Františkánský kostel: středobod Starého Města v Bratislavě s bohatou historií

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 9. 2019 • Přečteno 2613x

Stáří i historické okolnosti přispěly k mnohonásobné přestavbě původně gotického kostela.

Vyberte si z našich zájezdů do BratislavyZobrazit zájezdy

V minulosti poměrně opomíjený, dnes jedna z největších dominant Starého Města. I tak můžeme charakterizovat kostel, který není pouze historickou památkou nebo architektonickou relikvií. Schválně, kde jinde byste šli na mši pro děti speciálně zařízenou pro neslyšící nebo třeba na mši v maďarštině? 

Bratislavská La Sagrada Família… aneb každý pes jiná ves 

Při toulkách Starým Městem nesmíte vynechat návštěvu kostela Zvěstování Páně. Františkáni započali stavbu klášterní budovy již v 11. století. Přes všechny komplikace se však jeho výstavba datuje až do 13. století, kdy jej prý nechal postavit uherský král Ladislav IV. na památku svého vítězství nad českým králem Přemyslem Otakarem II.

Nemusíte být architekt ani umělec, abyste na první pohled rozeznali kombinaci hned několika stavebních stylů. Stáří i historické okolnosti přispěly k mnohonásobné přestavbě původně gotického kostela. Presbytář a boční stěny kostela jsou jedinými částmi, které si zachovaly svůj původní, tedy gotický ráz.

Gotická klenba totiž nevydržela ani tři století a podlehla náporu silného zemětřesení, proto ji začátkem 17. století nahradila klenba renesanční. Navíc ve století osmnáctém byl kostel znovu upraven tak, aby vyhovoval tehdejším, tedy barokním trendům. Proto je na většině interiéru, včetně oltářů, jasně dominantní barokní přezdobenost. Některé prameny dokonce uvádí, že v kazatelně lze nalézt i architektonické prvky rokoka.

Neustále se vyvíjející stavba

Středobod Starého MěstaStředobod Starého Města

S rostoucím historickým významem kostela se rozrůstala i jeho stavba. K budově kostela se postupně přistavěly hned tři kaple, zasvěcené Panně Marii Loretánské, svaté Rozálii a svatému Janu Evangelistovi, z nichž právě ta poslední bývá označována za tu nejdůležitější. Její výstavba byla inspirována francouzskou architekturou, také proto bývá dodnes považována za jednu z nejvizuálnějších staveb celého Slovenska.

V 19. století už celý komplex začal nabírat podobu, ve které ho můžete vidět i dnes. Komplex trojlodního kostelu, dvoupatrový klášter, nádvoří s nemocnicí a tři kaple tvoří nepřehlédnutelnou součást slovenské metropole.

Velice významný i dnes

Františkánský kostel je dodnes významným místem setkávání. Již v minulosti se stal středobodem města, kde se scházeli měšťané, aby zde volili městskou radu a rychtáře. Právě v místním kostele probíhalo pasování šlechticů na rytíře a také právě zde byl zvolen Ferdinand I. Habsburský novým panovníkem. Kostel byl též místem, kde probíhaly slavnostní korunovace habsburských králů.

Až vás při toulkách noční Bratislavou upoutá důmyslně nasvícená bílá podlouhlá budova s unikátní věží, zastavte se. Budete totiž poblíž nejstarší dochované sakrální stavby Bratislavy, a ta za návštěvu rozhodně stojí.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Slovensko (Bratislava)

Žijte chvíli Bratislavou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bratislavy

Zájezdy do Bratislavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 21. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/frantiskansky-kostel/Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z SlovenskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024