Etnografické muzeum: ukázka života bohaté rodiny Toptani

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 8. 2018 • Přečteno 2366x

Etnografické muzeum představuje zajímavou ukázku života obyvatel bohaté rodiny Toptani v období vlády Osmanů.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Národní etnografické muzeum bylo slavnostně otevřeno 20. listopadu 1989 v charakteristické městské budově pocházející z roku 1764, která je sama o sobě zajímavou kulturní památkou.

Etnografické muzeum představuje zajímavou ukázku života obyvatel bohaté rodiny Toptani v období vlády Osmanů. Muzeum ukazuje úroveň luxusu a soběstačnosti, kterou si domácnost udržovala tím, že si vyráběla vlastní jídlo, nápoje, kůži i zbraně. Rodina dokonce vlastnila i malé turecké lázně.

Originálně vybavené muzeum

Těšit se můžete na ukázku pokojůTěšit se můžete na ukázku pokojů

V dvoupodlažním domě naleznete celkem 15 originálně vybavených pokojů, přičemž se jedná o typický dům postavený v osmanském stylu se skladovacími místnostmi v přízemí a s obytnými místnostmi v horním patře.

V přízemí naleznete tradiční kovářské a hrnčířské nástroje, ale i ručně poháněný mlýn na mletí mouky. V menších místnostech se pak nacházejí nástroje na výrobu plsti na vlněné čepice nebo lis na výrobu olivového oleje.

Oddělené místnosti

Uvnitř se nacházejí oddělené pokojeUvnitř se nacházejí oddělené pokoje

Zajímavostí domu jsou oddělené ženské a mužské pokoje. Ženskému pokoji vévodí velká truhla, v níž bylo shromážděno věno, a prohlédnout si zde můžete i dvě figuríny, jednu oblečenou do svatebních šatů zdobených zlatem, stříbrem a perlami, druhou při vyšívání.

Mnohem honosněji je vyzdoben mužský pokoj s krbem, vystavenými zbraněmi a hudebními nástroji. S ženským pokojem byl spojen pouze malým stropním okénkem, kterým ženy na druhé straně kontrolovaly muže, zdali mu něco nechybí, a pokud ano, neváhaly mu to připravit a přinést před dveře. Vzhledem k tomu, že bylo manželství ve většině případů dohodnuto, naskytl se ženě první pohled na svého budoucího právě zde.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/etnograficke-muzeum/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024