Dubajský souk s kořením pro malé cestovatele: Co najít, koupit a přivézt si domů?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 5. 2020 • Přečteno 7392x

Tři dva jedna, průzkum dubajského tržiště (souk, čti súk) začíná. Bude to zábava, a navíc si odvezete trochu Orientu domů. A to se vždycky hodí.

1 zájezd na téma: Pro rodiče a děti – DubajZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Kromě trhu s kořením navštivte i trh se zlatem a diamanty nebo trh s látkami. Oba se nacházejí poblíž kanálu Dubai Creek.

Myslíte si, že nakupování na trhu je nuda? Ale kdepak! Jsme totiž v Dubaji a vydáme se na trh, kde to žije. V SAE jsou lidé zvyklí na trzích nakupovat, potkáte spoustu místních, a navíc je to tak trochu atrakce. Prodejci se překřikují, skoro jako ve starých filmech. Uvidíte zboží, o jehož existenci jste dosud neměli potuchy. Všude to tu bude krásně vonět. Vydáváme se totiž na Spice Souk – trh s kořením ve čtvrti Deira, odkud si odvezeme trochu Orientu domů... 

Kdyby vás cesta (anebo rodiče, průvodce, šejk, nějaký beduín na velbloudovi nebo kdo ví kdo) zavedl na jiný trh – hlavně nezoufejte. Místní obyvatelé si totiž bez koření a sladkých pochoutek neumějí svou stravu (a život) představit, takže dobře pořídíte i na jiném trhu. 

A co že si to chcete pořídit? Hmm… regály a police, pytle, koše, krabice zbožím doslova přetékají. Tady jsou tipy, co hledat a proč.

1. Kardamom, který provoní čaj (i pečivo)

KardamomKardamom

Koření dodává tu správnou chuť a vůni arabským pokrmům. Přivezte si ho domů, ještě dlouho vám bude výlet do Dubaje připomínat. Ne všechno koření se používá jen při vaření. Pořiďte si kardamom a dávejte si ho třeba do čaje! 

Kardamom je v orientálních zemích hodně oblíbený a má výrazné aroma. Dospěláci si ho proto přidávají do kávy a všichni si ho s oblibou dávají do čaje. Rozdrcený se dá použít i k dochucení vašich oblíbených koláčků, buchet a jiného sladkého pečiva. Připomeňte to doma mamince… 

Koření kardamom se získává z plodů keře, který se jmenuje kardamovník obecný a pochází původně z Kardamomových hor na hranicích Thajska a Kambodži. Na keři vyrostou malé zelené bobulky plné černých semínek. A jak je použít? 

Buď si můžete koupit právě tyto zelené bobulky a dvě nebo tři si pak dát přímo do horkého čaje. Anebo si můžete koupit už rozdrcená černá semínka z vnitřku tobolek, případně si je i doma v hmoždíři rozdrtit, a do čaje si pak dát špetičku tohoto prášku. Pozor – opravdu jen špetičku. 

Kardamom je hodně aromatický, takže začněte s malým množstvím a v případě chuti přidávejte. Úplně bude stačit množství, které na špičce prstu sotva uvidíte. A jak bude v hrnečku vonět. Hotová alchymie. 

2. A teď ten čaj! 

Dáte si arabský čaj? Dáte si arabský čaj?

Čaj se v Dubaji pije… ne ve velkém, ale pije se ho hodně. Aby bylo jasno, vlastně se pije ve velkém, tedy hodně a pořád, ale pije se z malých hrnečků. Je výrazný a velmi sladký. 

Ne že by čaj zrovna ze Spojených arabských emirátů pocházel, přece jenom většinu země zabírají pouště, a ne nějaké čajové plantáže, ale je tu hodně oblíbený, takže i na trzích seženete nepřeberné množství čajových směsí

Prodejci vám dají přivonět a naváží tolik čaje, kolik si jen budete přát. Je to zajímavé, některé čaje se dají vylouhovat i z malých barevných kvítků. A ten pravý černý sypaný tu taky krásně voní. Místní nedají dopustit na čínský a marocký čaj – mátový. 

Kouzlo tkví v tom, že si čaj dochutíte. Bude hodně silný, sladký, navoněný kardamomem, citronem, mátou… a vypijete si ho z malého hrnečku. Budete si pak připadat – prostě jako v Dubaji! 

Labužníci můžou postoupit o level výš a připravit si v Dubaji oblíbený sladký kořeněný čaj karak s mlékem. V každé rodině si ho připravují trochu jinak, jeden z receptů naleznete na konci tohoto článku. 

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

3. Datle a čokoládové kamínky 

Datle s mandlí v čokoláděDatle s mandlí v čokoládě

Arabský čaj je lahůdka, ale chtělo by to i nějakou jinou dobrůtku, co říkáte? Ideálně nějakou, která se dá jíst rovnou, když už na tom trhu jsme. Takže jdeme pro ovoce: datle v čokoládě

Tak dobré datle jste ještě nejedli. Jsou sladké, šťavnaté a vláčné, i když se obvykle prodávají sušené. Datle jsou jedna ze základních složek potravy, kterou si oblíbili třeba kočovní beduíni na pouštích. Sušené plody totiž dlouho vydrží a jsou výborným zdrojem energie. 

Samotné jsou výborné, obalené v čokoládě jsou ještě lepší. V Dubaji se prodávají i sušené datle s mandlí uvnitř a polité čokoládou všeho druhu. Mňamka. 

Další sladká dobrůtka jsou čokoládové kamínky. Najít je na trhu nebude nejsnadnější, ale kdo hledá, najde! Jde o malé kousky čokoládové hmoty obalené v cukrové krustě. Většinou jsou barevné. Vlastně to jsou takové lentilky jiného tvaru. Prodávají se na váhu, a když si je necháte zabalit do krabičky, budou vám v kufru pěkně chrastit. 

Víte, že v Dubaji se pije velbloudí mléko? Z velbloudího mléka se ve Spojených arabských emirátech vyrábí i čokoláda. Koupíte a ochutnáte? Doporučujeme!

Tipy na závěr – nakupujte jako profík 

Šátek na arabském trhuŠátek na arabském trhu

Na arabských tržnicích se smlouvá. Obchodník by se mohl i urazit, kdybyste s ním smlouvat nezkusili. Nebojte se toho, i když mu třeba nebudete moc rozumět a on nebude rozmět vám. Ukazujte čísla na prstech a dělejte smutné nebo veselé obličeje, to pomáhá. 

Možná taky pomůže, když si na hlavu nasadíte arabský turban anebo šátek – ty se totiž na trzích v Dubaji dají také pořídit. Vaše nakupování tak bude stylové – a novou pokrývku hlavy vlastně budete mít skoro zadarmo, protože vás sice bude stát několik dirhamů, ale ty pak zase ušetříte, když si s turbanem nebo šátkem na hlavě snáz domluvíte slevu jiného zboží. 

A až budete smlouvat, počítat a nakupovat, hodí se vědět, že ve Spojených arabských emirátech se nakupuje za dirhamy. Jeden dirham je necelých sedm korun. Procvičíte násobilku. 

Bonus: Jak na karak? 

Čaj karakČaj karak

Slíbili jsme vám recept na jednu z variant karaku, tak tady je: do hrnce s téměř vroucí vodou (cca 0,3 l) přidejte koření (cca jednu lžičku drceného zázvoru, cca půl lžičky kardamomu, příp. skořici, hřebíček), vařte asi dvě minuty, přidejte sypaný černý čaj (půl mističky, lze použít sáčkový), vařte přibližně další minutu, přidejte kondenzované neslazené mléko (0,2 l) a nakonec cukr (100 g), promíchejte a nechte třikrát vzkypět. Zceďte a podávejte ve skle.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dubaj pro rodiče a děti

Rodinná exotika Emirátů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dubajsky-suk-s-korenim-pro-male-cestovatele/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024