Aven d´Orgnac: dechberoucí krása vytvořená přírodou

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8426x

Hned v místnosti za vstupem je možné díky naučnému filmu pochopit, jak celý tento jeskynní systém vznikl.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Víte, že...

Slovo Aven znamená v provensálštině „jeskyně“? Název Aven d´Orgnac tedy neznamená nic jiného než Jeskyně u vesnice Orgnac.

V celé Francii se nachází nespočet jeskyní a jeskynních systémů, které přitahují turisty, speleology i biology. Pouze jedna z nich se však pyšní oceněním Un Grand Site de France, které je udělováno oblíbeným turistickým místům, které však důsledně zachovávají přírodní a kulturní dědictví. Tou jedinou jeskyní je Aven d´Orgnac.

Hned v místnosti za vstupem je možné díky naučnému filmu pochopit, jak celý tento jeskynní systém vznikl. Zhruba před šesti miliony lety se zaplnila obrovská podzemní dutina dešťovou vodou, která prosákla skrze vápenec, jímž jsou jeskyně tvořeny. Voda způsobila erozi a nakonec prorazila tunel horninou. Propadnutím části stropu vzniklo několik obrovských dómů.

Jeskyně jako jáma na odpadky

I když místní obyvatelé věděli o „bezedné jámě“, nikdy se neodvážili do ní sestoupit. Odhodlal se k tomu až v srpnu roku 1935 tým speleologů vedený Robertem de Joly. Průzkumu jeskyně zasvětil celý svůj život, a proto i ve výklenku prvního domů je uložena urna s jeho popelem.

Jako první se spustil do padesátimetrové temné hlubiny a „přistál“ na hromadě odpadků a zbytků z domácích i divokých zvířat. Ta sem jednak napadala, ale vhozením do propasti se také místní farmáři po mnohá desetiletí zbavovali uhynulého skotu. Že je jeskyně otevřená od pradávna, dokazují nálezy kosterní pozůstatky sobů a bizonů, kteří tady žili naposledy během poslední doby ledové, tedy víc než před 12 000 lety.

Sestup do tajemné hlubiny

Návštěvníkům jsou přístupné tři dómy. První z nich, největší, nazvaný na památku po svém objeviteli, zabírá rozlohu deseti tisíc metrů čtverečních. Je přeplněn nespočtem krápníků, v nichž při troše fantazie lze spatřit jedenáctimetrovou šišku či více než patnáct metrů vysoké palmy. Nechybí tu ani „píšťaly varhan“, šikmá věž v Pise a v centru na hromadě suti zaujme stalagmit o stáří 190 000 let. Výška stropu je tu neuvěřitelných 30 metrů.

Druhý dóm, zvaný Dóm chaosu, nás dovede do hloubky sto metrů pod povrch země. Průvodci vám tu rádi vysvětlí i rozdíly mezi stalagmity, stalaktity a stalagnáty a při pohledu na jejich velikost zaujme i fakt, že tyto nádherné útvary rostou rychlostí jednoho centimetru za sto let.

Při vstupu do třetího, nejníže položeného tzv. Červeného dómu zaujme na první pohled červené zbarvení na několika místech jeskyní, jež kontrastuje s bílým vápencem. To je způsobeno oxidy a zbytky organického materiálu, který přinesla voda. Celou prohlídku zakončí nádherná audiovizuální show, která představí všechny krásy Aven d´Orgnac. Dalších schodů na povrch se už nemusíte bát – pohodlně vás vyveze výtah.

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

Nekonečné podzemní prostory

Během prohlídky jeskyně, která trvá něco přes hodinu, sestoupíte po schodech o 121 metrů níže a prohlédnete si jeskyně o rozměru dvou hektarů. Celý dosud objevený jeskynní systém však přesahuje dvacet hektarů a nové průzkumy ukázaly, že další prostory zaplněné vodou se nachází v hloubce padesáti až sto metrů pod známými dómy.

A komu to nestačí…

Pro ty, které tato základní prohlídka zaujala a chtěli by vidět víc, jsou připravené speleologické výpravy v trvání od tří do osmi hodin a speciální extrémně sportovní akce se zvláště trénovaným a zkušeným průvodcem, určené pro maximálně osmičlenné skupiny.

Většina zatím známého a prozkoumaného jeskynního systému Aven d´Orgnac je však naprosto nepřístupná, aby byl pro další generace zachován jedinečný jeskynní biosystém.

Pro 160 000 návštěvníků, kteří ročně jeskyni navštíví, je tu ještě otevřeno muzeum dokumentující vývoj člověka od dob paleolitu a dětem především jsou určeny programy, v nichž mohou pochopit život na počátku lidstva, ať už při rozdělávání ohňů, řezání pazourků, tvorbě jeskynních maleb či lovu s prehistorickými zbraněmi.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Baví mě život. Všude tam, kde právě jsme.

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/aven-dorgnac/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024