Koloseum: turistická bomba potřísněná krví gladiátorů

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25480x

Koloseum je místem, kde soupeřili gladiátoři i odsouzení vězňové s divokými zvířaty. Dodnes má jedinečnou a tajemnou atmosféru.

Vyberte si z našich 18 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Vyhněte se dlouhému čekání a kupte si vstupenky do Kolosea předem. Využít můžete i pokladny u Fora Romana, neboť do obou památek se dostanete s jednou kombinovanou vstupenkou.

Koloseum vás ze všech římských památek nadchne nejvíc. Místo, kde soupeřili gladiátoři i odsouzení vězňové s divokými zvířaty, má dodnes jedinečnou a tajemnou atmosféru.

Koloseum je významným symbolem Říma a jediné, co vás může od jeho návštěvy odradit, jsou dlouhé fronty. Je lepší koupit si vstupenku předem a tak se frontě vyhnout. 

Z historie Kolosea

Koloseum nechal vybudovat císař Vespasián na základech Neronova palácového komplexu. Poprvé bylo otevřeno v roce 80 a Vespasiánův syn uspořádal hry, které trvaly sto dní a nocí. V průběhu těchto „oslav“ bylo zabito okolo pěti tisíc zvířat. Tento počet překonal až Traján, jehož 117 denních soubojů se účastnilo devět tisíc gladiátorů a deset tisíc zvířat.

Koloseu se říkalo Flaviův amfiteátr a vešlo se do něj až 50 tisíc návštěvníků. Stěny Kolosea se mohou pochlubit třemi úrovněmi oblouků, které jsou rozčleněny zezdola směrem nahoru sloupy jónskými, dórskými a korintskými.

Koloseum má 80 vstupních oblouků, díky kterým se diváci velmi rychle dostali do arény a mohli se brzy usadit. Zajímavostí je, že nad hlediště bylo možno natáhnout plachtu, která návštěvníky chránila před sluncem i deštěm. V 19. století již bylo Koloseum zarostlé, prováděly se zde botanické výzkumy, které uvádějí, že se zde nachází až 420 druhů různých rostlin.

Koloseum je symbolem věčného Říma. Mnich Bede ve středověku dokonce napsal: „Dokud stojí Koloseum, bude stát i Řím, ale když Koloseum padne, padne i Řím – a pádem Říma skončí celý svět.“

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 18 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/koloseum/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!