Pohoří Tomorri: vrcholy bohatě porostlé borovicemi, kde vlci dávají dobrou noc

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2018 • Přečteno 3490x

V případě pohoří Tomorri se připravte na strmé štěrkové svahy a 8 kilometrů dlouhou trasu.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Přestože je Albánie jednou z nejhornatějších zemí Evropy a najdeme zde množství pohoří tyčících se do výšky přes 2 000 m, noha turisty sem vkročí jen málokdy. Jedním z takových míst je borovicemi porostlé pohoří Tomorri s nejvyšší horou Çuka Partizan, která dosahuje výšky úctyhodných 2 416 m n. m.

Trekování v Albánii

Důvod je prostý. S trekováním do hor je to v Albánii složitější v tom, že zde neexistují žádné turistické cesty, lanovky, ukazatele a často ani mapy s bližšími informacemi. Než se tedy pro túru do vysokých hor rozhodnete, měli byste mít dostatečné vybavení a předchozí zkušenosti.

V případě pohoří Tomorri se připravte na strmé štěrkové svahy a 8 kilometrů dlouhou trasu. Odměnou vám však bude překonání sama sebe a nádherný výhled do okolní krajiny.

Pohoří obestřené tajemstvím

Proč právě Tomorri? Protože je pravděpodobně nejkrásnějším a nejznámějším pohořím Albánie, kam návštěvníci přicházejí za turistikou, kempováním či horolezectvím. Pohoří má však ještě další důležitou hodnotu, neboť se jedná o známé posvátné místo, které má značný význam pro albánské dějiny.

Pohoří totiž zaujímalo význačné postavení i v albánském národním obrození. Název hory byl dokonce během socialistické éry Albánie využit pro socialistickou propagandu a od té doby nese název Çuka e Partizanit neboli Partyzánský vrch.

Podle místní legendy každoročně přicházeli do chrámu Bektashi, nacházejícím se na jižním vrcholu hory, poutníci, aby odhalili její tajemství. Podobná tradice se drží i dnes, kdy sem vždy 15. srpna přicházejí lidé, aby uctili Pannu Marii.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

Národní park Tomorri

Pohoří Tomorri je součástí Národního parku Tomorri zaujímajícího území jižní Albánie o rozloze 3 000 hektarů. Park je domovem divokých zvířat, jako jsou vlci, rysi, kočky divoké, šakali, orli, supi bělohlaví či medvědi. Pokud sem vyrazíte je dost možné, že některé z nich potkáte.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pohori-tomorri/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024