Adventní Bamberk: město betlémů a vánoční trhy v kulisách historického města

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15011x

Bamberk je historické město, kde se konají adventní trhy a vystavují betlémy.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Nakupte v některém z místních stánků mezi 15:30 a 17. hodinou, vyplňte kartičku přiloženou k nákupu, vhoďte ji do připraveného boxu u Velkých jesliček a na stejném místě si od 17:30 počkejte na slosování. Třeba právě vy vyhrajete jednu z poukázek na vánoční nákupy.

Město vyhlášené historickým bohatstvím, dobrým pivem a v zimním období také kouzelnými vánočními trhy – to je německý Bamberk. Město se pyšní největší chráněnou plochou zapsanou na seznamu UNESCO a v minulosti plnilo město tak významnou roli, že nechybělo mnoho a mohlo plnit roli současného hlavního města Berlína. 

Okouzlující atmosféra

Bamberk je prosluslý svou bohatu církevní historií a dodnes je také sídlem tamního arcibiskupství. Císař Jindřich V. chtěl mít své město podobné Římu, a tak Bamberk postavil na 7 pahorcích a chtěl sem dokonce přesunout i sídlo papeže. Proto se Bamberku občas přezdívá Francký Řím. A na chvíli si tu možná budete připadat i jako v italských Benátkách – na říčním prameni řeky Regnitz, která městem protéká, se dochovaly malebné rybářské domky a díky zdejší atmosféře je místo známé jako Malé Benátky.

Vánoce

Nejznámější bamberský vánoční trh se již od poloviny 19. století koná na největším náměstí města Maxplatz. Pod sochou krále Maxe I. Bavorského se tu i v zimních měsících prodává ovoce a zelenina. A samozřejmě spoustu vánočních artiklů. Kromě těch klasických, jako jsou svíčky a nejrůznější ozdobičky, tu jsou k mání místní regionální produkty, jako je třeba ovocný chlebíček Früchtebrot nebo perníky. Perníky tu mají skutečně výborné a není divu – město Bamberk se nachází jen asi 50 kilometrů od „města perníku“ Norimberka. Všude se line omamná vůně svařeného vína a ovocného punče a snad nejhezčí atmosféra tu panuje po setmění, kdy se místní stánky slavnostně rozzáří.

Městská radnice dělá vše pro to, aby se návštěvníkům v Bamberku líbilo a aby místní trhy mohly být právem považovány za jedny z nejhezčích v Německu. Obchodníci jsou každoročně pečlivě vybíráni a vánoční trhy nabízejí mnohé atrakce a doprovodné programy. Přijíždí na ně třeba Mikuláš, který rozdává drobné dárečky pro ty nejmenší. Děti se také mohou svézt na nostalgickém kolotoči, umístěném u vchodu do radnice. A nechybí tu ani vánoční tombola.

Velké jesličky – symbol místních Vánoc – stojí v Bamberku každoročně již od roku 1983. Další asi čtyři desítky betlémů jsou k vidění v městských ulicích a uličkách. Obdivovat tu můžete betlémy velké i malé, klasické i moderní, místní francké nebo naopak betlémy dovezené snad z celého světa. A pokud jich máte stále málo, vydejte se na výstavu jesliček do muzea přiléhajícího k bamberskému dómu. Dóm i s muzeem se nachází na pahorku Domberg, kde navíc najdete jak starou, tak novou biskupskou rezidenci. 

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Město cibule

Budete-li v Bamberku, nezapomeňte ochutnat místní specialitu – bamberskou cibuli. Velká cibule se plní masovou směsí a zapéká se v troubě. Dříve se dokonce říkalo, že Bamberk je město lidí, kteří šlapou po cibuli. Údolí řeky Regnitz je totiž velmi úrodné, zelenině se tu daří a místní prý šlapali po zelené cibulové nati, aby rostla pomaleji a tím se zvětšovala cibulová hlavička.

Kouzelné trhy v ještě kouzelnějším městě – tak by se dalo shrnout vánoční dění v Bamberku. Chcete-li si užít ničím nerušenou vánoční atmosféru, vyražte na výlet právě sem. Nebudete litovat.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-bamberk/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024