Provins: opravdový poklad středověku láká na architekturu i limonádu z růží

Jitka Loučková Jitka Loučková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 7. 2023 • Přečteno 3097x

Paříž už jste viděli, Nice také, Marseilles vás neláká a hledáte nový cíl, který vás vezme na cestu zpět časem? Provins pro vás bude správnou volbou.

Vyberte si z našich 51 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

V nejvýchodnější části kraje Brie v branách Champagne, 75 km jihovýchodně od Paříže, najdete opravdový poklad středověku. Město, jež vyrostlo z vůle mocných merovejských knížat, u bran jejich vrchnosti, krále Francie. Provins je od roku 2002 zapsáno v UNESCO a pyšní se 58 památkami!

Nádhera bývalého hlavního města

Katedrála Saint-QuiriaceKatedrála Saint-Quiriace

A opravdu, každý kout zde odráží nádheru bývalého hlavního města hrabat ze Champagne, které dodnes chrání unikátní vojenské hradby, strážící spleť středověkých paláců, mohutnou strážní věž La Tour de César, nedokončenou, a přesto ohromující katedrálu Saint-Quiriace, klášter Cordeliers, růžovou zahradu, okouzlující náměstíčko i „obyčejné“ měšťanské domy a jejich do náhorní plošiny vykutané spleti podzemních chodeb, tzv. souterrains, kde se skladovalo hlavně šampaňské.

Tyto chodby jsou však tak chaotické a bez plánů, že je sem přístup jen z budovy středověké nemocnice Hotel Dieu a pouze s průvodcem. Pokud tedy jdete na lehko v létě, možná se vám stane, že z hodinové prohlídky odejdete s fialovým rtem a lehce klaustrofobickým záchvatem, když už není návratu a vy zjistíte, že některé chodby jsou jen pár desítek cm úzké. No, že vám z toho jde hlava kolem? A to jsme teprve v horním městě nazývaném Le Chatel.

Spodní část města zvaná Le Val

Kostel Saint-AyoulKostel Saint-Ayoul

Spodní část města nese jméno Le Val a vyvíjela se samostatně po vysušení mokřin, kolem kostela Saint-Ayoul a dvou říček – La Voulzie a Le Durteint. Právě ty stály za ekonomickým růstem města, protože Provins bylo kromě šílenství středověkých trhů proslulé i výrobou látek ze lnu, jež tvrdá voda z Le Durteint barvila do tmavé modři.

Ve 13. a 14. století tak ruční výroba textilií zaměstnávala většinu obyvatelstva, kromě přadlen a pradlen však řeka sloužila i řezníkům a koželuhům. Je až nemyslitelné, že v této době slávy zde žilo skoro 50 000 obyvatel. Ti se prý raději chodili koupat do Voulzie, i když při tom, co víme o středověké hygieně, tam asi moc často nebyli.

Dnes zde žije oficiálně 12 000 obyvatel a starají se hlavně o pohodlí a spokojenost turistů. Mimochodem, místní jsou k návštěvníkům opravdu přátelští.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Ochutnávka místních dobrot

Místní limonáda z růžíMístní limonáda z růží

Zůstat sedět na hlavním náměstíčku La place du Chatelet a dát si lokální limonádu z růží a medové sušenky je to nejlepší, co můžete po příjezdu udělat. Atmosféru pohádkovosti dotváří procházející exkurze francouzských školáčků oblečených do středověkých modrých lněných košil, čepců a špičatých kožených botiček.

Okouzlující architektura a život v Provins

Ochranná věž Tour CésarOchranná věž Tour César

Krása města vás ale dlouho odpočívat nenechá. Prohlídku začněte v La Grange aux Dimes, tolik typickém pro architekturu Provins, s prostorným sklepením a vysokými klenutými stropy. Ve 12. a 13. století byl totiž sklep tím místem, kde se obchodovalo, a jako platidlo se používaly právě les dimes (stříbrné mince).

Trhy konané v Provins byly v této době jedny z nejdůležitějších v Evropě. Několikrát do roka město vítalo a poskytovalo ve svých sklepeních prostory pro soukeníky z Flander, finančníky z Lombardie, obchodníky s kořením z Orientu a dalších, kteří sem putovali prodat své zboží dlouhé dny i týdny. To je hlavní důvod, proč bylo město obehnáno silnými hradbami a stráženo před nájezdnými skupinami zlodějů ze všech stran. Trhy byly dokonce pod ochranou samotných francouzských králů. 

Dalším symbolem města je věž Tour César dmoucí se nad městem jako obrovský strážce. Pohled z vrchního ochozu je prostě „maqnifique“, a pokud netrpíte strachem z výšek, budete výhledem ohromeni.

Za zmínku stojí i návštěva nejstarší budovy v Provins ze 12. století, románského domu, kde se nachází místní muzeum. Pokud jdete v časných ranních hodinách, může se vám stát, že budete v muzeu sami, a jen pozor, temné sklepení plné prázdných sarkofágů merovejských potomků není úplně pro slabé povahy. Jestli však máte rádi hemžení, zajeďte sem o víkendu, kdy jsou snad všechny kavárny a restaurace plné turistů, zato v týdnu je zde božský klid.

Cestou z muzea vás jistě za(u)jme jeden z místních umělců, který vysedává před svou galerií, pokuřuje, a když zbystří kolemjdoucího, chtě nechtě si ho odvede do svého sklepení plného neskutečně fantaskních výtvorů, což jen doplní tu poslední mezírku, kdy jste pochybovali, zda se vám to celé jen nezdá. Nezdá! Hlavně se dozvíte, že ve středověku se lidé v Provins nezvali do obýváku, ale do sklepa! Čím krásnější sklepení, tím větší moc a bohatství.

To nejlepší na konec!

Rytířské představení je už jen třešničkou na dortuRytířské představení je už jen třešničkou na dortu

Třešničkou na dokonalém středověkém dortu je hodinová podívaná Legenda o rytíři, kdy v kulisách pod hradbami, s hudbou a vší pompou sledujete romantický příběh plný rytířských turnajů, dusotu nádherných koní, kaskadérských kousků, akrobatů, žonglerů, šlechtěných holubic, které vám lítají nad hlavami, zatímco pod vámi se prohání hrabě Thibaud IV. bojující o srdce princezny i s obřím drakem, kouzelnými postavami a děsivými krampusáky… A samozřejmě vyhraje.

Protože co by to bylo za konec pohádkového dne než fin heureuse aneb šťastný. Až budete opouštět město hlavní branou La Porte Saint Jean ze 13. století, možná se vám ani nebude chtít zpět do reality. Provins je jednoduše naprosto okouzlující, osobité a neopakovatelné! Tak bon voyage.

Jitka Loučková

Jitka LoučkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 51 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/provins/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024