Apollonie: jedno z nejdůležitějších měst středomořského světa láká k nahlédnutí

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2018 • Přečteno 3544x

Apollonie představuje úchvatnou kombinaci dochované architektury a přírody. Zajeďte se sem podívat i vy a přesvědčte se sami.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

V centrální části Albánie, zhruba deset kilometrů od města Fier, naleznete na odlehlém místě ruiny starověkého města Apollonie, které dnes představují jedno z nejdůležitějších měst středomořského světa, jež se zachovalo ve výjimečně neporušeném stavu.

Něco málo z historie

Již od svého počátku patřila Apollonie mezi významná města, ve kterých nechyběly nejhonosnější budovy a kulturní místa. V římském období zde dokonce existovala významná filosofická škola, kde studoval sám císař Octavian Augustus.

Město založené Řeky kolem roku 855 př. n. l., jen krátce po založení Dyrrhachia, rychle bohatlo díky obchodu s otroky a místnímu zemědělství, ale i díky velkému přístavu, jenž svého času poskytoval pohodlnou dopravu do Brundisia i severního Řecka.

Dnes byste zde moře hledali marně, geografické poměry se změnily a dnešní Apollonie leží na kopci vystupujícím z pobřežní nížiny. 

Zajímavosti a památky Apollonie

Pozůstatky po městěPozůstatky po městě

Apollonie představuje úchvatnou kombinaci dochované architektury a přírody a je atraktivní díky své jedinečné historii. Město i dnes tvoří ohromný komplex, který lze rozdělit do dvou částí – na Apollovu svatyni, jejíž budovy jsou zasvěceny bohu Apollovi, a na oblast Fóra, která je skutečným centrem města.

Dodnes jsou zde k vidění například amfiteátr, knihovna, radnice, zbytky opevnění, římská kolonáda anebo mozaikový dům s fontánou. Nejnápadnějším prvkem celého areálu jsou pak sloupy, které tvořily fasádu administrativního centra města, tzv. bouleuterion.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/apollonie/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024