5 měst v Německu, kam vyrazit na adventní trhy: všemi směry a vždy v pohodové atmosféře

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 11. 2018 • Přečteno 48548x

Tradiční pohodovou německou předvánoční atmosféru si vychutnáte v hlavním městě i u „Bavorského moře“. Nechte se inspirovat.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Plánujete-li výlet na adventní trhy spojit i s jiným předvánočním nakupováním, např. v obchodních domech, zkontrolujte si otevírací dobu. Ne všechny adventní neděle je v Německu otevřeno.

Vůně dobrůtek a svařeného vína, linoucí se do všech stran, příjemná atmosféra, příjemná hudba, příjemně naladěni všichni kolem. Kde to zažít? Na adventních trzích v Německu! Vánočně vyzdobená německá města i městečka dokáží okouzlit každého. Stačí se jen rozhodnout, které z nich tentokrát vybrat. Německé adventní trhy jsou fenoménem a klasikou, která nikdy nezevšední. Své kouzlo mají trhy v hlavním městě i ty v nejmenších vesničkách a takřka v přírodě. Inspirujte se.

Adventní trhy v německých městech, to je především pohoda s typickým hrnečkem horkého nápoje v ruce. Místní lidé trhy berou jako společenskou záležitost, chodí se na ně setkat s přáteli, popovídat si a vychutnat si neopakovatelnou předvánoční atmosféru.

Specialitou německých trhů je, že každý má své vlastní hrnečky, které se obvykle rok od roku trochu liší. Za keramický hrneček zaplatíte vratnou zálohu a můžete ho po dopití vrátit, nechat si ho opět naplnit anebo si ho nechat jako pěkný suvenýr.

1. Majestátní pohodový Mnichov

Mnichovská radnice vytváří trhům působivou kulisu Mnichovská radnice vytváří trhům působivou kulisu

Mnichov: hlavní město spolkové země Bavorsko a také „hlavní město piva“. V adventním období vám ale spíš přijde vhod horký punč nebo svařené víno prodávané ve vyzdobených stáncích v centru města. To působí majestátně, a přesto komorně, a rozhodně historicky.

Hlavní předvánoční trhy najdete na náměstí Marienplatz v samém srdci města. Trhy i turnaje se tu konaly již ve středověku. Při pohledu na honosnou a přitom křehkou budovu gotické Nové radnice skoro dostanete závrať. Zdobí ji orloj s postavičkami připomínajícími turnaj, který se tu pořádal roku 1586. V radnici sídlí vánoční poštovní úřad i jakási „nebeská pracovna“ s dílničkami pro děti.

Kdybyste se potřebovali zahřát, vyběhněte schody do věže kostela Peterskirche. Odměnou vám bude nezapomenutelný výhled na město i všechny střechy okolních vánočních stánků.

Na spoustu stánků narazíte také na přilehlých ulicích Kaufingerstrasse a Weinstrasse. Za návštěvu rozhodně stojí Jesličkový trh s tradicí přes 200 let. Nejen děti se mohou vyřádit na umělém kluzišti na Karlově náměstí.

Čtení na podobné témaAdventní Mnichov: metropole piva trochu jinakPřečíst

Jen v Mnichově:

Jen v Mnichově se na trzích připravuje mnichovská Feuerzangenbowle. Jde o červené svařené víno s charakteristickou příchutí zkaramelizovaného cukru. Nad nádobu s vínem stánkař upevní velkou rumem nasáklou homoli z cukru, kterou zapálí a nechá ji ve zkaramelizované podobě skapat do vína.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

2. Perníkový Norimberk

K norimberským trhům patří tradiční perníčkyK norimberským trhům patří tradiční perníčky

Norimberské adventní trhy právem patří k těm nejvyhledávanějším v Německu. A není se čemu divit – kouzelným stánkům dodává okolní město, majestátní Císařský hrad (Kaiserburg), tyčící se nad jeho historickým centrem, i všudypřítomné hrázděné domy podmanivou atmosféru.

V centru města je rozestavěno každoročně přes 200 stánků. Údajně se v nich dají nakoupit ty nejhezčí vánoční ozdoby – stánkaři tu totiž smějí prodávat výhradně zboží vyrobené z tradičních materiálů, jako je sklo, dřevo, textil apod. Hlavní trh se koná na Hlavním náměstí (Hauptmarkt) přímo pod jednou z dominant města – kostelem Panny Marie (Frauenkirche) s orlojem.

Další najdete na sousedním Radničním náměstí (Rathausplatz) a na nedalekém náměstí Hans Sachs Platz, kde stává i nostalgický kolotoč. Příjemná procházka vás dovede do Dvora řemeslníků (Handwerkhof) – tržiště s vybranými krámky, umístěnými především do malých hrázděných domků.

Známou postavou i tradičním symbolem zdejších trhů je norimberský vánoční anděl Christkindl, který trhy zahajuje i doprovází. V dobách církevních reforem za Martina Luthera tu měl anděl nahradit tradičního katolického Ježíška. Kromě toho živého potkáte v Norimberku i desítky andělíčků nabízených stánkaři.

Čtení na podobné témaAdventní Norimberk: perníkem provoněná romantikaPřečíst

Jen v Norimberku:

Jen v Norimberku ochutnáte ty nejlepší perníčky, a to navíc v místě, kde se tato pochoutka zrodila. Norimberk je město perníku, dopřejte si tu proto ty pravé: Alžbětiny perníky (Elisabetlebkuchen). K chuti přijde i zdejší vánoční specialita – ohřátý vaječný punč (Eierpunsch) se šlehačkou. A až vás přepadne hlad, zvolte zdejší typický fastfood: tři malé kořeněné párečky v housce neboli Drei im Weckla.

3. Drážďanská klasika

Drážďanská adventní stánková městečka působí malebně Drážďanská adventní stánková městečka působí malebně

Nechte se naladit na vlnu tónů vánočních koled a chuti svařeného vína a navštivte saskou metropoli Drážďany s nejstaršími adventními trhy v celém Německu. Na ty první se sem stánkaři sjeli už v roce 1434.

Hlavní drážďanský trh se nazývá Striezelmarkt a je pojmenovaný podle typu štoly – Striezel, zdejší tradiční vánoční pochoutky. Kromě ní si tu pochutnáte na různých druzích klobás i pražených sladkých horkých mandlích. Typickým suvenýrem od místních stánkařů je švestkáček: roztomilá figurka vyrobená zejména ze sušených švestek nebo fíků.

Nepřehlédnutelným symbolem drážďanských předvánočních trhů je obří pyramida, zapsaná i v Guinnessově knize rekordů. Zdejší kolotoč a ruské kolo vás uchvátí zejména po setmění, kdy se nádherně rozzáří. Za pěkným výhledem si po schodech vyšlápněte na tzv. Schwibbogen – obří vánoční svícen, pod nímž vám vánoční stánky budou doslova ležet u nohou.

Čtení na podobné témaAdventní Drážďany: ochutnejte vánoční štolu, jakou jste ještě nikdy nejedliPřečíst

Jen v Drážďanech:

Jen v Drážďanech ochutnáte pravou drážďanskou štolu s pocitem, že ji jíte v místě, kde spatřila světlo světa. Originální drážďanská štola váží 2 kg a musí obsahovat hodně másla, rozinek, sladkých a hořkých mandlí, pomerančové a citronové kůry a koření. Je posypaná silnou vrstvou cukru. Přijedete-li ji ochutnat v době, kdy se tu koná tradiční každoroční festival štol, bude gastronomický zážitek dvojnásobně umocněn.

4. Berlín ve víru rozmanitosti

Každá berlínská čtvrť má své adventní trhy Každá berlínská čtvrť má své adventní trhy

Braniborská brána, bulvár Pod Lipami, Alexandrovo náměstí, sídlo německého parlamentu Reichstag… a k tomu adventní trhy. V Berlíně jsou jich desítky, podle svého vkusu si vybere každý. Rozmanitost je totiž tím, co zdejší trhy charakterizuje. Na své si přijdou milovníci tradic i nostalgie i ti, kteří hledají alternativy.

Němci se na trhy chodí především pobavit, popovídat si s přáteli a vychutnat si předvánoční punč. Proto stánková městečka najdete snad ve všech berlínských čtvrtích. Výhodou takového množství je fakt, že na trzích nebývá takový nával lidí.

Velmi populární trhy se konají na náměstí Gendarmenmarkt poblíž slavného bulváru Pod Lipami (Unter den Linden), další na Alexandrově náměstí (Alexanderplatz), před Červenou radnicí (Rotes Rathaus), u Židovského muzea (Jüdisches Museum), před budovou Berlínské státní opery (Staatsoper), na Postupimském náměstí (Postdamer Platz) nebo třeba na nádvoří starého pivovaru Kulturbrauerei.

Nakoupíte tu kvalitní vánoční ozdoby, svíčky, drobné dárky a spoustu dobrot. Užijete si světelné show, kolotoče i bruslení. To vše v příjemné atmosféře a s působivou výzdobou všude kolem.

Čtení na podobné témaAdventní Berlín: užijte si vánoční čas na desítkách různých trhůPřečíst

Jen v Berlíně:

Jen v Berlíně ochutnáte nejlepší Currywurst, symbol zdejší gastronomie. Klobásy a klobásky jsou v celém Německu k dostání snad na tisíc způsobů, chutě místních se v případě klobás liší kraj od kraje. V Berlíně nelze odolat nakrájené světlé klobáse Currywurst polité rajčatovou omáčkou a vydatně posypané kari kořením.

5. Pohádkové jezero Chiemsee

Trhy na ostrově Fraueninsel vás uchvátí i okolní přírodou Trhy na ostrově Fraueninsel vás uchvátí i okolní přírodou

Jezeru Chiemsee se přezdívá „Bavorské moře“. V jeho průzračně čisté vodní hladině se pohádkově odrážejí okolní alpské vrcholky a přímo na jezeře leží i dva malé ostrůvky: Herreninsel a Fraueninsel. Malé adventní trhy, které se tu konají, vás uchvátí neuvěřitelně pohodovou atmosférou.

Zážitkem je nejen procházka mezi zdejšími adventními stánky, popíjení svařeného vína na zahřátí s výhledem na klidnou hladinu jezera a pomalu plující lodě či okukování a nakupování místního vánočního vybraného zboží, ale i samotná návštěva zdejší pohádkové oblasti. Užijete si třeba návštěvu okázalého zámku Ludvíka II. Herrenchiemsee, kterému se někdy přezdívá „německé Versailles“. Byl postaven na ostrově Herreninsel neboli Mužském ostrově.

Menší z ostrovů se jmenuje Fraueninsel neboli Ženský ostrov. Při procházce kolem ostrova tu v adventním období budete potkávat desítky stánků s vybraným zbožím i gastronomickými specialitami. Nenechte si ujít návštěvu klášterního obchůdku, který na ostrově provozují zdejší jeptišky. Nabízejí mimo jiné vánoční směsi čajů, bylinné likéry, víno, přírodní kosmetiku či marcipánové dobroty, které nikde jinde neseženete.

Další adventní stánky s připraveným podiem pro různé akce najdete i v malebném centru přístavního města Prien am Chiemsee, odkud vyplouvají lodě na oba ostrovy. Nejlepší atmosféru mají po setmění.

Jen u Chiemsee:

Jen u Chiemsee můžete advent spojit s posezením v některém z místních hostinců a vychutnat si tam pstruha, štiku a další ryby ze zdejších vod. Jezero je jimi proslulé, gastronomický zážitek zaručen.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-mest-v-nemecku-kam-vyrazit-na-adventni-trhy/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024