Chantilly: slavný zámek, slavnější dostihy a nejslavnější šlehačka

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 6. 2017 • Přečteno 7387x

Městečko jako takové je malebné a poklidné, lákadlem je však místní zámek.

Vyberte si z našich 41 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Víte že...

Každý den v určitou hodinu, a přes sezonu i dvakrát denně, můžete být svědkem jedinečné koňské show?

Snad každý, kdo v životě navštíví Paříž, navštíví i slavný královský zámek ve Versailles. Přibližně padesát kilometrů severně od Paříže se však nachází další skvost, malebné městečko Chantilly s úchvatným stejnojmenným zámkem. Samotné městečko obývá více než deset tisíc obyvatel, když však začne sezona, lidí zde výrazně přibude.

Městečko jako takové je malebné a poklidné, lákadlem je však místní zámek a přilehlé hektary, na kterých se nachází spousta zajímavých budov a jedinečný les.

Zámek Chantilly

Příchod k zámkuPříchod k zámku

Zámek tak, jak vypadá dnes, je dílem rozsáhlé rekonstrukce porevolučního období. Zámek samotný, který se nacházel na místě dnešního Velkého zámku, byl postaven v první polovině 16. století. Během Velké francouzské revoluce byly původní budovy zámku zničeny a z nemovitosti zůstaly jen ruiny. Během rekonstrukce byly obě dvě původní budovy – Velký a Malý zámek – propojeny, čímž vznikl jeden centrální objekt s jedním vstupem.

Už při vstupu do areálu vás přivítají dvě nízké budovy – pokladny a informační centrum. Před vstupem do zámku se tyčí socha zakladatele a původního majitele, Anne de Montmorencyho, a hlavní most přes hradní příkop lemují dvě bronzové sochy loveckých psů. 

Petit Chateau

Malý zámek byl postaven v roce 1560 pro francouzského diplomata, válečníka a jednoho z nejvyšších a nejdůležitějších úředníků tehdejší vlády, Anne de Montmorencyho. Rodina Montmorencyů byla prvními majiteli těchto pozemků a nemovitostí, po nich následovat rod Condé a nakonec rod z Aumale.

Za zmínku stojí rozhodně návštěva Komnat prince, kaple vykládaná dřevem a zdobená magickými vitrážemi z poloviny 16. století, a především majestátní knihovna. V knihově najdeme více než 700 rukopisů a přes 30 000 knih, včetně slavné Gutenbergovy Bible a Fouquetovy Knihy hodinek.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Grand Chateau

Původní renesanční zámek byl během revoluce kompletně zničen, v 70. a 80. letech 19. století byl znovu postaven na popud vévody z Aumale. Vzhledem k tomu, že by vévoda velkým milovníkem umění všeho druhu, je v pokojích zámku k vidění množství rozličných uměleckých děl.

Vévoda odkázal zámek organizaci Institut de France, která spravuje nejdůležitější francouzské umělecké a vědecké akademie, a topod jednou podmínkou – žádná z expozic nebude změněna, vše zůstane tak, jak to vévoda zanechal. Právě z tohoto důvodu je sbírka uspořádána tak chaoticky. Slavná a kvalitní díla se zde střídají s kýčem a bezcennými uměleckými předměty a vše zastřešuje muzeum Musée Condé.

Nejslavnější díla umělců, jako jsou Raffael Santi, Sandro Botticelli nebo Eugéne Delacroix.

Zámecké zahrady

Domek z vesničky v areálu zámkuDomek z vesničky v areálu zámku

Rozsáhlé zahrady o rozloze 115 hektarů stojí za návštěvu samy o sobě. Skládají se ze tří hlavních částí – francouzská zahrada, anglická zahrada a anglicko-čínská zahrada. Francouzská zahrada je z poloviny 17. století a jejím autorem není nikdo jiný než slavný André Le Notre.

Zahrada je symetrická, geometrická a plná čistých a rovných linií, kanálů, fontán a soch. Oproti tomu anglická zahrada pochází až z 19. století, je divočejší, přirozenější a najdeme zde mimo jiné ostrůvky, Venušin chrám, spoustu cestiček nebo lávek přes vodu. Do třetice je součástí zámeckého parku anglicko-čínská zahrada z 18. století. Krom labyrintu je zde hlavním lákadlem umělá vesnička, tzv. hameau.

Každý důležitý francouzský zámek musel mít ve své době malou umělou vesničku o pár staveních, aby si šlechta měla kde hrát na venkovany. Tak vznikla hameau i tady, především podle vzoru Vesnice Marie Antoinetty ve Versailles. Zdejší krávy však byly poctivější a horlivější a dávaly jedno z nejlepších mlék ve Francii.

Chantillská šlehačka je známá celosvětově, za ní se sem sjížděli šlechticové ze širokého okolí. Je to vlastně metličkou šlehaná nepasterizovaná smetana, která je dochucena moučkovým a vanilkovým cukrem a je vyšlehána do konzistence pěny. Většinou se jí zdobí dorty a nejrůznější ovoce.

Součástí majetku je také les o rozloze více než 6 000 hektarů. Původně lesy sloužily jako oblíbený královský lovecký revír, dnes jsou zde především stezky pro pěší, pro jezdce na koních a turistické stezky GR – sítě dálkových pěších tras v Evropě.

Konírna

KonírnaKonírna

Areál koňských stájí neboli Grands Écuries byl postaven mezi lety 1719 a 1740 a dodnes je zde ustájeno více než 200 koní a 400 psů. Honosné stáje nechal postavit Louis-Henry de Bourbon, kníže z Condé, protože byl velkým milovníkem koní a také věřil, že se po smrti reinkarnuje právě do hřebce.

V roce 1834 zde byla otevřena dostihová dráha a dodnes se zde pořádají jedny z nejslavnějších dostihů, například Jockey club nebo Prix de Diane. Součástí konírny je muzeum Le Musée du Cheval, kde si zájemci mohou prohlédnout nejen jezdecké vybavení současnosti i minulosti, ale také dětské hračky či rozličné umění s koňskou tematikou.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chantilly/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024