Vaux-le-Vicomte: předchůdce královských Versailles

Jitka Loučková Jitka Loučková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12426x

Zámek je vystavěn ve stylu barokního klasicismu (1630–1661), jež ve Francii reprezentují architekti jako Lemercier, Mansart a Louis le Vau.

39 zájezdů na téma: Hrady a zámky Zobrazit zájezdy

Víte, že...

Zámek Vaux-le-Vicomte se několikrát objevil ve slavných filmech? Vidět jej můžete například v dobrodružství agenta 007 Jamese Bonda Moonraker nebo ve snímku Muž se železnou maskou s mladým Leonardem DiCapriem.

V kraji Brie, nedaleko Paříže, leží malebný zámek Vaux-le-Vicomte, který si v letech 1656–1661 nechal vystavět tehdejší ministr financí Nicolas Fouquet. Stavba je ukázkou práce nejlepších umělců své doby. Vzal dech i samotnému Králi slunce, Ludvíku XIV. Jeho extravagantnímu majiteli Fouqetovi však nedlouho poté svobodu.

Zámek je vystavěn ve stylu barokního klasicismu (1630–1661), jež ve Francii reprezentují architekti jako Lemercier, Mansart a Louis le Vau. A byl to právě le Vau, kterého si Fouquet povolal jako hlavního architekta svého vysněného paláce. Dekorativní stránka zámku byla svěřena malíři Charlesi le Brunovi. Realizace zahrad připadla žákovi le Bruna, později královskému zahradnímu architektovi, André le Notrovi, jenž zde vytvořil rozlehlou francouzskou zahradu obohacenou o vodní fontány. Mistrovský tah Nicolase Fouqueta získat nejlepší umělce své doby, byl zárukou úspěchu.

Stavební práce začaly v roce 1656 a celá kamenná stavba byla dokončená během pěti let. Přilehlé správní budovy byly postaveny z cihel, zámek exkluzivně z kamene. Sídlo bylo vystavěné na podstavci, který obkružuje umělý vodní příkop. Má pavilonovou kompozici orientovanou na osu sever-jih, ústřední oválný sál, přes který dochází k vizuálnímu propojení s rozsáhlou francouzskou zahradou. Vysoké fasády zámku jsou dekorovány iónskými sloupy, štíty jsou zdobené písmeny „F“ a rodovým erbem Fouquetů, veverkou ve znaku.

Interiér zámku krášlí fresky, štukatury, karyatidy a obrovské busty. Z uměleckého hlediska jsou v zámku nejcennější právě práce malíře Le Bruna. V prvním patře naleznete soukromé pokoje Foquetovi rodiny a samozřejmě i pozdějších majitelů zámku. Právě zde na vás dýchne intimní atmosféra, kterou dotváří předměty denní potřeby a fotografie majitelů zámku v průběhu času. V přízemí se nachází oficiální část budovy a ve sklepení objevíte nádhernou dobovou kuchyni, ve které tehdejší kuchaři připravovali slavnostní večeře.

Slavnostní otevření zámku a Fouquetův pád

Když v srpnu v roce 1661 Fouquet otevíral zámek, nesměl chybět ani samotný Král slunce, Ludvík XIV. Luxus a nádhera, kterým urození hosté přihlíželi, nebraly konce. Po prohlídce komnat následovala večeře servírovaná na 6 000 stříbrných a 432 zlatých talířích. Slavnost pokračovala v zahradách, kde se v záři svíček odráželo 1 200 hrajících fontán. O zábavu se postaral Moliére se svou divadelní společností. Večer vyvrcholil nádherným ohňostrojem nad zámkem.

Že není radno být okázalejší než král, zjistil Fouquet záhy. O tři týdny později byl Nicolas Foquet zatčen kapitánem Charlesem de Baz-Castelmorem, hrabětem d´Artagnanem. Následný proces s ministrem trval takřka tři roky. Veřejnost stranila Fouquetovi a soudci rozhodli, že vyhnanství bude dostatečné. Ludvík XIV. však zajistil Fouquetovi zbytek života v pevnosti Pignerol (zemřel zde 23. března 1680).

Král se zbavil vlivného muže, ale závist v něm přetrvávala. Architekt Le Vau, zahradní inženýr Le Notre a malíř Le Brun byli povoláni do Versailles. Za úkol dostali vystavět palác, který stonásobně překoná Vaux-le-Vicomte! I tento úkol splnili. Zámek ve Versailles je největším zámkem Francie, mají celkem sedm set místností, šedesát sedm schodišť a tři sta padesát dva krbů. V zahradách, kterými byl Ludvík XIV. naprosto posedlý, fungovalo za jeho života přes dva a půl tisíce fontán. V současné době zámek ve Versailles navštíví ročně přes pět milionů turistů z celého světa.

Osud zámku Vaux-le-Vicomte

V roce 1705 koupil zámek maršál de Villars. O šedesát let později se opět měnil majitel, tentokrát se jím stal vévoda de Choiseul-Praslin, ministr námořnictva Ludvíka XV. Rodina Praslin jej podržela až do roku 1875. V tomto roce odkupuje zámek průmyslník Alfred Sommier. Podle dobových materiálů rekonstruoval zahradu, která mezitím úplně zarostla a zmizela. Sommier do rekonstrukce zámku a zahrad vložil většinu rodinného majetku i svého času.

Veřejnosti byl zámek zpřístupněn v roce 1968. Současným majitelem je Patrice de Vogué a jeho syn Alexandr, kteří se snaží zámek nadále rekonstruovat a pořádat zde různé slavnosti, jež by oživily minulost zámku a přilákaly více návštěvníků. Předchůdce skvostného zámku Versailles, si vaší pozornost jistě zaslouží.

Jitka Loučková

Jitka LoučkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Zájezdy na hrady a zámky

Jako urozené dámy a páni

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů na téma: Hrady a zámky

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. června

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zamek-vaux-le-vicomte/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024