláda sponzorovala vůbec první geologickou expedici, která měla za cíl popsat a zmapovat do té doby téměř neznámou oblast dnešního Grand Canyonu. Výpravu tehdy vedl neohrožený geolog, jednoruký veterán z občanské války major John Wesley Powell, jehož památník dnes stojí u vyhlídky Powell Point.

V letech 1869–1871 zdolával Powell divoké peřeje řeky Colorado a zejména díky této objevné výpravě vláda později udělila kaňonu status národní památky a ještě o pár let nato, v roce 1919, Grand Canyon povýšila na v pořadí 17. národní park v USA.

Stalo se tak již v době, kdy národní park zažíval první turistický boom. Od roku 1892 začaly na okraj Grand Canyonu jezdit dostavníky plné nadšených turistů. A nadšení turisté jezdí Grand Canyon obdivovat dodnes.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/grand-canyon/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024