Dokument z Benátek: od zločinců-svůdníků, přes umění až po gondoly

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8397x


TV Relax a Radynacestu.cz přinášejí další z řady dokumentů, tentokrát z města gondol – Benátek.

Vyberte si z našich zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

První dům na dřevěných kůlech tady vyrostl už roku 421. Benátky, město vystavěné na bažinách, se potýkalo s mnohými problémy od zásobování až po nájezdy nepřátel i domýšlivých vládců, včetně Napoleona. Odolalo, zůstalo ryze italskou perlou, a my vám jej nyní představíme v dokumentu TV Relax, který vznikl přímo na jednom z našich poznávacích zájezdů.

Benátky jsou láskou na celý život. Alespoň tak je vnímá náš průvodce Pavel Volf, který nás městem tisíce uliček provázel. Najít ve spleti domů ten Carla Goldoniho, autora Sluhy dvou pánů nebo Poprasku na laguně, ovšem pro nás nebyl žádný problém.

Pokud byste ale opravdu zabloudili, držte se některé z mnoha šikmých věží, kterými se město pyšní, nebo Canalu Grande, který jistě nepřehlédnete. Čtyři kilometry dlouhé vodní dílo vede napříč celým městem od železničního nádraží Santa Lucia až po centrum města – náměstí San Marco

Centrum Benátek patří Markovi

Být v Benátkách a vynechat náměstí sv. Marka by byl hřích. Právě tady totiž narazíte na největší počet památek na jednom místě. Krom Baziliky sv. Marka je dominantou náměstí kampanila – štíhlá zvonice vysoká 99 metrů, z níž se otevírá nádherný výhled na město.

Nejzajímavější historii pak má slavný Most nářků, odkud se vydávali odsouzení na svou poslední cestu – do vězení. Dóžecí palác, protější sídlo vládců, bylo totiž kdysi místem, kde si odpykávali trest benátští zločinci. Jeho nejznámějším „hostem“ byl milovník žen Casanova. 

Ostrov krajky a skla

Víte, co je to vaporetto? Nejběžnější dopravní prostředek místních – vodní taxi. Měli jsme tu čest pobýt si na jeho palubě mnohokrát. Chcete-li z Benátek vidět co nejvíc, nejlépe vám poslouží vlastní nohy a lodní doprava. Vydat se můžete, stejně jako my, třeba i na ostrov Torcello nebo Murano.

Vězte, že největší kouzlo ostrova Murano se ukrývá v tradiční výrobě krajky, cukrovinek a skla. Ačkoli to zní poeticky, vypráví se, že skláři nesměli prozradit tajemství výroby skla nebo dokonce ostrov opustit. Kdo se o to přeci jen pokusil, byl zasažen skleněným šípem, načež umíral dlouze a ve velkých bolestech...

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Kde se vzaly masky se zobáky? 

Benátky jsou proslulé svým karnevalem. Koná se vždy 10 dní před popeleční středou, ale i mimo svátky je město plné obchůdků s roztodivnými maskami. Ani ony ale nemají zrovna pohádkový původ. V době morové nákazy je začali nosit vynašeči mrtvol, aby se smrtelnou nemocí nenakazili. Buďme rádi, že dnes jsou naopak součástí největšího benátského veselí. 

Čtení na podobné témaBenátský karneval: Znáte symboliku masek tradičních oslav v Itálii?Přečíst

Město gondol, které se tady dědí z generace na generaci, vám ovšem vykouzlí úsměv na tváři kdykoli... Přesvědčte se sami a vydejte se do Itálie s námi!

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dokument-z-benatek/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024