Víkendový trh Chatuchak: největší a nejrušnější tržnice v Thajsku

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 10332x

Trh Chatuchak najdete už od osmdesátých let na severním předměstí Bangkoku poblíž autobusového nádraží Northern Bus Terminal.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ThajskaZobrazit zájezdy

Člověku se často zdá, jako by byl Bangkok naprosto posedlý nákupy a celé město bylo vlastně jedním velkým tržištěm. Ve skutečnosti narazíte v thajské metropoli na stovky menších i větších trhů, nezřídka zaměřených na určitý druh zboží. A určitě odsud nesmíte odjet bez toho, aniž byste se podívali na víkendový trh Chatuchak, který je tím největším v celé zemi…

Tato gigantická tržnice je jakýmsi samostatným „městečkem“, světem sama pro sebe a opojným rájem pro všechny milovníky nákupů. Ti odsud většinou odchází s plnými taškami a někteří poučení na trh dokonce rovnou vyrážejí s prázdnými kufry a svoje úlovky si pohodlně vozí za sebou.

Kdy na tržnici přijít a jak se tu vyznat?

Trh Chatuchak najdete už od osmdesátých let na severním předměstí Bangkoku poblíž autobusového nádraží Northern Bus Terminal. Koná se pouze o víkendech, oficiálně od 9 do 18 hodin, ale nakupovat a smlouvat se tu začíná už kolem šesté, sedmé ráno.

Ideální je dorazit na tržnici v brzkých ranních hodinách – vyhnete se tak největšímu návalu lidí, úmornému polednímu vedru a také budete moci ukořistit to nejlepší zboží, protože v dopoledních hodinách tu bývá nejlepší výběr. Navíc možná budete mít štěstí a zažijete malý rituál, kteří thajští obchodníci dělají, když u nich nakoupí první zákazník dne.

Obejdou svůj krámek pěkně kolem dokola a s penězi, kterými jim zaplatíte, téměř nábožně poplácají vystavené zboží. Dělají to prý proto, aby jim obchody šly celý den jako po másle.

Ohromnou tržnici s asi 6000 stánky o celkové rozloze pěti fotbalových hřišť navštíví každý víkend bezmála půl milionu lidí. Nakupujícími jsou převážně místní, kteří sem přicházejí pro předměty denní potřeby nebo levné oblečení. Turistů je tu sice i tak dost, ale přesto jsou oproti místním v menšině (tvoří asi 30 % všech nakupujících).

Trh Chatuchak je labyrintem uliček, v nichž se neznalec snadno zatoulá. Jednotlivé uličky jsou však očíslovány a rozděleny do sekcí, v nichž se většinou prodává stejný druh zboží. Určitě si v některém z informačních stánků vezměte přehlednou mapku ještě před tím, než se vydáte prozkoumávat trh a jeho zákoutí.

Úlovky na trhu aneb Sehnat se tu dá vše, na co si jen vzpomenete

A co na tržnici vlastně můžete nakoupit? Říká se, že pokud je v Bangkoku něco k dostání, seženete to právě na Chatuchaku. Nabídka prodejců zahrnuje opravdu všechno, na co si jen vzpomenete. Od čerstvých ryb, ovoce a zeleniny nebo květin, přes oblečení nebo suvenýry až po živá zvířata.

Co se oblečení týče – koupíte tu levná trička nebo obnošené džíny za pár korun, ale k dostání tu jsou i modely thajských návrhářů nebo třeba výrobky z pravého laoského hedvábí. Pokud jste na trh vyrazili na nákup suvenýrů, ani tehdy nebudete zklamáni.

Najdete tu produkty a výrobky z celého Thajska i okolních zemí – sošky, porcelán, keramiku, obrazy nebo výrobky ze dřeva. Máte-li rádi starožitnosti, pak se vydejte do„vetešnické“ části trhu, kde můžete ukojit své sběratelské vášně a odvézt si originální kousky.

Během procházení po tržišti se vám pod nohy neustále budou plést divocí psi i kočky a nadto je jeho součástí také rozsáhlý úsek s živými zvířaty. V něm jsou ke koupi domácí mazlíčci – roztomilá chundelatá štěňátka i větší pejsci všemožných ras, siamská koťata, pestrobarevní ptáci nebo akvarijní rybky.

Spousta prodejců tu nabízí také nejrůznější hady všech velikostí nebo třeba kuřátka či hlodavce. Takřka neustále se tu konají kohoutí zápasy, kterým můžete přihlížet, máte-li ovšem k tomu dost silný žaludek.

Středisko černého obchodu s ohroženými zvířaty

Stinnou stránkou trhu je fakt, že se na něm prodávají také některé ohrožené zvířecí druhy, což vedlo k jeho nelichotivé přezdívce „supermarket divokých zvířat“. Mnohá chráněná zvířata se do Thajska dostávají ilegálně a jedním ze středisek černého obchodu s nimi je právě trh Chatuchak.

Vzácná zvířata tu nakupují převážně sběratelé, ale také některé zoologické zahrady, zvláště z východní Evropy. Dnes už tu sice na ohrožené druhy narazíte v menší míře než dříve, protože thajská vláda se na základě výzvy Světového fondu přírody rozhodla proti pašerákům zvířat bojovat, ale objevit se tu bohužel stále dají.

Ať již jde o vzácné papoušky, orangutany, ohrožené gibbony běloruké, palmové kakadu, hulmany, zlaté dračí ryby nebo dokonce tygří či lví mláďata. Ta zvířata, která cestu na trh nepřežijí, si tu můžete koupit „v jiné podobě“ – jako výrobky z krokodýlí nebo hadí kůže, kožešiny, sošky ze slonoviny, tygří zuby a tak podobně.

Možnosti odpočinku: Přepadl vás hlad nebo je spíše libo masáž?

Až vás procházení po trhu úplně vyčerpá nebo budete-li chtít nabrat síly k dalším nákupům, můžete si odpočinout třeba v jednom z masážních koutků, které jsou po trhu rozmístěny. Možností občerstvení je tu také nepřeberně – z pouličních stánků, jídelen a kiosků to voní právě připraveným thajským jídlem a můžete tu ochutnat také takové lahůdky jako smažené žáby či štíry.

Návštěva trhu je zkrátka zážitkem, který zaútočí na všechny vaše smysly. Hravě tu strávíte celý den a můžete si dosyta vychutnávat tu změť zvuků, chutí a vůní. Abyste si návštěvu trhu užili na maximum, dávejte si pozor na kapsáře a nezapomeňte vyjednávat a smlouvat o ceně, turistům totiž prodejci nadsazují ceny na několikanásobnou výši oproti místním.

Trh Chatuchak je ideálním místem, kde se smlouvání naučit a navíc vás pak může hřát pocit, že z něj odcházíte s výhodným thajským nákupem...

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Thajsko

Ochutnejte exotiku Thajska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Thajska

Zájezdy do Thajska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trh-chatuchak/Doporučujeme z Thajska

Nejnovější z ThajskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024