Dubai Creek: oblast, kde se zrodila Dubaj

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14103x

Oblast Dubajského kanálu byla z celého současného města osídlena nejdřív.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Tento 14 kilometrů dlouhý mořský kanál vybíhá z Perského zálivu na severozápadě města a dá se říci, že obtéká celé současné centrum města Bur Dubai. Čtvrť vně kanálu se nazývá Deira a hlavní středisko obchodu „staré“ Dubaje se nacházelo právě zde.

Spolu se vznikem „nové“ Dubaje, nejprogresivnější metropole na světě, význam Deiry upadá a dnes už se jedná spíš o odpočinkovou zónu s promenádami podél kanálu a levnějšími hotely.

Oblast Dubajského kanálu byla z celého současného města osídlena nejdřív. V 19. století se zde usadila dynastie Al Maktoum, která celému dubajskému emirátu vládne dodnes. Ve 30. letech 20. století byly hlavní místní obchodní devizou perly a díky teplým vodám a rozmanitému vodnímu životu i rybolov.

Této vzrůstající obchodní aktivitě a s tím související dopravě přestal Dubajský kanál, původně určený pro menší dřevěné veslice, vyhovovat. Město bylo v roce 1955 (pouhé 3 roky před převratným nálezem ropného pole) donuceno k jistým změnám: prohloubilo kanál, postavilo vodní zábrany a břehy zpevnilo tak, aby zde bylo možné nakládat a vykládat zboží z lodí vážících až 500 tun.

Dřevěné loďky: atrakce z dubajské minulosti

Výhled na mrakodrapy a ostatní budovyVýhled na mrakodrapy a ostatní budovy

Abry jsou malé dřevěné loďky, které se používají k převozu cestujících mezi stanicemi na stranách Bur Dubai a Deira. Loďky vyjíždějí každých pár minut a jedna cesta stojí symbolický jeden dirham (asi 6,5 korun).

Co při projížďce uvidíte?

S klienty Radynacestu.cz na projížďceS klienty Radynacestu.cz na projížďce

Centrum Dubaje se sice pozvolna přesunulo do čtvrti Bur Dubai, kde se nachází mimo jiné i Downtown Dubai s Burj Khalifou, uměle vytvořená Palm Jumeirah nebo honosná Dubai Marina. Okolí Dubai Creeku tak bylo v posledních 20 letech mírně odsunuto do pozadí, ale přesto má svým návštěvníkům stále co nabídnout, zejména během projížďky abrou.

Všimněte si především dvou mrakodrapů Deira Twin Towers známých také jako Rolex Towers. Byly postaveny v roce 1998, každý z nich má 102 metrů, 22 pater a jsou v nich umístěny obytné a kancelářské prostory a také nákupní centrum.

Dále po proudu se nachází Dubai Creek Tower z roku 1995, který byl v době své stavby druhou nejvyšší budovou ve městě (117 metrů). Těsně vedle něj stojí Ministerstvo průmyslu a obchodu taktéž z roku 1995 a výškou 91 metrů. Vedle Dubai Creek Tower je postavena Národní dubajská banka, sídlo jedné z nejdůležitějších bankovních skupin arabského světa.

Na březích kanálu se nachází také Dubai Creek Park, jeden z největších parků v Dubaji. Je zde vytvořeno 18jamkové golfové hřiště, otevřené v roce 1993, což byl v podstatě první golfový klub na Středním Východě.

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

Centrum odpočinku nebo dopravní uzel?

Výhled na čtvrť Bur Dubai s Burj KhalifouVýhled na čtvrť Bur Dubai s Burj Khalifou

Břehy Dubajského kanálu jsou vyhledávaným místem odpočinku během parných letních dní. K procházkám přímo láká již zmíněný Dubai Creek Park a po západu slunce i nábřežní promenády s řadou restaurací a kaváren.

Jelikož je bydlení ve čtvrti Deira finančně mnohem příznivější než na opačné straně kanálu, bylo potřeba tyto dvě části efektivně spojit. Nejstarší most z celkových pěti pochází z roku 1963 a nese název Al Maktoum podle vládnoucí dubajské dynastie.

Rozhodně nejzajímavějším je však plovoucí most z roku 2007, náklady na jeho stavbu se vyšplhaly až na 42 milionů amerických dolarů. Fascinující na tomto mostě je to, že tisíce tun těžká konstrukce je postavena na úrovni mořské hladiny. Tento unikát má být do roku 2018 nahrazen 12proudým mostem s přezdívkou „Dubajský úsměv“.

Pod kanálem je postaven jediný tunel pro automobily, který byl otevřen v roce 1974 a i přesto, že na povrchu vede pět mostů, je tunel stále nejvytíženější dopravní tepnou mezi oběma břehy, za den tudy projede až 55 000 aut.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dubai-creek/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024