5 nejhezčích jezer v dosahu Říma: Lago di blankytně modrá hladina, aktivní dovolená a skvělá italská vína!

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 8. 2018 • Přečteno 9948x

Kdo okusil léto v Římě, ten ví, co znamená opravdové horko. Kam se ale zajet zchladit, když vás neláká moře? Zkuste to na jezerech!

Vyberte si z našich 16 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Italská jezera na severu Apeninského poloostrova jsou turistům dobře známá. Názvy jako Lago di Garda, Lago di Como, Lago Maggiore jsou proslulé. Mají perfektní podmínky i prostředí pro rekreaci a mnozí z nás už jejich kouzlo zakusili. Věděli jste však, že i v oblasti kolem středoitalského Říma se nachází mnoho krásných, ač neobjevených, jezer, jejichž čisté vody stojí za to vyzkoušet? Nechte se naladit následující pozvánkou!

1. Lago di Bolsena: sladkovodní lahůdka

Lago di BolsenaLago di Bolsena

Vulkanické jezero vzniklé v kráteru dávno nečinné sopky se nachází zhruba 100 km severně od hlavního města a je vyhledávanou víkendovou lokalitou mnohých Římanů.

Uprostřed jezera jsou dva ostrovy, oba dosažitelné ze břehu a turisticky přístupné. Okolí jezera má výbornou občerstvovací základnu. Na severu leží městečko stejného názvu – Bolsena, na jihu pak vesnice Montefiascone.

Nenechte si ujít příležitost objednat si rybu z místních sladkých čistých vod! Byť se to nám, Středoevropanům, zdá všední, na Apeninském poloostrově omývaném mořem, je v běžné kuchyni podávána spíše ryba mořská. Sladkovodní lahůdka je vzácností.

Proto také mnoho obyvatel hlavního města jezdí k tomuto jezeru pro nevšední gurmánské zážitky! Zkuste být alespoň na chvíli pravými Římany a neopomeňte možnost ochutnat nějakou specialitu z místního jezera a k tomu oblíbené bílé víno značky Est! Est! Est!, které pochází právě z této oblasti.

2. Lago di Albano: letní sídlo papeže

Lago di AlbanoLago di Albano

Také tohle jezero má vulkanický původ. Leží v tzv. Albánských kopcích na jihu od Říma a díky hornatějšímu rázu krajiny nabízí příjemný únik z letních rozpálených dnů v hlavním městě.

Návštěvníkům poskytuje nejen křišťálově čistou vodu, hustou zeleň a dechberoucí výhledy, ale také možnost se v jezeře vykoupat, potápět se nebo si něco ulovit.

Dalším plusem, který se dá při výletu sem využít, je prohlídka blízkého Castel Gandolfa, letní papežské rezidence, jejíž překrásné zahrady jsou přístupny veřejnosti.

Sídlo samotné územně spadá pod stát Vatikán. Všichni papežové si sem jezdili oddechnout od neúnosného horkého počasí v rozpáleném letním Římě, tedy až na současného papeže Františka. 

Ten odmítl příjemné chladnější prostředí. Rezidenci nevyužívá, neboť se drží ústředního motivu skromnosti, jejž si zvolil pro svůj pontifikát, a odmítá tudíž veškeré ulehčení a zpříjemnění, kterého by si na rozdíl od běžných lidí mohl dopřávat!

Celou rezidenci přenechal k užívání svému předchůdci, papeži Benediktu XVI., aby tu strávil příjemný důchodový věk, a pokud sem zavítá, tak jen z toho důvodu, aby navštívil svého kolegu a přítele.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

3. Lago di Bracciano: voda pro Řím

Lago di BraccianoLago di Bracciano

Jezero Bracciano je považováno za jedno z nejčistších jezer v Itálii, a z tohoto důvodu slouží jako zásobárna pitné vody pro Řím. Přísný zákaz používání motorových člunů činí tohle místo oázou klidu a čistoty, kde se můžete romanticky projíždět na kánoi či plachetnici.

Milovníci historie a památek si také přijdou na své, neboť jezero obklopují půvabná historická městečka Bracciano, Trevignano a Anguillara. Další nabízenou aktivitou jsou pobřežní vyjížďky na koních zajišťující zcela jiný pohled na okolní krajinu.

Na skalním útesu nad jezerem ční středověký hrad Orsini-Odescalchi z 15. století, jenž je v posledních letech vyhledávaným místem pro svatby světoznámých osobností.

V posledních letech si tady své „ano” řekli Tom Cruise s Katie Holmes, Eros Ramazzotti s Michelle Hunziker nebo Martin Scorsese s Isabellou Rossellini.

4. Lago di Martignano: něco na zahřátí…

Lago di MartignanoLago di Martignano

Malé jezero vulkanického původu se nachází kousek na východ od jezera Bracciano. Také nabízí průzračnou vodu, četné pláže a pěkné výhledy do okolí.

Na pobřeží jsou k dispozici půjčovny slunečníků, lehátek, úschovna zavazadel a pronájem různých druhů plavidel.

Okolní zóna je vyhledávaná aktivními sportovci, neboť nabízí mnoho příležitostí pro turistiku, horská kola a jízdu na koních.

Zajímavostí jsou také horké sirné prameny, které vyvěrají po obvodu jezera.

5. Lago di Vico: zajímavá přírodní rezervace

Lago di VicoLago di Vico

Jezero ležící pouhých 60 km na sever od italské metropole se zformovalo díky sopečné aktivitě blízkého kopce Venere, a nabízí tak jedinečné geologické prostředí plné lesů a zeleně.

Okolí bylo prohlášeno za přírodní rezervaci a je útočištěm pro divokou zvěř, jež má v místě dostatek obživy v podobě kaštanů a lískových ořechů, které tu rostou.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-nejhezcich-jezer-v-dosahu-rima/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024