Hadriánova vila: velkolepý komplex má svůj chrám i divadlo

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17418x

Hadriánova vila, monumentální sídlo císaře Hadriána, se nachází asi 5 kilometrů od města Tivoli.

Vyberte si z našich zájezdů do TivoliZobrazit zájezdy

Víte, že…

Přestože se do vily platí vstupné, senioři nad 65 let a mládež do 18 let vstupné platit nemusejí, pakliže jsou občany EU? Občané EU ve věku 18–25 let mají vstupné poloviční. 

Asi hodinu cesty od hlavního města Říma a 5 kilometrů od městečka Tivoli se nachází nádherný komplex starověkých budov, Hadriánova vila, italsky Villa Adriana. Proč ji nesmíte minout a co vás tady čeká? Čtěte!

Historie vily

Tento velkolepý areál nechal ve 2. století n. l. vybudovat římský císař Hadrián. Plocha 120 hektarů, kterou komplex zabírá, sestává ze zhruba třiceti budov.

Císař Hadrián, který hodně cestoval, si vše navrhl sám a do svého návrhu zakomponoval právě své zážitky z cest (zejména Egypt a Řecko). Vytvořil v podstatě městečko, které se skládalo z několika paláců, divadel, tělocvičen, lázní, chrámů, knihoven, luxusních domů pro hosty a personál.

Součástí komplexu byl i stadión, hipodrom nebo hasičská stanice. Celý areál byl vylepšen nejrůznějšími fontánami, parky a zahradami.

Vypravíte-li se do areálu vily, v současnosti zde naleznete pouze ruiny bývalého slavného Hadriánova sídla. Hadriánova vila byla částečně zničena nájezdy barbarů a ve středověku částečně rozebrána jako stavební materiál. Od roku 1999 je komplex na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Co ve vile uvidíte?

Až se budete romanticky procházet mezi olivovníky a cypřiši, nebojte se, že byste minuli nějakou důležitou stavbu. Všechny budovy mají popisky, které vám pomohou se lépe zorientovat.

Jednou z nejhezčích a nejzachovalejších budov areálu vily je určitě Vodní divadlo, italsky Teatro Marittimo. Bazén ve tvaru kruhu s ostrovem uprostřed sloužil císaři k provozování jeho soukromých zálib, malování a vytváření architektonických návrhů.

Vedle Vodního divadla naleznete zbytky Řecké a Latinské knihovny, bývalé domy pro hosty a zahrady s bazény, sochami a fontánami. V Hadriánově vile si rozhodně nenechte ujít asi nejpůsobivější dílo komplexu, Canopus.

Jde o uměle vytvořené údolí, z něhož sice zbylo pouhé torzo, ale i tak bazén s kolonádou a sochami římských bohů a Amazonek působí fantasticky. Celé údolí zakončuje Serapeum, inspirované egyptským chrámem Sérapeion.

Zá zhlédnutí jistě stojí i Venušin chrám, který byl postaven po vzoru Knidského chrámu v Delfách.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Tivoli)

Za poklady Říma a Tivoli

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Tivoli

Zájezdy do Tivoli

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hadrianova-vila/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024