Durrës: jedno z nejstarších albánských měst lemují pláže a provází pohnutá historie

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 4. 2018 • Přečteno 34282x

Bývalé hlavní město Albánie Durrës, nejstarší a druhé největší město Albánie, se může pyšnit dlouhou a opravdu zajímavou historií.

Vyberte si z našich zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Starobylé město Durrës je jedním z nejstarších albánských měst, které vás okamžitě upoutá svou pohnutou historií. Najdete tady velké množství kouzelných starých budov i pozůstatky římských památek. Navštívit můžete třeba historické muzeum, ruiny starého náměstí, římské lázně, malebnou přístavní čtvrť nebo široké písečné pláže.

Město staré téměř tři tisíce let

Katedrála sv. Pavla a AstiuseKatedrála sv. Pavla a Astiuse

Bývalé hlavní město Albánie Durrës (česky Drač), nejstarší a druhé největší město Albánie, se může pyšnit dlouhou a opravdu zajímavou historií. Jeho vznik se datuje již do 7. století, kdy jej pod názvem Epidamnos založili řečtí osadníci.

Podle řeckého historika Thúkydida se později Korinťané a Kerkyřané ocitli ve sporu o město, což nakonec vyústilo ve vleklou peloponéskou válku. V roce 229 zabrali město Římané a přejmenovali jej na Dyrrachium.

Město pod římskou vládou jen vzkvétalo a v letech 1914 až 1918 se dokonce stalo hlavním městem Albánie.

Co stojí za vidění

Městský přístavMěstský přístav

Bohatá historie Durrësu se logicky projevila i na jeho památkách, a tak není žádným velkým překvapením, že je město domovem mnoha starobylých archeologických nálezů a zajímavostí.

Byzanťané zde po sobě zanechali velkolepé městské hradby, výrazně zpevněné Benátčany. Turci zase mešitu Fatih, jejíž název pochází od Mehmeda II., který si začal říkat Dobyvatel (Fatih).

Jednou z nejkrásnějších a největších památek města je největší římský amfiteátr na Balkáně, pocházející ze druhého století, který v minulosti pojal až 15 000 diváků.

Naleznete zde i stále funkční římské lázně, kde se nacházejí vany se studenou a horkou vodou či tzv. rybí bazén. Za vidění stojí i dvě durrëské mešity a archeologické muzeum s terakotovými tvářemi řecké bohyně lásky Afrodity.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

Za odpočinkem i za kulturou

Těšit se můžete na dlouhé písečné plážeTěšit se můžete na dlouhé písečné pláže

Město Durrës dnes patří mezi nejčastěji navštěvované letovisko v Albánii, známé zejména pro své krásné písečné pobřeží lemující celý záliv, zlatavé pláže, azurově modré moře a výborné podmínky pro koupání.

Jeho návštěvu doporučujeme všem, kteří kromě moře a pláží chtějí poznat trochu albánské historie a kultury. Naleznete zde i nespočet hotelů, restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat mořské speciality a tradiční albánská jídla, která z velké části kombinují italskou a řeckou kuchyni.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/durres/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024