Dokument z Říma: Němý svědek dějin? Naopak – tohle město vypráví příběhy!

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8164x


S kamerou v ruce a průvodcem po boku vás provedeme ulicemi věčného města – Říma – v dokumentu TV Relax..

Vyberte si z našich 16 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Všechny cesty vedou do Říma. I ta, po které jsme se vydali s dokumentem TV Relax. Do domoviny slavného Kolosea, Romula a Réma, Caesara a samotné Říše římské se tentokrát podíváme okem zvědavé kamery. Prozkoumejte s námi město, kde o památky zakopáváte na každém kroku, z restaurace voní silné espresso, pravá pizza a všude je živo. 

V Římě vás přivítá svěží středomořský vzduch a davy lidí. Metropole je jedním z nejnavštěvovanějších hlavních měst Evropy a místní dopravní infrastruktura je tomu plně podřízena. Vyznat se však ve spleti linek metra není pro začátečníky nic snadného, proto oceníte služby zkušeného průvodce. 

Ten náš, Pavel Volf, nás hned na úvod dovedl ke Španělským schodům. Jak vypadají asi víte, ale dovedete si představit, že byste si je vyšlápli na deseticentimetrových podpatcích? Tohle místo je překvapivě častým „módním molem“ italských návrhářů. Jejich výtvory můžete nakoupit v okolních buticích a na Via Condoti – nejdražší ulici ve městě. 

Město módy vyžaduje cudnost

Řím a slavné krásky zkrátka patří k sobě. Vzpomeňte třeba na Anitu Egbergovou, jak se brouzdala ve fontáně di Trevi v romantickém snímku La Dolce Vita.

Chcete-li ale vidět ty největší skvosty Říma, musíte se na to vhodně obléknout – zahalte ramena i kolena. Pokud to neuděláte, hrozí, že si většinu místních sakrálních památek prohlédnete jen zvenku. Cudnost vyžaduje i slavná bazilika Santa Maria Maggiore nebo bazilika svatého Petra v řetězech. 

Centrum antického Říma s Koloseem

Navštívit Řím a nevidět Koloseum by byl jistě hřích, proto jsme na místě, kde pro pobavení císaře gladiátoři bojovali o holý život, strávili dobrou hodinku. Typický suvenýr - kamínek, jsme si ale domů neodvezli. Kamínky z podloží totiž už dávno nejsou původní. Do Kolosea se musí kvůli nenechavým turistům jednou za čas dovážet odjinud. 

Co by (kradeným) kamínkem dohodil od Kolosea stojí Forum Romanum – ruiny původního centra antického Říma. Podle našeho průvodce je toto místo „smetištěm dějin“, tedy všechno možné bez ladu a skladu. Hezčí smetiště aby pohledal... Vždyť ročně jej navštíví desítky tisíc turistů. 

Mnohem menší oblibě se těší nedaleký Oltář vlasti, kterému Římané hanlivě přezdívají „psací stroj“. 

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Na břehu řeky Tibery...

...stojí Andělský hrad, od něj vede Andělský most a za ním se rozprostírá Vatikán. Jeden z nejmenších městských států Evropy, sídlo papeže a poutní místo křesťanů, které má pro našince zvláštní atmosféru, nás pohostilo drobnou sprškou. V rozpálených ulicích si ale deštíku budete spíše vážit. 

My si vážíme příležitosti, podívat se i za hranice Říma – do městečka s názvem Tivoli, kam nás přivedla touha spatřit na vlastní oči půvabnou Hadriánovu vilu. Při troše fantazie si její velkolepé rozměry domyslíte. Zub času však císařovu oblíbenou rezidenci nenávratně poznamenal...

O tom, že se sluší a patří vydařený výlet zapít (i zajíst), nás nemusel nikdo dlouze přesvědčovat. Ochutnejte i vy římské speciality, dejte si oblíbený spritz, pořádnou porci zmrzliny za dobré ceny, pravou pizzu nebo třeba rozpečené panini...

Arrivederci v Římě!

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dokument-z-rima/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024