8 přírodních divů Provence: fauna, flora, hory i údolí, hloupý, kdo si jih Francie za cíl nezvolí!

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2018 • Přečteno 11412x

V Provence se příroda vyřádila v tom nejlepším slova smyslu. Objevte region z jeho zelené stránky a poznejte místa, kde se úžasem tají dech.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Jedinečný jihofrancouzský region asi nepotřebuje žádnou reklamu. Nikde jinde vás totiž krajina a běžný život neohromí tak jako tady. Vzduch v Provence je voňavý, příroda divoká a plná barev, lidé srdeční a štědří a města živá ve dne i v noci. Kolem malých klikatých cest se rozprostírají pole levandulí a slunečnic, kopce jsou posety vinicemi a olivovými háji.

Mokřady kolem Camargue obsadili bílí koně, černí býci a růžoví plameňáci a města jsou plná pouličních umělců a trhů se vším možným. Navíc kamkoliv se v Provence vydáte, budete mít pocit, že už jste tady byli. A víte proč? Protože spoustu krásných zákoutí a jedinečnou atmosféru těchto míst zachytil na svých obrazech Vincent Van Gogh, který je s regionem neodmyslitelně spjat.

1. Les Calanques

Les CalanquesLes Calanques

Provensálské pobřeží není nijak závratně rozlehlé, nicméně tento kousek se dá považovat za jednu z nejkrásnějších částí francouzského pobřeží.

Oblast malebných idylických zátok Les Calanques je dlouhá asi jen dvacet kilometrů, skály jsou posety všelijakou faunou a florou a nejkrásnější pohled na útesy je z vody.

Náš tip:

Využijte některou z výletních lodí, které vyplouvají z Marseille nebo z Cassis a užijte si jedinečný pohled na idylické a panenské zátoky.

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

2. Jeskyně v Provence

 Jeskyně Aven d'Orgnac Jeskyně Aven d'Orgnac

Není nic lepšího, než se v parném letním dni schladit v některé z podzemních jeskyní. Doporučujeme návštěvu jeskyně Aven d'Orgnac, jedné z nejvíc fascinujících přírodních krás regionu.

V jeskyni, která je místy až 120 metrů pod zemí, je neuvěřitelné množství stalaktitů, stalagmitů a stalagnátů a je zde stabilně 11 stupňů. Vzhledem ke křehkosti celého komplexu je zakázáno se čehokoliv dotýkat, ale za návštěvu to rozhodně stojí.

3. Plošina Valensole

Plošina ValensolePlošina Valensole

Ideálním obdobím na poznávání této vnitrozemské části regionu je měsíc červenec. V tomto období kvete slunečnice a především levadule, a právě v tomto údolí je největší koncentrace levadulových polí vůbec.

Krom ikonického kláštera Sénanque je plošina Valensole nejfotografovanější částí Provence.

Mezi políčky najdete i nádherné převorství Mane ze 13. století, úžasné bylinné zahrady Prieuré de Salagon nebo Muzeum levandule. I když je většina fotek kýčovitá, jsou zcela reálné a oblast tak skutečně vypadá.

Čtení na podobné témaDokument z Provence 1. díl: poznejte Arles, Gordes, Orange i AvignonPřečíst

4. Kaňon Verdon (Gorges du Verdon)

Kaňon VerdonKaňon Verdon

Chráněný přírodní park Parc Naturel Régional du Verdon se může pochlubit jedním z nejkrásnějších kaňonů nejen v celé Francii. Ačkoliv je kaňon relativně úzký, je největší v Evropě a dosahuje hloubky až sedmi set metrů!

Kaňon začíná soutokem řek Verdon a Jabron. Řeka Verdon protíná kaňon po celé délce, asi 25 kilometrů, a na jeho konci se vlévá do blankytně modrého jezera Lac du Sainte-Croix.

Nejkrásnější pohled na kaňon je při cestě autem klikatými cestičkami, které vedou po celé jeho délce.

5. Camargue

CamargueCamargue

Oblast Camargue je ideálním únikem z reality. Tento divoký region je chráněnou oblastí především díky své charakteristické fauně a floře. Rozlehlé mokřady střídají rýžová pole, solné pánve a pastviny. To jsou také hlavní artefakty regionu – sůl, rýže, bílí koně, černí býci a růžoví plameňáci.

Oblast můžete zkoumat jednak autem, ať už svým vlastním nebo s místními v džípech, nebo si můžete půjčit kánoi a prozkoumávat region po vodě. Region Camargue je však především rájem pro ornitology a věčné romanitky.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Provence: objevte krajinu velkých příběhůPřečíst

6. Okrová stezka (Sentier des ochres)

Okrová stezkaOkrová stezka

Kouzelnou procházku mezi kaštanovníky a borovicemi doplňují jedinečné okrové útvary, hrající všemi barvami. Místní říkají, že tady najdete všechny barvy zapadajícího slunce… a je to pravda! Vyskytuje se zde okr ve více než pětadvaceti odstínech – od té nejjemnější žluté až po ohnivě rudou.

Náš tip:

Doporučujeme zaplatit pár euro a užít si procházku s průvodcem po stezce nebo navštívit kamenolom v Gargasu.

7. Mont Ventoux

Mont VentouxMont Ventoux

Tento „Obr Provence“ se tyčí do výšky 1912 metrů nad mořem a je jednou z hlavních hvězd závodu Tour de France. Pokud se zde nejede oficiální závod, je kopec poset amatérskými i profesionálními cyklisty, kteří zde měří své síly.

Hora je už více než 25 let pod ochranou UNESCO, neboť na jejím vrcholu žije množství jedinečných druhů živočichů – zejména dravec orlík tmavoprsý a různí motýli a pavouci. 

Teplota na vrcholku kopce bývá až o dvacet stupňů nižší než na pláních pod ním, sněhová pokrývka je tady běžná od prosince do dubna. 

Náš tip:

Nejkrásnější výhled na horu je z okolních vesnic Bédoin nebo Malaucene.

Čtení na podobné témaDokument z Provence 2. díl: objevte Marseille, Nimes a CamarquePřečíst

8. Ostrov Port-Cros

Ostrov Port-CrosOstrov Port-Cros

Nejmenší národní park ve Francii má rozlohu 20 km čtverečních – 7 km tvoří samotný ostrov a zbylých 13 km pobřežní vody. Obyvatelé ostrova bývali vždy díky vinicím a olivovým hájům soběstační, dnes je jejich hlavním příjmem cestovní ruch, přesto si svůj domov úzkostlivě chrání.

Na ostrově se nesmíte pohybovat mimo vyznačené trasy, platí zde přísný zákaz rybaření a táboření, kouření je povoleno pouze ve vesnici a na ostrov mají zákaz motorová vozidla i psi.

Nejlepší je půjčit si kolo a tento malý kousek ráje si projet křížem krážem sami. 

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/8-prirodnich-divu-provence/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024