Katedrála Notre-Dame: skutečné srdce Paříže

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 67157x

Katedrála na ostrově Cité je nejnavštěvovanější pařížská památka, do níž ročně zavítá přes 10 milionů lidí.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Před katedrálou se nachází i tzv. nultý bod – Point zero, odkud se počítají veškeré vzdálenosti v Paříži? Když tedy budete vidět značení x-tý kilometr, tak to je právě počítáno z tohoto místa.

Katedrála Notre-Dame de Paris (Katedrála Panny Marie, chrám Matky Boží) se může pochlubit titulem nejnavštěvovanější památky ve Francii, počtem návštěvníků překoná dokonce i neméně slavnou Eiffelovu věž. bývá označována jako skutečné srdce Paříže. Leží na ostrově Cité a ve 13. století byla velice důležitým poutním místem nejen pro francouzské věřící.

Katedrála leží na ostrově Cité, v samotném historickém srdci Paříže. A nejenže geograficky je víceméně ve středu města, je především nejvýznamnějším křesťanským chrámem ve Francii. V katedrále jsou mimo jiné uloženy Kristovy relikvie – trnová koruna, kousek kříže a hřebík, kterým byl údajně ke kříži přibit.

Pohled do minulosti

Na střechu byl spotřebován celý dubový lesNa střechu byl spotřebován celý dubový les

Katedrála byla postavena na místě, kde ve 4. století stál galořímský chrám zasvěcený Jupiterovi a o několik století později dvě baziliky. V polovině 12. století se biskup Maurice de Sully rozhodl, že na tomto historickém a nábožensky důležitém místě vybuduje chrám hodný vzkvétajícího národa.

Základní kámen byl položen papežem Alexandrem III. v roce 1163, stavba samotná byla dokončena až o 182 let později v roce 1345. Během těchto let tak k hlavnímu oltáři a chóru začaly postupně přibývat jednotlivé chrámové lodi, průčelí a kaple. Štíhlá špičatá věžička tyčící se uprostřed z chrámové lodi, tzv. sanktusník, vznikla až po rekonstrukci v 19. století.

Mnohá staletí vzrůstu a úpadku zanechala na katedrále jisté stopy a její původní vzhled se tak velmi změnil. Velká francouzská revoluce však katedrále uškodila nejvíce, v roce 1793 byla celá katedrála vyrabována, byly roztaveny drahé kovy na oltářích, a katedrála tak měla být prodána do soukromého vlastnictví a následně kompletně rozebrána na stavební materiál.

Revolucionáři rovněž rozbili všech 28 vystavených soch judských králů, jelikož žili v domnění, že se jedná o krále francouzské. Po revoluci byla katedrála v natolik zchátralém stavu, že se dokonce uvažovalo o jejím zbourání. Vytlučené zdi byly zakrývány obrovskými tapisériemi, vitrážová okna a rozety byly vysklené.

Zajímavostí je, že na konstrukci střechy (potažmo věnce) byl spotřebován celý dubový les, přibližně 1300 stromů. Z každého vytěženého stromu totiž byl zpracován jeden trám.

Zachránci katedrály Napoleon I. a Victor Hugo

Architekt Viollet-le-Duc nechal postavit dvě hlavní věžeArchitekt Viollet-le-Duc nechal postavit dvě hlavní věže

Naštěstí, než si stihla revoluce vybrat na katedrále daň nejvyšší, chopil se moci Napoleon I. a ten celý proces destrukce zvrátil. Sám se nakonec nechal v katedrále v roce 1804 korunovat císařem. Největší vlnu zájmu a snah o rekonstrukci však vzbudil o tři dekády později, v roce 1831, Victor Hugo.

V tom roce vydal svůj nejslavnější román „Chrám Matky Boží v Paříži“, jehož děj se odehrává především v katedrále. Svým jedinečným dílem podnítil veřejnou sbírku na rekonstrukci celé stavby, a zajistil tak naprosto francouzským patriotistickým způsobem záchranu tohoto pařížského klenotu.

Hlavním architektem rekonstrukce byl Viollet-le-Duc, který v polovině 19. století zcela změnil vzhled katedrály. Nechal postavit dvě hlavní věže, jež jsou neustále pod nátlakem turistů.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Tři věže, které ukrývají největší poklady

Ve věžích se ukrývají největší pokladyVe věžích se ukrývají největší poklady

Oficiálně jsou věže vysoké 69 metrů, při detailním prozkoumání si však lze všimnout toho, že novější z věží (severní věž) je větší. Severní věž, při čelním pohledu ta levá, je návštěvníkům přístupná po točitém schodišti o 387 schodech, za 10 euro si zde můžete užít fantastický výhled na všechny strany.

Na úrovni rozetového okna je v mezipatře malá galerie obrazů a soch z dějin katedrály. Jižní věž je zvonicí, nachází se zde mimo jiné i třináctitunový zvon Emmanuel.

Třetí věží, která ale nepřežila požár v dubnu 2019, je tzv. sanktusník (zvonička). Špička věže byla celých 93 metrů vysoká, ve spodní části věže bylo umístěno 12 soch apoštolů a na jejím vrcholu byl posazen kohout (korouhev), který obsahoval tři velmi cenné kousky – část trnové koruny, relikvie patronů Paříže, sv. Denise a sv. Jenovéfy.

Celá věž přitom vážila zhruba 750 tun, neboť její dřevěný střed byl pokryt velkým množstvím olova. Naštěstí sochy byly několik dní před požárem z věže demontovány z důvodu probíhající rekonstrukce. Paradoxem je, že celý požár vznikl pravděpodobně kvůli nedodržení bezpečnostních a protipožárních opatření při rekonstrukci.

Chiméry, chrliči a jiné příšerky

Na katedrále jsou chiméry či chrličeNa katedrále jsou chiméry či chrliče

Jednou ze zajímavostí katedrály a zároveň velkým lákadlem pro turisty jsou tzv. chiméry a chrliče na zdech a střeše katedrály. Ty vznikly primárně z čistě praktického důvodu, měly ze střechy katedrály rovnoměrně odvádět dešťovou vodu.

Aby byla před vodou uchráněna nejen střecha, ale i základy a okolí katedrály, a zejména proto, že chrliče představovaly jakési ochránce domovů před vším zlým, byly přidávány další a další příšerky.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/notre-dame-de-paris/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024