Barcelonská katedrála Sagrada Família roste načerno. Zedníci jsou už 136 let rychlejší než razítka

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 11. 2018 • Přečteno 3984x

Na impozantní a stále pokračující stavbu v Barceloně si po dlouhých 136 letech (pro někoho konečně) došlápli úředníci stavebního úřadu. Staví se totiž načerno.

Vyberte si z našich 20 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Víte, že…

Gaudí jako malé dítě často churavěl. Únik z nudy a kolotoče nemocí nalézal v okolí svého domova. Rád si prohlížel dokonalé tvary, jaké vytváří jen příroda, pozoroval zvířata, stromy a rostliny. A i jeho nekonečná inspirace pocházela právě z přírody.   

Jak vás oslovuje impozantní barcelonská katedrála Sagrada Família? Líbí se vám, nebo ve vás vyvolává spíše rozporuplné pocity – od hluboké úcty k dílu velkého katalánského architekta Antoni Gaudího přes hledání důvodů pro pochopení nekonečně dlouhé výstavby až po pocity zklamání a nesouhlasu? A to jste dosud nevěděli, že už roky vzniká nelegálně.

Jedna z nejnavštěvovanějších památek v celém Španělsku skutečně dostane stavební povolení od města až na začátku příštího roku. Alespoň tak to vyplývá z dohody, kterou před nedávnem podepsala starostka Barcelony s ředitelem nadace, jež katedrálu Sagrada Família spravuje a zajišťuje její výstavbu.

Do této převratné dohody byl zahrnut také návrh na vybudování přímého výstupu z metra do vnitřních prostor katedrály a povinnost zvelebit její okolí. To, co však dohoda již nijak blíže nespecifikuje, je způsob dokončení hlavní fasády. Podle dosavadních plánů má být totiž tzv. Fachada de la Gloria orientována na jih do ulice Carrer de Mallorca. To by ale znamenalo nutnost zdemolovat některé části obytných domů v přímém sousedství katedrály.

Byť katedrála v Barceloně roste již od roku 1882, její výstavba se dlouhé roky opírala pouze o jediný schvalující dokument. Ten na konci 19. století vydala obec Sant Martí de Provençals, jež se v roce 1897 připojila k Barceloně.     

I když sám Antoni Gaudí byl dosti skeptický, když říkával, že výstavbu jeho katedrály završí až svatý Josef, zdá se, že to nakonec budou přece jen lidské ruce, které jeho mistrovské dílo dokončí. A to už v roce 2026, kdy si bude Barcelona připomínat sté výročí úmrtí jednoho z nejslavnějších architektů světa.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/barcelonska-katedrala-sagrada-familia-roste-nacerno.-zednici-jsou-uz-136-let-rychlejsi-nez-razitka/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024