Vogézské náměstí: nemá ve světě konkurenci

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8549x

Čtvercové náměstí postavené za Jindřicha IV. Z malebného parku si můžete vychutnat architektonické skvosty náměstí.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Po 2. světové válce bylo Vogézské náměstí jedno z nejzanedbanějších míst v Paříži? Rekonstrukce náměstí začaly až v roce 1962.

Vogézské náměstí, v originálním znění Place des Vosges, je čtvercové náměstí, jehož každá strana měří 140 metrů. Nejen turisté, ale i samotní Pařížané považují toto náměstí za jedno z nejkrásnějších, co kdy viděli. Nachází se zde 36 domů, které jsou symetricky uspořádané. Dominuje zde světlý kámen, červeně cihlové obložení a břidlicové střechy.

Historie

Vogézské náměstí, které se původně jmenovalo náměstí Královské (place Royale), bylo přejmenované až v roce 1800. Náměstí nahradilo Maison Royale des Tournelles, což bylo dlouhodobě sídlo francouských králů, zahrnující gigantický dům se zahradami, který byl obehnaný zdí a několika malými tournelles, tedy věžičkami. Místo se stalo královským majetkem na začátku 15. století, hned po smrti Ludvíka Orleánského.

Roku 1559 po smrti Jindřicha II. se jeho žena Kateřina Medicejská přestěhovala do královského sídla v Louvru a nechala zbořit Hotel de Tournelle. Krátce poté se z náměstí stal koňský trh.

Na začátku 17. století to byl Jindřich IV. (manžel Marie Medicejské a otec Ludvíka XIII.), který nechal vybudovat náměstí jakožto Place Royale. Poskytl náměstí dokonce veřejnosti, aby zde lidé mohli pořádat nejrůznější slavnosti. Byla to opravdová rarita, jelikož takových míst v Paříži moc nebylo.

V jižní části stál tzv. Pavillon du Roi (Pavilon krále) a na protější straně stál druhý pavilon, který nesl název Pavillon de la Reine (Pavilon královny). Oba dva pavilony byly jakousi předlohou pro ostatní.

Velikou tragédií bylo, že roku 1610, dva roky před slavnostním otevřením náměstí, byl Jindřich IV. zavražděn. Při slavnostním otevření náměstí se zde konala hned dvojnásobná svatba. První byla Ludvíka XIII., následníka trůnu, s Annou Rakouskou. Druhá pak byla Alžběty Francouzské s Filipem IV.

Tuto úžasnou ceremonii doprovázelo 1 300 jezdců za zvuku 150 trubek a 80 dud, hobojů a houslí.

Zajímavosti

Některé rezidence, které stojí na náměstí, mají svou vlastní specifickou minulost. 

Například číslo popisné 1 – Pavillon du Roi nebyl nikdy paradoxně královským sídlem, ale byl pouze pronajímán.

Číslo popisné 4 – v období Velké francouzské revoluce zde bydlel markýz Favras, který byl obviněn z plánování únosu Ludvíka XVI. a zároveň byl nařčen z vraždy slavného generála Lafayetta.

Číslo popisné 6 – zde právě bydlel celých 16 let známý francouzský spisovatel Victor Hugo. Počátkem 20. století pak byla celá budova přestavěna na jeho vlastní muzeum, které se jmenuje Maison de Victor Hugo. Zde můžete dokonce vidět vystavenou postel s nebesy, ve které zemřel.

Číslo popisné 7 – vchod, který používal samotný majitel vévoda ze Sully pro přímý přístup k Place Royale, je zároveň vchodem do Petit Hotel Sully.

Číslo popisné 21 – celých 8 let zde žil kardinál Richelieu, velká opora monarchie.

Počátkem 19. století byla bronzová socha, vztyčená právě kardinálem Richelieu, nahrazena sochou Ludvíka XIII., která tu stojí dodnes.

Dnes je náměstí krásně lemované lípami, můžete si zde dokonce lehnout do trávy a vychutnávat si skvostnou architekturu, harmonii a okouzlující atmosféru. Na náměstí jsou pozoruhodné arkádovité ochozy, pod kterými se nalézají nejrůznější umělecké galerie a útulné kavárny.

Absolutně dokonalý obraz o tomto zajímavém místě si uděláte z parku, který se nachází uprostřed.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vogezske-namesti/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024