Muzeum Velké čínské zdi: najdete tady vše, co nějak souvisí s historií i současností zdi

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 5. 2017 • Přečteno 2482x

Toto muzeum bylo vybudováno na západní straně vstupní brány v roce 1994.

Velká čínská zeď má pro Číňany, a nejen pro ně, tak obrovský význam, že bylo téměř povinností vytvořit muzeum této památky. Proto se vláda Čínské lidové republiky rozhodla postavit ho na nějakém místě, kde je velká koncentrace turistů – a zcela logicky v blízkosti zdi.

Muzeum tedy můžete navštívit na místě, které je nedaleko od Pekingu a které vám zároveň zaručí prohlídku Velké čínské zdi. Nachází se v oblasti Badaling a je podle místních průvodců nejnavštěvovanějším místem celého mnohakilometrového komplexu.

Badaling

Místo zvané Badaling se rozkládá cca 80 km na severozápad od čínského hlavního města. Zeď byla v těchto místech postavena kolem roku 1504 v období vlády dynastie Ming. Je zde jako v ostatních místech v okolí zdi velké převýšení, nejvyšší bod je v nadmořské výšce 1.000 metrů nad mořem.

Kromě vlastní prohlídky velmi dlouhého úseku zde můžete najít i na čínské poměry velmi dobrou turistickou infrastrukturu. Nachází se zde relativně mnoho hotelů a restaurací. Místo bylo zpřístupněno turistům roku 1957 a od té doby je navštívily miliony lidí.

Ačkoli je cestování po Číně mimořádně komplikované, zejména kvůli jazykové bariéře, do Badalingu není cesta až tak složitá. Jezdí sem expres S2 z pekingského severního nádraží. I když místní lidé většinou nemluví jinak než čínsky, pokud řeknete „Badaling“, nasměrují vás. Dá se využít i autobusové linky číslo 877 jezdící od stanice metra Jishuitan.

Místo je pro Číňany natolik významné, že jsou sem zvány ty nejdůležitější zahraniční návštěvy. V roce 1972 zde byl na prohlídce tehdejší prezident USA Richard Nixon, později britská premiérka Margaret Thatcherová, další americký prezident, Ronald Reagan, i nejvyšší představitel Sovětského svazu Michail Gorbačov. I na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 hrálo toto místo významnou roli, mimo jiné zde měly cíl cyklistické závody.

Muzeum Velké čínské zdi

Vzhledem k významu Badalingu bylo toto místo vybráno k tomu, aby přestavovalo historii Velké čínské zdi. V roce 1994 bylo tedy muzeum vybudováno na západní straně vstupní brány. V současné době má rozlohu přes 3.000 m2 a sbírky jsou rozděleny do několika sekcí.

Jenom trvalých expozic zde můžete najít osm – jmenují se Historická zeď, Dynastie Ming, Stavba zdi a opevnění, Politický a obranný význam zdi, Ekonomické a kulturní pohledy z obou stran zdi, Literatura a umění, Opravy a předělávky zdi a První mezi památkami. Tyto sbírky ukazují v podstatě celou historii nejen Velké čínské zdi, ale i celé Číny, jak v obdobích míru, tak v období válek.

Co můžeme v muzeu vidět

Exponáty muzeaExponáty muzea

V muzeu se nachází všechno, co nějakým způsobem souvisí s historií i současností zdi a do určité míry ukazuje historii celé Číny. Samozřejmostí jsou různé makety a zmenšeniny věží, průchodů či bran. Velká je expozice, ve které najdete historické dokumenty a záznamy připomínající budování celého obranného systému.

Některé z těchto informací jsou vyryty na bambusových listech, což na Evropany může působit velmi exoticky. Nemohou zde chybět ani motivy draků a jiných mytických prvků vycházejících z původní čínské filosofie. Honosně působí i pozlacené třmeny či pravá kopí, které používali čínští obránci v období vlády dynastií Ming a Čching. Jinými slovy, vše, co souvisí s Velkou čínskou zdí, najdete zde.

Praktické informace

Budova muzea působí na první pohled velmi nenápadně. Ve srovnání s monumentální zdí není nijak zajímavá. O to větší překvapení na vás čeká uvnitř. Pozitivní zprávou je to, že se za prohlídku expozic neplatí speciální vstupné. Nachází se ale v areálu Badalingu již za vstupní branou, proto je nutné zaplatit výstup na vlastní zeď, který je v těchto místech dražší než v jiných částech Číny.

Areál v Badalingu je otevřen každý den, ale muzeum má vždy v pondělí zavírací den. Pokud tedy máte zájem nejen vystoupat na Velkou čínskou zeď a kochat se pohledy na krajinu, ale chcete se dozvědět i něco víc o historii této památky, pak si naplánujte výlet tak, abyste nejeli v pondělí. Je to zřejmě nejhezčí místo, kde můžete na zeď vystoupit, ale zároveň je i místem s největší koncentrací turistů.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-velke-cinske-zdi/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024