Doubledecker: jedinečný symbol Londýna

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 40114x

Červený dvoupatrový autobus je symbolem Londýna stejně jako Big Ben nebo červené telefonní budky.

Vyberte si z našich 35 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

V příběhu o čaroději Harry Potterovi se objevuje dokonce triple-decker? Tento kouzelný fialový autobus se třemi patry najdete ve třetím pokračování ságy britské spisovatelky J. K. Rowlingové.

Červený dvoupatrový autobus je symbolem Londýna stejně jako Big Ben nebo červené telefonní budky. Pokud se chystáte navštívit hlavní město Spojeného království, na jízdu doubledeckerem určitě nesmíte zapomenout.

Slavné červené autobusy potkáte v Londýně úplně všude. V hlavním městě Anglie je totiž více než 700 autobusových linek, jejichž převážnou část tvoří právě tyto kouzelné dvoupatrové autobusy. Ať už se budete pohybovat v centru, nebo se vydáte do vzdálenějších míst v Londýně, všude na ně narazíte.

Nepleťte si ale doubledeckery s vyhlídkovými dvoupatrovými autobusy, kterých po Londýně jezdí rovněž mnoho. Poznáte je podle otevřené střechy. Ty slouží jako turistická atrakce, kde Vám místní průvodce vyloží historii města, za což ovšem utratíte nemalé peníze.

Dnes dopravu po Londýně zajišťují tyto moderní doubledeckeryDnes dopravu po Londýně zajišťují tyto moderní doubledeckery

Opravdové doubledeckery jsou označené čísly linek a jsou součástí městské hromadné dopravy tzv. Transport for London. A oproti vyhlídkovým autobusům se můžete svézt takřka zadarmo.

Historie doubledeckerů

Tradiční dvoupatrové autobusy jezdí už jen na vybraných linkáchTradiční dvoupatrové autobusy jezdí už jen na vybraných linkách

Historie těchto autobusů sahá až do 19. století. Jejich předchůdci, omnibusy, byly v Londýně zavedeny v roce 1829. Byly to velké povozy tažené koňmi. Motorové autobusy začaly být používány až v roce 1910. První motorový doubledecker byl představen roku 1923.

Jednalo se o plně zastřešený autobus s polstrovanými sedačkami, který dopřával cestujícím dostatečný komfort. Nejslavnější typ doubledeckeru je tzv. Routemaster, který se začal vyrábět v 50. letech 20. století.

Tento typ je známý díky své červené barvě a otevřené plošině vzadu, která slouží k nástupu do autobusu. Routemastery sloužily od roku 1956 do roku 2005, kdy byly staženy z provozu, protože neodpovídaly bezpečnostním normám EU.

Londýňané tuto ztrátu nesli těžce, proto bylo alespoň dovoleno, aby na dvou linkách byly jako připomínka starých dobrých časů ponechány. V současnosti jezdí v Londýně moderní doubledeckery bez plošiny, přičemž se pomalu do provozu znovu navracejí routemastery, ovšem ve vylepšeném moderním designu.

Samozřejmostí je, že odpovídají všem bezpečnostním podmínkám.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/doubledecker/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024