Justiční palác: kolébka spravedlnosti

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10760x

Dříve královské sídlo s korunovačními klenoty, dnes komplex soudních budov, kde se nachází nejvýznamnější soudní instituce.

Vyberte si z našich 50 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

V roce 1370 se na budově objevily první veřejné hodiny? Ty, které tam můžete vidět dnes, pocházejí z roku 1535. Jsou na věži Tour de l’Horloge před věznicí.

Palais de Justice neboli Justiční palác leží v Paříži na ostrově Cité. V tomto soudním komplexu budov sídlí několik významných francouzských soudních institucí.

Historie

V minulosti ale tato významná stavba nebyla pouze budovou soudu. Kdysi bývalo toto místo na ostrově Cité sídlem francouzských králů, a to od 10. století. Ve 14. století se ale šlechta rozhodla opustit tento ostrov a zůstala zde pařížská administrativa, kancléřství a účetní komora. Ještě v předrevolučnní době zde byly uchovávány francouzské královské korunovační klenoty. Ty byly všech během revoluce rozkradeny a Francie tudíž nemá dodnes originální zachovalé korunovační klenoty. Klenoty, které můžete vidět v galerii d´Apollon v Louvru, jsou totiž repliky, vznikly o století později.

Palác bohužel také několikrát vyhořel a mnohokrát byl přestavován. Z původních staveb se zachovaly jen zbytky. Na jeho zvelebování se podíleli např. architekt Salomon de Brosse, který rovněž postavil Lucemburský palác a architekt Jean-Nicolas Huyot.

V r. 1840 započala celková rekonstrukce, která byla dokončena až v roce 1914. Z té doby pochází většina vnějších fasád, křídlo na nábřeží Zlatníku a vnitřní výzdoba. Dnes je palác centrem francouzského soudního systému. Sídlí zde kasační soud, odvolací soud i většina dalších soudních institucí. V paláci sídlí rovněž státní zastupitelství, advokátní komora a také policejní ředitelství. Součástí areálu je i vazební věznice.

V období tzv. journées européennes du patrimoine (Dny evropského dědictví) máte dokonce možnost si prohlédnout budovu soudu. Dnes jsou prostory policie, soudu či radnice volně otevřeny a ještě k tomu zdarma pro širokou veřejnost.

Conciergerie

Tato budova je součástí komplexu, ve kterém je právě i budova Justičního paláce. Jméno dostala podle strážce královského paláce – concierge. V průběhu Velké francouzské revoluce budova Conciergerie sloužila jako vězení. Roku 1358 královský komplex opustili první králové dynastie Valoix a od té doby sloužil spíše administrativním účelům, sídlil tu i parlament. V roce 1391 byla budova přestavěna na vězení, ve kterém končili běžní kriminálníci i političtí vězni. Bylo zde vězněno okolo 1 200 vězňů, mezi nimiž byla například i Marie Antoinetta, manželka Ludvíka XVI.

Ve Velkém sále uvnitř budovy Justičního paláce zasedal od roku 1793 do roku 1795 tribunál, který poslal na smrt pod gilotinou přibližně 2 600 odsouzených. Kdokoli byl v té době označen jako vinen, čekala ho gilotina. Již od roku 1914 je budova přístupná veřejnosti. Z Conciergerie se dochovaly tři věže – Ceasorova podle římského císaře, Stříbrná věž kvůli pokladu, který zde měl být ukryt a třetí věži se říká Bonbec. Překlad poslední věže by odpovídal pojmenování „zobák“ a název souvisí se zdejší mučírnou, ve které byli vězni nuceni „zpívat“.

Uvnitř budovy se nachází několik zajímavých klenutých gotických chodeb a Vojenský sál. V horním poschodí je vytvořena imitace cely Marie Antoinetty. Podél nábřeží Seiny  si můžete vychutnat nádhernou architekturu středověkých věžiček.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Jak žili vězni v Conciergerii?

Pohodlí vězňů záviselo na jejich majetku, kontaktech a společenském postavení. Movití vězni měli vlastní celu s pohodlnou postelí, stolem a psacími potřebami. Chudí vězni dostali celu s hrubým lůžkem a v lepších případech i stůl. Nejchudší vězni spali na slámě a mačkali se v tmavých vlhkých kobkách, ve kterých se šířily nakažlivé choroby, přežít se podařilo jen málokomu.

Tržiště vedle Justičního paláce

Milovníky přírody určitě nadchne tržiště vedle Justičního paláce na náměstí Louis-Lépine, kde se nachází proslulý trh rostlin a květin a to od roku 1808! Mnozí turisté však nevědí, že jednou týdně se tento trh stává „marché aux oiseaux“, ptačím trhem. Kromě ptactva jsou tu i akvária s barevnými rybkami, křečci, králíci a jiné drobné zvířectvo.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 50 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/justicni-palac/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024