Francouzská města: jeden originál vedle druhého

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19434x

Při návštěvě Francie nesmíte rozhodně vynechat hlavní město, kterým je Paříž.

Vyberte si z našich 61 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Francie ruku v ruce se svými regiony v sobě ukrývá podmanivá místa v podobě nejatraktivnějších měst, kde dějiny stejně jako v Paříži zanechaly své stopy v podobě velkolepých historických památek a staveb. Objevte je s námi.

Nejen hlavní město Francie – Paříž je proslulá svými skvostnými místy, jedinečnými památkami, atmosférou a duchem, ale i další města různých francouzských regionů čítají nespočet pokladů, kde můžete objevovat nejrůznější tradice a zvyky spolu s památkami a atmosférou daného města. 

Nemůžeme tedy říci, že existuje jedno místo, které je ve Francii nejoblíbenější, jelikož každá část Francie má své nejproslulejší a nejoblíbenější destinace. Pronikneme do nejkrásnějších částí Francie a to tak, že se podíváme na Francii jako na takový pomyslný „hexagon“. Nejen Francouzi, ale i většina populace Francii právě takto nazývá.

Západ

Nejnavštěvovanější místa na západu Francie jsou bez pochyby regiony Bretaň. V Bretani tedy zejména město Rennes, což je dokonce i hlavní město celé Bretaně. Poté třeba Carnac, kde můžete vidět stovky menhirů na jednom místě. Co tady hraje nejdůležitější a nejatraktivnější roli, je právě blízkost Atlantického oceánu

Z Normadie nelze opomenout Caen a Rouen a hlavně tedy Mont Saint michel, což je malý žulový ostrov uprostřed mořské zátoky se stejným jménem, nedaleko od hranic Bretaně s Normandií. Milovníci historie se rovněž mohou vydat po stopách vylodění v Normandii, kde se nacházejí právě ty ony slavné pláže z roku 1944.

Jihovýchodní část

V jihovýchodní části Francie stojí za to jednoznačně vyzdvihnout region Rhone-Alpes, který se taktéž řadí mezi nejatraktivnější regiony spolu s hlavním městem Lyon – 3. nejnavštěvovanější město Francie. Lyon vychází z pojmenování Lungdunnum, a bylo to právě hlavní město již v dobách Galo-římské říše. Tento region není dnes pouze střediskem a centrem produkce syntetiky a gastronomickým střediskem, ale je navštěvovaný právě díky nejvyšší hoře Francie, zároveň nejvyšší hora Evropy, Mont Blanc

Pravděpodobně vůbec nejvíce preferovaným regionem jihovýchodu je PACA (Provence-Alpes-Côte d'Azur). Tato oblast jižní Francie není spojována pouze s vůní levandule, ale taktéž s těmi nejznámějšími vinařskými oblastmi z celé Francie. Zde hraje prim především hlavní město Marseille, které je hned po Paříži druhým nejnavštěvovanějším městem Francie. Tento region je velice oblíbený rovněž díky dalším městům, jako je například Cannes, kde se každý rok koná největší filmový festival v Evropě. Místa jako Saint-Tropez, Antibes či Nice, které bývaly až do 19. století pouhými rybářskými vesnicemi, snadněji přístupné spíše z moře než-li z pevniny, se dnes staly turisticky nejvyhledávanějšími místy na celém Azurovém pobřeží.

Zůstaneme-li ještě na jihu Francie, je třeba připomenout region Languedoc-Roussillon, kde se nachází město Carcassonne. Nejkrásnější a nejzachovalejší středověké pevnostní město zapsáné do seznamu památek UNESCO.

Jihovýchodně, zhruba 180 km, od Francie leží ostrov, jenž nelze opomenout. Ostrov, který spadá pod správu Francie, se nazývá KorsikaKorsika je místo, kde se narodil samotný Napoleon Bonaparte. Tento ostrov čítá spousty ledovcových jezer a je jedinečný právě panenskou krajinou. Některé části ostrova jsou dokonce zapsány v UNESCO. Ostrov je častým cílem turistů, kteří zde tráví svou aktivní dovolenou.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Východ

Když zamíříme na východ Francie do regionu Bourgogne, který je proslavený díky výborným vínům stejně jako díky svým delikatesám, jako jsou například šneci po Burguňsku či hovězí na burguňský způsob, vyzdvihneme zde město Dijon. Místo proslavené svou Dijonskou hořčicí, kde zůstává po staletí stejná architektura a díky tomu si uchovává svoji atmosféru středověkých vesniček. Samozřejmostí je tu vinobraní, které se koná každoročně a kam se sjíždějí nejlepší vinaři ze všech koutů Francie.

Ve východní části Francie máme ale další trumfy v podobě zajímavých míst, a to zejména v regionu Alsace  město Strasbourg (česky Štrasburk). Sídlo Evropského parlamentu je nejvýznamnějším hospodářským a ekonomickým střediskem Francie. Od konce 20. století je historické centrum Štrasburku, které se jmenuje Grand-Ile, zapsáno do Seznamu historického dědictví památek UNESCO.

Severní část

V severní části Francie, kromě regionu Ile de France, kde je hlavním městem právě Paříž, máme další klenoty, nacházející se v regionu Champagne-Ardenne. Je to například město Chalons-sur-Marne anebo Remeš, místa které jsou známá díky specifickému a jedinečnému procesu výroby pravého šampaňského.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 61 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/francouzska-mesta/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024