Katedrála Notre Dame: Skutečné srdce Paříže

Veronika Uhrová Veronika Uhrová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13356x

Katedrála na ostrově Cité je nejnavštěvovanější pařížská památka, do níž ročně zavítá 10 milionů lidí.

Vyberte si z našich 35 zájezdů do PařížeZobraz zájezdy

Víte, že...

Před katedrálou se nachází i tzv. nultý bod - Point zero, odkud se počítají veškeré vzdálenosti v Paříži? Když tedy budete vidět značení x-tý kilometr, tak to je právě počítáno z tohoto místa.

Katedrála Notre Dame, v češtině tedy Naše dáma, bývá označována jako skutečné srdce Paříže. Leží na ostrově Cité, a ve 13. století byla velice důležitým poutním místem nejen pro francouzské věřící.

Notre dame je pojmenování, které dostávají pouze významné katedrály. Notre dame není pouze katedrála v Paříži. Toto pojmenování mají všechny významné katedrály po celé Francii a liší se místem, kde se nacházejí, což tvoří právě jejich jedinečnost. „Našich dám“ je tedy více, ale pouze jedna je Katedrála Notre dame de Paris. Notre Dame je nejnavštěvovanější pařížská památka, do níž ročně zavítá 10 milionů lidí.

Pohled do minulosti

Přestože katedrála zažila krušnou minulost a řadí se mezi nejstarší katedrály na území Francie, její současný vzhled pochází až z 19. století. Katedrála byla postavena na místě, kde dříve stály starší kostely. Katedrálu nechal postavit biskup ze Sully roku 1159. Základní kámen byl položen v roce 1163 a stavba byla dokončena v polovině 14. století. Katedrála je pozůstatkem galořímského chrámu zasvěceného Jupiterovi, kostela ze 4. století a baziliky z 6. století.

Během Velké francouzské revoluce byla celá katedrála vyrabována, byly roztaveny drahé kovy na oltářích a celá katedrála byla vysvěcena jako chrám rozumu. Revolucionáři rovněž rozbili všech 28 vystavených soch judejských králů, jelikož žili v domnění, že se jedná o krále francouzské. Při stavbě 9. obvodu se stalo něco, v co archeologové ani nedoufali.

Našli 21 hlav judejských králů, které jsou dnes vystaveny v Muzeu středověku – Hotel de Cluny, který se nachází nedaleko. Po revoluci však byla katedrála v natolik zchátralém stavu, že se dokonce uvažovalo o jejím zbourání. Vytlučené zdi byly zakrývány obrovskými tapisériemi, vitrážová okna a rozety byly vysklené.

Poslední ceremonií měla být jedna z nejslavnějších korunovací a to samotného Napoleona Bonaparte v roce 1804, který zde korunoval dokonce i svoji tehdejší manželku. V roce 1831 však přišel známý francouzský spisovatel Victor Hugo se svým románem „Chrám matky boží v Paříži“. Svým jedinečným dílem podnítil veřejnou sbírku, která tak zajistila celkovou rekonstrukci celé katedrály. Zajistil tak neuvěřitelným způsobem záchranu tohoto pařížského klenotu.

Hlavním architektem byl Viollet le duc, který nechal postavit dvě hlavní věže. Jedna dosahuje výšky 73 metrů a druhá 75 metrů. Nejsou tedy stejně vysoké. Na ochozy jednotlivých věží můžete dokonce vystoupat a nechat se tak unést jedinečným výhledem na srdce a centrum Paříže. Vstup do katedrály je sice zdarma, pokud si však budete chtít vystoupat na věže, budete muset zaplatit poplatek a vystát si nemalou frontu.

Celá stavba se nese v goticko-románském stylu. Viollet le duc rovněž nechal vybudovat chrliče na římse, kterým se říká gargouilles“. Původní záměr umístění chrličů byl čistě duchovní podstaty  měli chránit katedrálu před zlými duchy. Poté ale gargouillové získali i praktický význam a to pro odvod dešťové vody. Za deště se jim tedy ze chřtánu chrlí voda, proto se jim říká chrliče.

Cestování je naše vášeň. Místa a program vybíráme podle vlastního konceptu zaměřeného na zážitky.

Zajímavosti

Notre dame de Paris je největší a zároveň nejnavštěvovanější katedrálou v Paříži. V katedrále se nachází největší rozetové okno. Nádherná severní rozeta měří v průměru 13 metrů. Na protější straně je pak jižní rozeta, která má v průměru 11 metrů.

Na severní straně v době revoluce stál arcibiskupský palác, který byl během revoluce rovněž zbouraný. Následně místo něho vznikl památník na deportaci židů. Západní část katedrály zkrášlují tři obrovské portály  portál Sv. Panny Marie, portál Posledního soudy a portál Sv. Anny. Nad portály je vystavena galerie králů s 28 sochami králů Izraele a Judska.

Veronika Uhrová

Veronika UhrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/notre-dame-de-paris/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieNová dávka Inspirace!

Tak trochu jiný katalog tipů,
rad a reportáží z cest zdarma.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!