Důležité informace před cestou na Kanárské ostrovy: Na co nezapomenout?

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 57281x

Chystáte se na dovolenou na Kanárské ostrovy? Pak určitě věnujte pozornost pár řádkům, díky kterým se dozvíte, na co byste rozhodně měli pamatovat.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovůZobrazit zájezdy

Chystáte se na dovolenou na Kanárské ostrovy? Pak určitě věnujte pozornost pár řádkům, díky kterým se dozvíte, na co byste rozhodně měli pamatovat.

Pas nebo občanka stačí

Kanárské ostrovy jsou součástí Španělska a to, jak je známo, je členem Evropské unie. Jako doklad k cestování tedy poslouží buď platný cestovní pas, ale také vám postačí občanský průkaz. Vízová povinnost je zde zrušena.

Nezapomeňte vrátit čas o hodinu zpět

Na Kanárských ostrovech platí západoevropský čas. Časový rozdíl je jedna hodina. Hodinky si po příjezdu nezapomeňte o jednu hodinu posunout zpět, abyste měli aktuální místní čas.

Čtení: Zájezdy na Kanárské ostrovy - srovnání a doporučení

Adaptér bude potřeba

Ačkoli je na ostrovech standardní napětí v síti 220 voltů, není tomu tak všude. Například ve starších budovách se můžete setkat s napětím 125 voltů. Zásuvky jsou dvoukolíkové, v případě potřeby je možné v supermarketech zakoupit adaptér. 

Domluvíte se španělsky, ale také anglicky, německy či francouzsky

Španělský jazyk se na ostrovech trošku liší od běžného oficiálního španělského jazyka. Překvapit vás může nejen jeho dynamičnost, ale také rytmičnost. Setkat se můžete s výrazy také z Nového světa. Zaslechnout můžete guagua (wa-wa) namísto známějšího výrazu autobus či papa namísto patatas (brambory).

Ti, kteří zrovna neovládají španělský jazyk, si nemusí příliš lámat hlavu. Ve větších turistických centrech se domluví anglicky, německy či francouzky. Větišnou se však jedná o „lámanou“ formu komunikace, ale domluvit se dá.

Kriminalita je malá, ale pozor na kapesní zloděje

Ačkoli je kriminalita na Kanárských ostrovech nízká, podceňovat situaci by neměl žádný turista. Příležitostní zloději se najdou všude. V zásadě platí běžné pravidlo: dávat si pozor na osobní věci, neodkládat fotoaparát či zavazadla. Doklady, letenky či větší hotovost je lepší nenosit na jednom místě a raději nechat v hotelovém trezoru.

Při slavnostech, karnevalu a větších akcích se mohou objevit, jako i jinde, kapesní zloději. Cennosti si nenechávejte ani v zaparkovaném autě. V případě, že by došlo ke ztrátě nějaké věci, je potřeba krádež ohlásit na místní policii do 24 hodin. Tento čas je důležité dodržet kvůli nároku na odškodnění od pojišťovny.

Bez pojištění vycestovat je velkým rizikem

Turistům z České republiky doporučujeme uzavřít kompletní cestovní pojištění. To by mělo obsahovat nejen základní pojištění, ale také úrazové pojištění na cestu a pobyt a pojištění léčebných výloh a nakládů na případný převoz. Za zvážení také stojí pojištění zavazadel. V případě méně závažného onemocnění můžete využít také služby lékárny (farmacia).

Lékárny mají stejnou otevírací dobu jako obchody. Ambulantní oddělení funguje na ostrovech 24 hodin denně. Není třeba žádného speciálního očkování. 

Plaťte hotově nebo kreditkou

Měnovou jednotkou na ostrovech je stejně jako na španělské pevnině euro. Platit můžete hotově, ale využít můžete také platbu kreditní kartou. Je lepší platit přímo kreditkou (například běžně se využívá platba kartou Visa, Eurocard či MasterCard) než vybírat peníze z bankomatu v hotovosti. Vždy je potřeba zjistit u své banky podmínky pro výběr v zahraničí.

Někdy se totiž mohou při výběru strhávat velké částky, například i 100 Kč za jeden výběr. Výměna peněz je nejvýhodnější v bance či cestovních agenturách a směnárnách (casas de cambio). Ty jsou v provozu až do večera. Méně výhodný kurz je při výměně přímo v hotelu. 

Nepřišla blízkým zásilka? Obrňte se trpělivostí!

Pokud budete chtít ctít tradiční posílání pohledů z dovolené, není to nic složitého a funguje podobně jako u nás. Pošty jsou většiou otevřeny od 9 do 19 hodin. Poštovní známky zakoupíte na poště či v trafice s nápisem tibre. Pohled či dopis vhoďte do žlutých schránek označených jako correos.

Pokud se k vašim známým dostane pohled, dopis či zásilka až po týdnu či více, není to nic neobvyklého. Poštovní systém nasazené tempo nezmění. Trpělivosti je opravdu potřeba.

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Kanárské ostrovy

Vzhůru na Kanáry

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovů

Zájezdy na Kanárských ostrovů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dulezite-informace-na-cestu/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024