Berat: jedno z nejkrásnějších měst Albánie rozdělila nešťastná láska

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2018 • Přečteno 11671x

Město Berat je právem považováno za jedno z nejkrásnějších albánských měst.

Vyberte si z našich zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Malebné městečko Berat je vzácným příkladem dobře zachovalého osmanského města, jež se pyšní bohatou historií a mnoha středověkými domy, mešitami a kostely, které si zachovaly svůj původní vzhled.

Charakteristické jsou pro něj bílé terasovitě na sebe vrstvené domky s červenými střechami, které patří spolu s dominantní pevností tyčící se nad řekou k nejfotogeničtějším místům v zemi.

Město tisíce oken

Užijte si krásy BeratuUžijte si krásy Beratu

Město Berat je právem považováno za jedno z nejkrásnějších albánských měst. Za dobu své existence se zde vystřídalo mnoho různých mocností s odlišnými náboženstvími a kulturami, díky čemuž se zde dochoval nemalý počet architektonických a historických památek.

Nejmalebnější z nich je starobylá muslimská čtvrt Mangalem přezdívaná jako „Město tisíce oken“, a to především kvůli velkým oknům, která jsou směřována k řece Osum. K vidění je zde například Mešita svobodných mládenců zdobená originálními freskami. Pomyslným zrcadlem čtvrti Mangalem je křesťanská čtvrť Gorica ležící na protilehlém břehu stejné řeky.

Zdejší uličky sice nejsou tak příkré a domy tak vysoké, přesto se vám odtud naskytne krásný výhled do okolní krajiny. Také zde najdete působivé ukázky balkánské architektury, areál kláštera, ladné oblouky tureckého mostu a kostel sv. Spyridona z 19. století, který je vůbec největším kostelem v Beratu.

Krása zrozená z tragické lásky

Městu Berat vévodí pevnost Kala, která je postavená na vysoké skále tyčící se nad řekou Osum a která trochu působí jako „město ve městě“. Legenda o jejím vzniku vypráví, že zde kdysi žili dva bratři Tomor a Shpirag, kteří se zamilovali do stejné dívky. Protože se nedokázali dohodnout po dobrém, rozhodli se situaci vyřešit soubojem.

Oba bratři však v nelítostném boji zemřeli a nešťastná dívka svými slzami rozdělila město na dvě části. Dívka poznamenána žalem nad smutným koncem svých nápadníků se pak proměnila ve skálu vklíněnou mezi Goricu a Mangalem, na které se dnes tyčí již zmíněná beratská pevnost, jejíž součástí je i staré, životem stále tepající městečko.

Spatřit zde můžete bílé zídky prorostlé trávou, starodávné lucerničky, kouzelné dlážděné ulice, jež jsou stejné jako před 300 lety, i ruiny bývalého hradu.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

Onufriho muzeum

Výhled na městoVýhled na město

Nejnavštěvovanějším místem pevnosti je kostel sv. Theodora pocházející z 16. století, jehož fresky maloval slavný albánský umělec Onufri.

Onufri se do historie ikonografie nesmazatelně zapsal tím, že byl prvním ikonografem, který použil ve svých dílech růžovou barvu. Nachází se zde i jeho muzeum, kde naleznete spoustu ikon malovaných speciálně pro beratskou pevnost.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/berat/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024